Raidījums: VM atņem galvenā speciālista statusu ārstiem, kas iebilst ministrijas viedoklim

Indra Dreika
VM valsts sekretāre Indra Dreika

Neraugoties uz milzu ieguldījumiem, veselības aprūpes sistēma pēc pandēmijas ir vēl novārdzinātāka. Mediķi slimnīcu vadībai, ministrijai un politiķiem velta daudz kritikas. Veselības ministrija šā gada sākumā izmainījusi galveno speciālistu institūta būtību, ierobežojot ārstu tiesības kritizēt ministriju, vēsta “Nekā personīga”.

Veselības ministrijas galvenie speciālisti ir mediķi, kas konsultē ministriju. Tie ir savās specialitātēs pazīstami un cienīti profesionāļi. Galvenais kardiologs  ir Andrejs Ērglis, galvenais zobārsts – Andis Paeglītis, galvenais infektologs ilgus gadus bija Uga Dumpis. Galveno speciālistu sarakstā ir 20 ārsti un viens medmāsu pārstāvis. Par šo darbu viņi atlīdzību nesaņem.

Galveno speciālistu sanāksmju protokoli rāda, ka ar viņiem apspriesta mediķu atalgojuma reforma, meklēti risinājumi rindu samazināšanai un citi jautājumi.

Saskaņā ar ministrijas izdotu nolikumu līdz šī gada sākumam galvenajiem speciālistiem bija septiņi pienākumi. Bet tagad saraksts papildināts ar prasību, ka galvenajiem speciālistiem ir jāpārstāv Veselības ministrijas viedoklis.

Līdz šī gada sākumam ārsts Uga Dumpis bija Veselības ministrijas galvenais infektologs. Ministriju vai valdību viņš pandēmijas pirmajā gadā īpaši nekritizēja. Taču pagājušā gada septembrī, kad strauji auga saslimstība un galvenais infektologs aicināja steidzami ieviest ierobežojumus. Politiķi viņa un citu ekspertu brīdinājumus ignorēja. Mediķiem uzskata, ka šogad, priekšvēlēšanu gaisotnē, ministrija vēlējās apklusināt kritiku.

Tagad Dumpis pametis galvenā speciālista amatu, iemeslus nevēlas komentēt. Infektologu asociācija viņa vietā deleģējusi trīs cilvēkus. No speciālistu saraksta pazudis arī pazīstamais onkologs Jānis Eglītis.

Onkologs Jānis Eglītis: Ir visādi sabiedriskie pienākumi un no kādiem ir jāatsakās, nepietiek visam laika.

“Nekā personīga”: Vai pamudināja fakts, ka tagad ir šis punkts, ka galvenajiem speciālistiem ir jāpauž veselības ministrijas viedoklis.

Onkologs Jānis Eglītis: Arī, arī [tas].

Mediķi situāciju nozarē raksturo kā stagnāciju. Mediķu kritiku izpelnās gan politiķi, gan Veselības ministrijas ieceltās slimnīcu vadības.

2019. gada nogalē noslēdzās konkurss uz trīs lielo universitāšu slimnīcu padomes locekļu amatiem. Tās darbu sāka februāra sākumā, dažas nedēļas pirms pirmā Covid gadījuma atklāšanas Latvijā.  Ap to pašu laiku notika izmaiņas arī slimnīcu valdēs.

Jaunie vadītāji nebija veselības nozares eksperti, un neatviegloja mediķu darbu pandēmijā. Neraugoties uz milzu ieguldījumiem, lielajās slimnīcās trūkst darbinieku, bet problēmu ir daudz.

Viens no risinājumiem būtu reformas slimnīcu tīklā. Tās paredz vairāk resursu lielajām slimnīcām, mazajās samazinot pakalpojumu klāstu. Iecere pirms pāris nedēļām iesniegta valdībā, bet tālāk nevirzās.

Kurš mēģinās sakārtot stagnējošo nozari, pagaidām nav zināms. “Attīstībai/Par!”, kuras pārraudzībā ministrija bija pēdējos četrus gadus, neiekļuva Saeimā. Valdības veidošanas sarunās neviens no potenciālajiem koalīcijas partneriem nav izteicis vēlmi vadīt veselības ministriju.

