Noticis improvizēts brīfings par jauno grāmatu “Viltvārdis”, tomēr galveno varoni sastapt neizdodas

Viltvārdis

Šonedēļ grāmatnīcās ir nonākusi apgāda „Mantojums” izdotā L. Lapsas un K. Bormanes grāmata „Viltvārdis”, kas veltīta pašreizējā valsts prezidenta biogrāfijas slēptajām lappusēm – „skeletiem Egila Levita skapjos”, kā minēts grāmatas ievadā.

Nekādas preses konferences vai grāmatas atvēršanas svētki nebija paredzēti, taču 8. jūlijā grāmatas autori devās uz Latvijas Nacionālo bibliotēku, lai nodotu tai ar likumu pienākošos „Viltvārža” eksemplārus.

Brīnumainā kārtā ir sagadījies tā, ka tieši 8. jūlijā aprit gads kopš „Viltvārža” galvenā varoņa stāšanās valsts prezidenta amatā, un Egila Levita kanceleja ir paziņojusi, ka tieši šajā dienā pulksten 11 arī viņš gatavojoties doties uz Latvijas Nacionālo bibliotēku, lai tur „simboliski sagaidītu pirmo gadadienu kopš stāšanās augstajā amatā”.

Ņemot vērā šo neikdienišķo un jauko sagadīšanos, „Viltvārža” autori un izdevēji 8. jūlijā pulksten 10.45 sarīkoja improvizētu mikroskopisku brīfingu uz Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkas kāpnēm. 

Bija iespējams uzdot interesējošos jautājumus par jauno grāmatu un tās saturu, tikt arī pie kāda „Viltvārža” eksemplāra, tomēr līksmā gaisotnē sagaidīt ierodamies „jubilāru” – grāmatas galveno varoni neizdevās, nemaz nerunājot par mēģināšanu tikt pie viņa autogrāfa vai vismaz nofotografēties ar „viltvārdi” uz jaunās grāmatas fona, jo Valsts prezidents izmantoja citu ieeju. Egila Levita iecienītie lidojošie šķīvīši pasākuma gaitai netraucēja.

Tā kā „Viltvārdis” jau aizvadītās nedēļas beigās paspēja kļūt par pirktāko grāmatu Latvijā un grāmatas pirmā tirāža strauji iet uz beigām, pirmajiem simt cilvēkiem, kas bija vēlējušies ierasties uz šo pasākumu, bija iespēja pieteikties uz vienu grāmatas „Viltvārdis” papildtirāžas eksemplāru par īpašu cenu – 10 eiro (ieskaitot pasta izdevumus Latvijā). Kā zināms, grāmatnīcās grāmata „Viltvārdis” ar tirdzniecības uzcenojumu maksā vairāk nekā 12 eiro.

Kā zināms, pats Egils Levits vēl pirms iepazīšanās ar „Viltvārža” saturu preses konferencē jauniznākušo grāmatu ir salīdzinājis ar sacerējumiem par lidojošajiem šķīvīšiem un plakano Zemi, norādot, ka viņš centīšoties ievērot „informatīvo higiēnu” un grāmatu mēģināšot ignorēt.

Līdz šim šī ignorēšana ir izpaudusies tā, ka pašreizējā valsts prezidenta pilnvarojumā viņa kancelejas vadītājs, bijušais padomju tautas tiesnesis Andris Teikmanis ir liedzis iespēju iepazīties ar Egila Levita izglītības un pilsonības dokumentiem, jo sabiedrībai pilnīgi pietiekot ar prezidenta intervijām, kā arī mēģinājis liegt pieeju arhīvu materiāliem un pat piedraudējis ar kriminālprocesu par šādas informācijas iegūšanu un publicēšanu.

Šie mēģinājumi gan nav vainagojušies panākumiem, – uz apjomīga arhīvu dokumentu pamata jaunā grāmata „Viltvārdis” pārliecinoši parāda, kā pašreizējais valsts galva ir darījis visu iespējamo, lai uzdotos par vismaz daļēji citu cilvēku, liekot pamatoti šaubīties, kam no viņa publiski stāstītā vispār var ticēt. 

„Mums ir valsts vadītājs – viltvārdis. Cilvēks, kurš uzdodas par citu. Cilvēks, kurš sabiedrībai melo apzināti, ciniski un nekaunīgi. Viņš melo par savu pilsonību. Viņš melo par saviem vecākiem. Viņš melo par saviem vecvecākiem. Viņš melo pat par saviem vecvecvecākiem. 

Kāpēc Egils Levits melo? Par ko vēl mums nezināmu viņš melo? Kā šādam patoloģiskam melim ir iedota pielaide valsts noslēpumiem? Un ko viņš ar šiem noslēpumiem dara? Atbildes uz šiem jautājumiem var satricināt visu valsti,” – šādu „Viltvārža” satura raksturojumu sniedz grāmatas priekšvārds.

