Kultūras ministrija naudu filmai par leģionāriem iedala nevis kino centram, bet vēstures muzejam

Nauris Puntulis

Šajā nedēļā šā gada budžets pārceļoja no valdības dienaskārtības uz Saeimu. Lai arī kāds politiķis no koalīcijas jau paguvis paziņot, ka nekādu deputātu kvotu šoreiz nebūs, LTV raidījums “de facto” pieļauj, ka atsevišķās budžeta projekta ailēs jau tagad varētu būt paslēpti līdzīgi izdevumi.

Piemēram, Kultūras ministrija (KM) prioritāriem pasākumiem papildus esošajam budžetam, sadalīs 19 miljonus eiro. Bet starp tiem ir sadaļa “Nozīmīgi kultūras mantojuma projekti”, kurā var atrast Vēstures muzejam atvēlētus 300 tūkstošus eiro filmas jeb videomateriāla uzņemšanai, gan ceturtdaļmiljonu kādreizējās kultūras ministres Žanetes Grendes vadītajiem privātajiem muzejiem.

Kad KM 13. janvārī izziņoja savas prioritātes, tur cita starpā bija lasāms, ka viena no programmas “Nozīmīgi kultūras mantojuma projekti” prioritātēm ir “filmas, kas skaidrotu Latviešu leģionāru gaitas, izveidei”. Tam atvēlēti 300 000 eiro. Tēma svarīga, taču nav skaidrs, kas īsti tas ir, un kāpēc finansējums ielikts kultūras mantojuma programmā, konkrēti – Latvijas Nacionālajam vēstures muzejam, nevis pie iestādēm, kas strādā ar valsts atbalstu kino nozarei.

 “Mums nav neviena parakstīta līguma, nevienas parakstītas vienošanās par kādas filmas veidošanu,” sacīja kultūras ministrs Nauris Puntulis (Nacionālā apvienība). Uz iebildi, ka toties budžeta ailē ir šāds plāns, ministrs atbild: “Plāns atspoguļo šo tēmu, kā tas tiks atspoguļots. Tas vēl ir turpmākā darba jautājums.”

Taču nav izslēgts, ka te meklēts ceļš, lai kompensētu nenotikušu “Latvijas Valsts mežu” (LVM) mērķziedojumu. Aizvadītā gada nogalē tobrīd vēl Nacionālās apvienības vadītā Zemkopības ministrija piedāvāja no uzņēmuma peļņas tieši tādu pašu summu – 300 000 eiro, pārskaitīt Valsts kultūrkapitāla fondam (VKKF) kā mērķziedojumu SIA “Sāga films”, atbalstot spēlfilmas par leģionāriem “Neredzamais cietoksnis” tapšanu. Tam bijusi arī atbalsta vēstule no KM. Filma iecerēta par leģionāru un vēlāk izsūtīto Ernestu Laumani.

Filmas režisors Normunds Pucis stāstīja par savu ieceri un sacīja, ka tā ir plānota kā lielbudžeta filma: “Otrā pasaules kara, tātad kaujas Kurzemē, arī 68. gads – tas ir ļoti finansiāli dārgs projekts, tāpēc viņam ir vajadzīgs šis nu tiešām liels arī valsts finansējums.”

Ja LVM ziedojums būtu noticis, naudu pārskaitītu kā mērķziedojumu caur VKKF. Tajā stāstīja, ka, lai arī ziedojumu vietā tagad būs līdzekļi no valsts budžeta, tas nenozīmē, ka to sadalīs precīzi tiem pašiem mērķiem – ārpus konkursa filmu finansēt no valsts budžeta naudas nevar. “Mēs saņemam finansējumu no nodokļu atskaitījumiem, konkrētus procentus no tā saucamo slikto nodokļu atskaitījumiem. Un visa šī nauda tiek sadalīta konkursa kārtībā. Tur man nav divu domu, es par to esmu cīnījies kopš šo te variantu [ziedojumus] atcēla,” sacīja VKKF direktors Edgars Vērpe.

Lūgta precizēt, kas īsti domāts ar šo kultūras mantojuma programmas sadaļā iekļauto filmu, KM norādīja, ka nauda paredzēta Nacionālajam vēstures muzejam, videomateriāla sagatavošanai. Un vēlams, par  leģionāriem. KM parlamentārais sekretārs Ritvars Jansons sacīja, ka viņi negribētu iejaukties saturā, bet priecātos, ja tas būtu par šādu tēmu. Uz jautājumu, vai tā varēs būt arī spēlfilma, Jansons atbildēja, ka tas nav izslēgts: “tas ir muzeja rokās. Tikpat labi arī var būt inscenējuma, spēlfilmas izmantošana ekspozīcijā.”