“Nekā personīga”: Kādēļ šobrīd neviens nevēlas uzņemties veselības ministra amatu, jūsuprāt?

Daniels Pavļuts, Veselības ministrs (“Attīstībai/Par”): Publiski mēs zinām, ka amats ir piedāvāts un oficiāli neviens vēl nav attiecies. Tajā pašā laikā tās iepriekšējās fāzes sarunas arī neliecina, ka kāds būtu izteicis vēlmi ieņemt veselības ministra amatu, konkrēti kandidāti arī tā īsti nopietni nav izskanējuši. Topošās koalīcijas dalībnieki diezgan labi apzinās to, ka vajadzības ir milzīgas arī turpmāk, ja Latvija nevēlas atpalikt no citām valstīm, mēs vispār vēlamies palikt uz vietas, nauda ir jāliek klāt, jo viss kļūst dārgāks. Vienlaikus budžeta situācija būs ļoti sarežģīta un cīņa par resursiem ārkārtīgi grūta iepretim aizsardzības, iekšējās drošības, izglītības jautājumiem.

Ministru prezidents (“Jaunā vienotība”) Krišjānis Kariņš: Neesmu uztvēris, ka viens vai otrs postenis būtu īpaši negribēts. Mēs pēdējos četros gados esam ieguldījuši ļoti lielus finanšu līdzekļus ārpus Covid. Veselības ministrijas bāzes finansējums ir no kādiem 750 miljoniem uzrauts uz 1,5 miljardiem eiro. Nākamais darbs, ko Covid neļāva, ir sakārtot sistēmu.

Kariņš veselības ministra portfeli piedāvā “Apvienotajam sarakstam”. Amatam apsvērta Māra Kučinska kandidatūra, reālāka gan ir iespēja, ka viņš kļūst par iekšlietu ministru.

Saeimas priekšsēdētājs (“Apvienotais saraksts”) Edvards Smiltēns: “Mums ir skaidrs, ka tādās jomās kā veselība nevar atrisināt jautājumus, ja nav solidāra atbildība ar premjerministru un finanšu ministru.”

“Nekā personīga”: No jūsu teiktā izriet, ka Veselības ministrijas vadīšanu būtu jāuzņemas premjera partijai, kas Kariņa valdībā būtu “Jaunā Vienotība”.

Saeimas priekšsēdētājs (“Apvienotais saraksts”) Edvards Smiltēns: “Es teiktu par veselības, izglītības, labklājības un iekšlietu ministrijām būtu jāuzņemas solidāra atbildība visiem trim politiskajiem spēkiem, kas viedo jauno valdības koalīciju.”

Par veselību līdz šim atbildīgā “Attīstībai/Par” uzskata, ka pandēmijas krīzes vadībā nepietiekami iesaistījies premjers. Arī Valsts kontrole secinājusi, ka krīzes vadībā iztrūcis koordinējošā posma.

Šajā nedēļas nogalē turpinās partiju sarunas par jauno valdību. “Jaunā vienotība” Apvienotā saraksta atbildi par ministru sadalījumu gaidot līdz svētdienas vakaram.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: Nekā personīga, TV3

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


3
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
marka
marka

zirnekliši burkā te ākstaš un laužas pie varas kā padomnieki jaunajam ministram– tāda lēta PR akcija. Pašpasludinātie eskerti te ākstas – nu ka’ds reāls kardiologs ir ērglis? Nesmīginiet Stradiņus, vai gaišasis stariņš dumpis – vispirms abi varētu atsaitīties kā sekmīgi notrieca Šuplinskas COvid miljonu naudu dižpētījumos Te taču pat tā LLU inovatīvā majonēzes recepte nesanāca

Riepa
Riepa

Neapšaubot ministrijas ierēdņu tumsonību un ļauno dabu, esmu zaudējis arī jebkādu ticību ārstiem. Visi un jebkādi veselā saprāta principi, ko viņiem mācīja medicīnas skolā, tika nodoti uz kovīdaltāra. Vēl tagad ir ārsti, kuri tev labprāt iedurs to tur, lai gan sen pierādīts, ka tas tur neko neaptur, neko nemazina un pat vēl vairāk.

levitkucins
levitkucins

Jātiek vaļā no visiem latišiem