Šī grāmata lasītājiem stāsta par to, kā pašreizējais valsts prezidents kā klasisks viltvārdis sev ir “izdomājis” ideoloģiski pareizu tēvu un vecvecākus, kā savus īstos vecvecākus “pārkvalificējis” par vecvecvecākiem, kā gadu desmitiem melojis par viņiem, par savu bērnību un jaunību, par savu pilsonību, par… un tā tālāk, un tā tālāk.

„Šādam cilvēkam nonākot valsts pirmās personas krēslā, patiešām pilnīgi pamatots ir jautājums – kāda ir tā patiesība, ko viņš slēpj un nomaskē ar pamazām izčākstošiem meliem? Kā tā var ietekmēt valsti un līdz ar to mūs visus? Viena lieta ir mainīt baltu kreklu četras reizes dienā, kā to patiešām mēdzot darīt šīs grāmatas galvenais varonis, bet pavisam cita – jautājums, vai viņš tāpat nerīkojas arī ar sirdsapziņu? Un ar ko vēl?” – tā „Viltvārža” priekšvārdā raksta grāmatas autori.

Grāmatas ievadā citēts arī pats Egils Levits: “Tas pieder pie paša pirmā soļa vēstures izvērtēšanā – pie patiesības noskaidrošanas. Demokrātiskā sabiedrībā pastāv morālā higiēna. Tu nevari dzīvot ar meliem! Tāpēc ir nepieciešams noskaidrot patiesību. (..) Ja kāds liedzas kā mazs puika, tas, protams, ir infantili, un šādus infantilus izturēšanās veidus mēs varam redzēt arī no pieaugušajiem politiķiem.”

„Viltvārdis” ir pirmā daļa autoru iecerētajam divsējumu pētījumam „Viltvārdis valstsgribis” ar apakšnosaukumu „Skeleti Egila Levita skapjos”. Domājams, ka otrā daļa ar nosaukumu „Valstsgribis” nāks klajā šā gada nogalē vai nākamā gada sākumā.

„Viltvārža” pirmais metiens ir 4000 eksemplāru. Grāmatas vāka autore ir talantīgā čehu māksliniece Terēza Kolarikova (Tereza Koláříková). Grāmatā izmantoti dokumenti un informācija no Latvijas Nacionālā arhīva (Tukuma zonālā Valsts arhīva, Personāla dokumentu valsts arhīva), Latvijas Kara muzeja un mormoņu baznīcas datubāzēm.

Plašāka informācija par jauno grāmatu atrodama interneta vietnē www.viltvardis.com.

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


15
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Lapsa ir tas viltvārdis
Lapsa ir tas viltvārdis

Nav grūti uzminēt kura uzdevumā viņš “strādā”.

vērīgais
vērīgais

Noskatījos video. Ko šajā ,,brīfingā,, darīja ņekijs Гильман ?

Oho
Oho

Paldies!!! Atradu. Terabaiti informacijas. Jaapapeeta.

Llllĺllll
Llllĺllll

Oi jaaa, shie nopludushie epasti ir peerle! Visa mediju vide kaa uz delnas. Smird tas viss. Arii eriks uzpeld – organizee it kaa zhurnaalistiskas intervijas, kas vienlaikus ir mediju dzerstins un naudas izspieshanas riiks. Abi ar draugu kooridineejas.

Inga
Inga

Izskataas, ka visiem 3 meljiem un bleezhiem laiks pakot mantinas un mekleet godiigu darbu – Egilam, Jurgim, Lato.

Oho
Oho

Kur to var lasiit?

unia
unia

Un kā tad beidzās pasākums uz trepēm?

Nezini
Nezini

Ēlrete ar veco LPSR tiesnesi kā noķērcās , tā visi brīfinga dalībnieki aizmuka !

lapsu mednieks
lapsu mednieks

Kremļa aģenti grib “nozāģēt” mūsu prezidentu, jo viņš ir par daudz nacionāls un nav Maskavai manipulējams kā iepriekšējie.

Vilks
Vilks

Grāmatas higiēnisti , tiekamies rīt , 8. Jūlijā uz bibliotēkas trepītēm !

Vilks
Vilks

Tu neesi vilks bet viltvārdis.

Beidz
Beidz

Ēlerte kā noķērksies , kā noķērksies , tad visi brīfinga dalībnieki dabūs aizmukt !

Anna
Anna

Ar kādām tiesībām PSRS tautas tiesnesis Teikmanītis draud grāmatas autoriem ?

Sperģis Lipīgnieks
Sperģis Lipīgnieks

Cenrādis. Kāds cenrādis? Nav. Kur esmu es? Vai mediju? Treniņš…..Spinings. Plūsma. Nāk no zemapziņas.