“de facto” zināms, ka muzejs pats tieši šādam mērķim naudu nebija prasījis. Savukārt papildu naudu kino nozarei, ņemot vērā strauji augošo inflāciju, gan bija lūgusi Latvijas Kino producentu asociācija, lai pabeigtu jau iesāktās filmas.

Tomēr saņemts atteikums – tam neesot līdzekļu. Tādēļ vēl jo vairāk izbrīnījusi ziņa par to, ka papildu nauda filmas veidošanai uzticēta muzejam, kas ir pilnīgi neierasta prakse.

Producents Gints Grūbe uzskata: “Kino centrs pēdējos 7 – 8 gadus ir patiešām ļoti veiksmīgi veidojis dažādas vēsturiskas filmas par dažādām – gan strīdīgām, gan identitāti veidojošām tēmām. Un apstrīdēt to, ka Nacionālais kino centrs nebūtu veicis adekvātu ekspertīzi, un ka šīs filmas nebūtu sasniegušas skatītājus, un tāpēc ir jāuztic to darīt kādam muzejam, man liekas, tas ir tāds jautājums par uzticību nozares atbildīgajai institūcijai.”

Diskusijas un kritika par to, ka nedrīkst iedibināt aplinkus ceļus filmu finansēšanai, bijušas jau iepriekš, kad caur LVM ziedojumiem un deputātu kvotām pie naudas tika, piemēram, “Dvēseļu putenis” un “Nameja gredzens”.

Normunds Pucis pie idejas sācis strādāt pirms diviem gadiem. Vairākos piegājienos no VKKF saņēmis kopumā  5000 eiro darbam pie filmas scenārija. Taču pieteikumi filmas attīstīšanas finansējumam, kas parasti ir jau nedaudz lielākas summas – gan fonda, gan arī Nacionālā kino centra konkursos noraidīti.

“de facto” zināms, ka vērtētājus filmas ideja nav pārliecinājusi. Taču par atbalstu neguvušiem pieteikumiem iestāžu pārstāvji nerunā.

“Tad, kad mēs vērtējam projektus, tad tā profesionālā kvalitāte un kritēriju kopums ir ļoti plašs. Un tas, kā tie projekti sastājās, to nosaka ļoti daudz kas. Protams, arī tā tēma un tā profesionālais pieteikums, bet ne tikai. Jebkurā gadījumā filmas par vēstures tēmām mēs atbalstam visu laiku,” sacīja Nacionālā kino centra vadītājas vietniece Inga Blese.

Pucis pirms gada meklējis atbalstu arī pie pašvaldībām, Jelgavas novads piešķīris 1000 eiro, Ogres – 3000 eiro. “Šim stāstam ir jābūt izstāstītam līdz galam, lai mēs no tā nebaidītos un nekautrētos, tā ir mūsu vēsture,” toreiz, aicinot balsot par, aicināja Ogres novada domes priekšsēdētājs Egils Helmanis (Nacionālā apvienība).

Pucis vēlējies pieteikties arī Nacionālā Kino centra konkursā par filmas ražošanu, bet, lai saņemtu filmai finansējumu no valsts budžeta, noteikts līdzfinansējuma apmērs jāatrod arī pašam projekta pieteicējam. Tādēļ viņš arī bija lūdzis ziedojumu LVM.  Režisors sacīja, ka meklējis atbalstu gan pie Helmaņa, ar kuru iepriekš sadarbojies citu projektu ietvaros, tāpat ideju prezentējis Nacionālās apvienības Saeimas frakcijas vadītāja vietniekam Jurģim Klotiņam un citiem.

Nedēļas nogalē režisors Pucis atsūtīja ziņu, ka, viņaprāt, KM viņa filmai naudu ir atņēmusi. Viņa ieskatā, ja reiz esot solīts mežu mērķziedojumus kultūrai neatņemt, tad: “KM vajadzēja arī to precīzi definēt filmai “Neredzamais cietoksnis””.

“Visa šī Valsts mežu paredzētā ziedojuma summa tika ieskaitīta valsts budžetā, un līdz ar to mēs šobrīd novirzām nozīmīgiem kultūras mantojuma objektiem un pasākumiem naudu no valsts budžeta,” sacīja Ritvars Jansons.

