Pēc 14. Saeimas vēlēšanām reitings kāpis visām parlamentā iekļuvušajām partijām

reitingi

Apmēram nedēļu pēc 14. Saeimas vēlēšanām veikta SKDS aptauja liecina, ka popularitātes kāpumu piedzīvojušas visas parlamentā iekļuvušās partijas.

SKDS pēc Latvijas Televīzijas (LTV) LTV pasūtījuma veidotie oktobra partiju reitingi liecina, ka vislielākais atbalsts gluži kā vēlēšanās ir “Jaunajai Vienotībai” (JV) – 17,1%, kas ir gandrīz četru procentpunktu pieaugums, salīdzinot ar reitingiem septembrī.

Līdzīgs kāpums Zaļo un Zemnieku savienībai (ZZS), kas otrajā vietā ar 11,6%. Nacionālajai apvienībai (NA) 7,9% atbalsts, “Apvienotajam sarakstam” (AS) 7,5%, “Progresīvajiem” 7,1%, “Stabilitātei” – 5,6%, bet “Latvija pirmajā vietā” bija 4,5% aptaujāto atbalsts. 

Savukārt visi Saeimas vēlēšanās 5% barjeru nepārvarējušie politiskie spēki oktobrī piedzīvojuši reitinga kritumu. Un tas nav pārsteigums, tāpat kā gatavības piedalīties vēlēšanās pieaugums, sacīja uzrunātie eksperti.

“Publiskā telpa nepārprotami kronē kādu par uzvarētāju, tad tas periods ir trīs mēneši. Šī partija vāc lielāku popularitāti, nekā ir bijusi pirms tam. Trīs mēnešu laikā šie efekti izvējo. Un otrādi – ja publiskā telpa kādu kronē par zaudētāju, tad nepārprotami viņa popularitāte nokrītas,” vērtēja pētījumu centra SKDS vadītājs, sociologs Arnis Kaktiņš.

“Šobrīd, iespējams, tas ir saistīts ar to, ka viena daļa vēlētāju nejūtas vīlušies rezultātos. Līdz ar to viņi arī ir gatavi interesēties par politiku.

Protams, ka ir saprotams, ka šobrīd jautāt – “vai jūs esat gatavs iet uz nākamajām vēlēšanām”, ir tāds diezgan abstrakts jautājums, jo tās vēlēšanas ir pēc gana ilga laika. Bet jebkurā gadījumā – tas ir labs rādītājs,” piebilda Rīgas Stradiņa universitātes Politikas zinātnes katedras docētāja.

Kā pirmie aiz 5% barjeras palika “Attīstībai/Par!”, oktobra aptaujā viņiem 3,4% atbalsts, tad “Saskaņa” ar 2,9%. Šim spēkam lielākais kritums mēneša laikā – par 2,2 procentpunktiem. Latvijas Krievu savienībai un “Konservatīvajiem” vienāds – 2% atbalsts. Tuvu tam partija “Katram un katrai” – 1,8%, “Suverēnā vara” ar 1,6% un “Republika” ar 1,2% atbalstu. Par pārējiem politiskajiem spēkiem balsot sola mazāk par procentu aptaujāto.

Eksperti uzsver – partijām netikšana Saeimā automātiski nenozīmē partijas galu. “Mēs zinām, ka gluži tā, ka, ja tu neesi parlamentā, tas nenozīmē, ka tu sabruksi. Jo, ja partija ir pārvarējusi 2% barjeru, tātad tā pretendē jeb saņem valsts finansējumu par tām vēlētāju balsīm, kas par šo partiju ir nodotas parlamenta vēlēšanās. Un tas nozīmē, ka tā ir zināma bāze jeb garantija tam, ka partijai ir iespējas turpināt savu darbu.”

Kā šīs aptaujas rezultāti izskatītos, pārrēķināti Saeimas vēlēšanu rezultātos? Ņemot vērā arī aptaujāto motivāciju balstot, Saeimā tikušās partijas būtu tieši tādas pašas kā vēlēšanās.

JV, ZZS, NA, AS, “Progresīvie”, “Stabilitātei!” un “Latvija pirmajā vietā”. Kā pirmie aiz svītras – “Attīstībai/Par!”, tad “Saskaņa” un “Konservatīvie”. Tāpat kā 14. Saeimas vēlēšanu rezultātos.

Aptauja veikta apmēram nedēļu pēc vēlēšanām, un aptaujāts 1821 Latvijas pilsonis.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


5
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Vai nozagtas vēlēšanas?
Vai nozagtas vēlēšanas?

Kaut kā tie vēlēšanu rezultāti liekas neticami. Cik runāju ar cilvēkiem, tad visi pret vienotību, bet vēlēšanās vienotība iegūst visvairāk balsis, kā tā var būt? Vēl arī fakts, ka pirms vēlēšanu aptaujās vienotībai bija mazāka popularitāte, un piem. saskaņai 7%, bet vēlēšanu rezultāti tādi ka saskaņai nav pat 5%, bet vienotībai nenormāli baigais pieaugums. Un vēl iepriekšējās vēlēšanās nebiju ievērojis, ka tā reklamē ka var nodot balsi glabāšanā, kā tas šoreiz bija, un kādas problēmas samainīt tās balsis ar vienotības biļeteniem? Neesmu par saskaņu, bet liekas ticami, ka noņemti % saskaņai un pielikti vienotībai.

vēlētājs
vēlētājs

Nē.

Ģirts
Ģirts

Jābūt plānprātiņam lai sajūsminātos par padomiešu Lemberga-Brigmaņa partiju.

Latvijas Politprostitūtu Televīzija
Latvijas Politprostitūtu Televīzija

Tā grafika apakšā, pa labi, rakstīts “septembris”

žoparenko
žoparenko

Progresīvie = Rietumu banka = Krievija