Tavars: Latvijai tuvojas vēl nepieredzēta krīze

Edgars Tavars

Edgars Tavars, Latvijas Zaļās partijas priekšsēdētājs, Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) līdzpriekšsēdētājs, Saeimas deputāts

Kurināmā, degvielas, elektrības, izejvielu un rezultātā pārtikas cenu kāpums jau ietekmē un ietekmēs vēl vairāk katru Latvijas iedzīvotāju. Viennozīmīgi visvairāk cietīs mazturīgo iedzīvotāju grupa, kā arī ģimenes, kurām paralēli bērnu skološanai ir vēl hipotekāro maksājumu slogs. Šis rudens būs skarbs, un mēs visi būsim vienā laivā – pensionāri, skolotāji, uzņēmēji, politiķi neatkarīgi no statusa un līdzšinējā ieņēmumu līmeņa. Ja tā laiva (valsts ekonomika) grims, tad mums visiem ir risks atrasties jūras dibenā.

Ekonomiskā spriedze radīs dažādus valsts iekšējos drošības riskus, sākot ar noziedzības līmeņa pieaugumu. EŠobrīd nav un nevar būt vienas burvju nūjiņas, kā šo krīzi novērst, bet ir skaidrs, ka jau “vakar” valdībai vajadzēja iedarbināt krīzes pārvarēšanas scenāriju. Ar pensiju indeksāciju, minimālās algas palielināšanu un vienreizējiem pabalstiem nepietiks. Šobrīd jāapvieno valsts gudrākās galvas, un jāmeklē risinājumi.

Es prognozēju šādus riskus, kas mūs sagaida rudenī: pasliktināsies kriminogēnā situācija valstī, uzņēmēji cīnīsies ar bankrota riskiem un daudzi šai cīņā zaudēs. Līdz ar to pieaugs bezdarbs. Diemžēl šai cīņā zaudēs arī maznodrošinātie un ģimenes ar bērniem, hipotēku bagāžā un vecākiem, kuriem jāpalīdz. Mums ir risks pieredzēt, sākot no zādzību, laupīšanu skaita pieauguma līdz pat sabiedrības nemieriem.

Ja cilvēkiem nebūs, par ko nopirkt maizi un sagādāt sev siltumu, cilvēkos strauji pieaugs neapmierinātība. Šis ir tikai loģisks secinājums. Izaicinājumu priekšā būs uzņēmēji, jo līdz šim pat veiksmīgās nozarēs strādājoši biznesi saskarsies ar reāliem bankrota riskiem. Tas savukārt veicinās ēnu ekonomikas attīstību, jo ekonomēts tiks uz nodokļu rēķina. Bankrotēs mājsaimniecības, ņemot vērā pieaugošās izmaksas, kas neatcels ikmēneša maksājumus par banku sniegtajiem kredītiem.

Šodien svarīgi uz ekspertu viedokļiem balstīti gudri valdības lēmumi. Esmu pārliecināts, ka šobrīd nopietni jāizvērtē pievienotās vērtības nodokļa atcelšana uz konkrētu laika posmu noteiktam pārtikas preču grozam, nevis opozīcijas ieteikums uzreiz “jāizmet mēslainē”. Piekrītu, ka šis lēmums atstās būtisku ietekmi uz valsts budžeta ieņēmumiem, tai pašā laikā esmu pārliecināts, ka ir tēriņi, no kuriem mēs spējam un varam atteikties.

Par drošības spilveniem jādomā ne tikai uzņēmēju, mājsaimniecību, bet arī valsts pārvaldes līmenī. Jāizvērtē, kur varam “savilkt jostas” un samazināt izdevumus. Ir jāapsver iespēja palielināt akcīzes nodokli atsevišķiem produktiem, piemēram, alkoholam, cigaretēm, arī e-cigaretēm utt. Atkārtoti jāizvērtē jautājums par obligāto biodegvielas piejaukumu. ZZS frakcijas priekšlikums no 1.aprīļa atcelt šī regulējumu stāšanos spēkā tika noraidīts, neskatoties uz faktu, ka šis regulējums palielinās spiedienu uz pārtikas cenām.

No valdības spējas tālredzīgi un pārdomāti jau šodien pieņemt gudrus lēmumus, vadoties nevis no ekseļa tabulā redzamiem skaitļiem, bet, ieklausoties ekspertu padomos, un citu valstu pieredzē, vārda tiešā nozīmē ir atkarīga mūsu spēja izdzīvot.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


9
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
rrrrr
rrrrr

Правильно говорит

liste
liste

Kamēr zaļie būs pietiekoši zili- nebūs nekādas krīzes. Tomēr jāpiestrādā. Viena lieta ir lebietēm savus apaļumus izrādīt pie Krtieviajs vēstniecības, pavisam cita izpausties feminismā un izglītot sieviešu īašajās tiesības krievu un čečenu slepkabas Mariopolē. Feministu misija jau dikti gaidīta pie atbrīvotājiem un tur varētu izpausties. Sievieštiesību trieciennieces un plintnieces vēl vairāk gaidītas savās saektās krievijā. Čečenija’u.c pie savas sugas māsām- kā nevar pašmājās atturēties no šopinga terapija sun atlaidīšu histērijas, tā arī karavītu mātes un sievas sūta uz fronti savus večus ar mājaās vedamo laupījumu sarakstu. Varbūt feminisma histēriķes spētu atrauties no soctīklu kladzināšanas un pievēsties līdzdomātājām čečenija, Tombovā un… lasīt vēl »

ārisks latvietis
ārisks latvietis

Štrunts par krīzi! Ka tik paēduši ir Levits un Kariņš! Nospragsimi, bet Ukrainu apbruņosim! Puķin huilo! Slava Ukrainai!

sīkais smerdelis pļešs
sīkais smerdelis pļešs

Rokas nost no zuzāna

Derdz
Derdz

Laikam arī drīz deputāti un pārējie sāks izjust un saprast, kas ir brīvība uz papira, jo mums tak neko vairs nevajag. Tas tak galvenais.

vecā vīzda freiberga hermanoviča
vecā vīzda freiberga hermanoviča

Man i piķis simts štukas dažādās bankās, tepat svedenē un vienā kanādas bankā. Dolāros un bitkoinos. Ir divas pilsonības, ja kas. Gudrs cilvēks krīzēm ir gatavs. Vaig domāt ar galvu. Plebeji tik sāk domāt kad aste svilst

tā jāsaprot?
tā jāsaprot?

Un vienīgais, kas spēs Latviju glābt no krīzes, ir Tavars un ZZS???

Stienis
Stienis

Skaidrs ir tikai, ka Krišjānis un viņa tā dēvētā koalīcija par rītdienu nedomā. Viņu rīcībā nav nekā racionāla – ir tikai reakcija uz impulsiem sabiedrībā. Tāda saimniekošana nav īpaši gudra.

Ventspils flīzes
Ventspils flīzes

Viņiem jau ar steigu jātiek pie varas un jāglābj patrons no taisnīgās tiesas. No veselības problēmām jau izglābts, pat līdaku noķēra , krietni lielāku par hūti.