Ministrija Nozīmīgu kultūras mantojuma projektu programmā pavisam ielikusi 1,4 miljonus eiro. Sakritība vai nē, bet no šīs naudas atkal 200 000 eiro ieplānoti Purvīša muzejam (tikpat daudz ar NA Saeimas frakcijas gādību iepriekš tika atvēlēts no tā sauktajām deputātu kvotām). Muzeju vada Žanete Grende, bijusī Nacionālās apvienības virzītā kultūras ministre. Otram viņas projektam – Ziedoņa muzejam, vēl 60 000, atzīmējot rakstnieka 90.desmitgadi. Kā izvēlēti šajā programmā finansējamie objekti? Ritvars Jansons kā pirmo argumentu minēja apaļas jubilejas, kam seko citi, bet noliedza, ka prioritātes radušās pēc partejiskiem principiem.

Nozīmīgi kultūras mantojuma projekti (summa eiro), 2023. gada budžeta projektā

 • 300 000 eiro Latvijas Nacionālajam vēstures muzejam, videomateriālam par leģionāriem;
 • 200 000 eiro V.Purvīša muzejam;
 • 200 000 eiro dažādām izstādēm;
 • 120 000 eiro V.Plūdoņa muzejam;
 • 25 000 eiro Mežabrāļu piemineklim Kabilē;
 • 109 000 eiro izstāžu centra Lestenes baznīcā projektēšanai un sakārtošanai;
 • 120 000 eiro Pedvāles mākslas parka skulptūru kolekcijai;
 • 106 000 eiro Rīgas Vēstures un kuģniecības muzeja 250. gadu atzīmēšanai;
 • 150 000 eiro I.Ziedoņa 90. gadu jubilejas pasākumiem, t.sk: 90 000 Tukuma novada pašvaldībai un 60 000 I.Ziedoņa muzejam;
 • 60 000 eiro sienu gleznojumu saglabāšanai Lībagu pagasta “Dzintaros”;
 • 44 000 eiro lībiešu svētkiem

Kopā: 1 434 000 eiro

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: LTV raidījums “de Facto”

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


13
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Kaka
Kaka

Kur ir piemineklis dullajam baronam Bundulim?

Waffen SS Lettland
Waffen SS Lettland

Visi legjionaari veel nav mirushi… Varbuut apjautaaties, vai vinjiem nav vajadziiga kaada finansiaala paliidziiba?

Zatjļer
Zatjļer

Kāpēc nav piešķirti līdzekļi Putina “Uzvaras lielgabalam”? Kristapa Ģelža projekts ir jau gatavs, vaig tik kustināt pakaļas. Un nacionālajam mākslas muzejam, kur var Krievijas naudu mazgāt teterevi. Te var iečekot lielgabala prodžektu https://www.teterevufonds.lv/programma-maksla-publiska-telpa/riga-smaida-2013/uzvaras-lielgabals/

Ušakovs
Ušakovs

Jā, Vaņka, es arī saku ka vajag kustināt pakaļas.

raza
raza

Mākslai taču vajag telpu, labi ka nenovirza vēl Valkas Ornamentam šoreizi

Punculis
Punculis

Latvietis esot uzvarējis vīna pazinēju konkursā. Pirmā vieta pasaulē! Tātad Latvija – alkohola pazinēju lielvalsts! Jātaisa vaļā alkohola pazinēju skola. Protams krievi konkursā nepiedalījās, sankcijas. Ja piedalītos viņiem būtu pirmā vieta. Tad latviešiem būtu otrā. Bet vienalga panākums latviešu kultūrai un izglītībai. Nu, medicīnai nē

klimata ministrs Brīnumdaris (Čudars)
klimata ministrs Brīnumdaris (Čudars)

Kad līdīsi ārā no skap?

Domburs
Domburs

U tu?

Rinka
Rinka

U tu?

Ušakovs
Ušakovs

Mazais Vova Kremlī dūšīgi lec.

ko saka statistika
ko saka statistika

Tikai nevajag par krieviem. Pēc pasaules veselības organizācijas un arī pēc citām statistikām krievi ir kādi 30tie vairāk dzerošie. Pēdējos pāris gadus LV ir pasaulē pirmajā vietā alkohola patēriņā. worldpopulationreview.com/country-rankings/alcohol-consumption-by-country Vēl var pameklēt googlē pēc atslēgvārdiem “countries by alcohol consuption”, google arī saka to pašu, Wikipēdijā arī tā pati statistika, visur kur skatos. Vēl 2019. gada statistikā bijām kādi 3. vai 4.

Censis
Censis

Statistika var “pateikt” visādus melus, pastaipi tikai.

pensim
pensim

Un ja statistika teiktu pretējo tad jau tu neiebilstu? Kā man patīk šitie statistiķi, tad kad viņiem pašiem pretī noliek statistku kas nepatīk, tā pēkšņi statistika “pastaipīta” :D