Desmit tūkstošu liela alga un privilēģijas – darbu sāk Eiropas Parlamenta jaunais sasaukums

Jaunais Eiropas Parlaments (EP) savu darbu sāk otrdien, 16.jūlijā, ar priekšsēdētāja ievēlēšanu nākamajiem divarpus gadiem, informē EP preses sekretārs Latvijā Jānis Krastiņš.

Plenārsesijā otrdien, 16.jūlijā, un trešdien, 17.jūlijā, paredzēts arī ievēlēt 14 EP priekšsēdētāja vietniekus un piecus kvestorus, kas veidos EP Prezidiju.

Eiropas Parlamentā ievēlēti 705 deputāti, tostarp astoņi no Latvijas. Visiem tiek maksāta vienāda alga, un tā ir 7776 eiro mēnesī “uz rokas” jeb pēc Eiropas Savienības nodokļu un apdrošināšanas iemaksu atskaitīšanas. Tomēr tā nav galējā summa, kuru deputāti ik mēnesi saņem. Papildus tam ir dienas nauda, izdevumu segšana un transporta izmaksas.

Pēc publiski pieejamās informācijas, EP deputātam ir gandrīz astoņus tūkstošus eiro liela alga “uz rokas”, dienas nauda, ceļa un komandējumu izdevumi, veselības aprūpes izdevumi, izmaksa termiņa beigās un Eiropas pensija. Tādas privilēģijas tiek piešķirtas ikvienam EP ievēlētajam politiķim.

Jāpiebilst, ka visi EP deputāti saņem vienādu algu neatkarīgi no valsts, no kuras viņi nākuši. EP deputāta mēnešalga “uz papīra” ir 10 075,18 eiro, citiem vārdiem sakot – 7853,89 eiro “uz rokas”, atskaitot Eiropas Savienības (ES) nodokļus un apdrošināšanas prēmijas. Līdzekļi tiek saņemti no EP budžeta. Tā kā dalībvalstis var papildus noteikt valsts nodokļus, galīgā neto summa ir atkarīga no EP deputāta izcelsmes valsts nodokļu režīma.

Papildus algai EP deputātiem pienākas arī dienas nauda par katru EP oficiālā darba dienu. Dienas nauda – 350 eiro – ir fiksēta summa, kas sedz deputāta izmitināšanu, ēdināšanu un ar to saistītos izdevumus. Izņēmumi attiecas tikai uz EP priekšsēdētāju un politisko grupu vadītājiem.

Starp citu, ja EP deputāts plenārsēdes balsošanas dienās nokavē vairāk nekā pusi no balsojumiem pēc saraksta, pat ja viņš apmeklē sēdi un parakstās dalībnieku sarakstā, dienas nauda tiek samazināta uz pusi.

EP sedz ceļa izdevumus EP deputātiem, lai apmeklētu EP sanāksmes – plenārsēdes, komiteju un grupu sanāksmes, kas parasti notiek Briselē un Strasbūrā. Iesniedzot kvītis, deputātiem tiek atlīdzinātas faktiskās braukšanas biļešu izmaksas uz sanāksmēm. Maksimālā pieļaujamā summa ir biznesa klases lidmašīnas biļetes, pirmās klases vilciena biļetes cena vai 0,58 eiro par kilometru braucienam ar automašīnu (maksimums 1000 km).

EP var arī noteikt summas, pamatojoties uz brauciena attālumu un ilgumu, lai segtu dažādus ceļa izdevumus (autoceļu nodevas, papildu bagāžas nodevas, rezervācijas maksas utt.). Eiropas Parlamenta deputāti uz sanāksmēm vai pasākumiem Briselē vai Strasbūrā var doties arī ar dienesta transportlīdzekļiem.

Īstenojot savas pilnvaras, EP deputāti var ceļot ārpus EP darba vietām dažādu iemeslu dēļ, un šie braucieni tiek organizēti saskaņā ar EP reglamentu un prezidija noteikumiem. Ceļa izdevumus sedz no komitejas vai to organizējošās delegācijas budžeta.

Turklāt EP deputāti, pildot savus oficiālos pienākumus, var ceļot individuāli. EP deputātiem bieži ir jādodas uz dalībvalsti, kurā viņi ir ievēlēti, vai ārpus tās, gan pildot savus oficiālos pienākumus, gan citos nolūkos, piemēram, konferences vai darba vizītes laikā.

Deputātiem pienākas arī piemaksa vispārējo izdevumu kompensēšanai, kas ir 4950 eiro mēnesī, – tā ir fiksēta summa, kas ļauj deputātiem segt izdevumus, kas radušies valstī, kurā viņi ievēlēti. Tie var ietvert tādas izmaksas kā biroja īre, IT aparatūra un programmatūra, biroja piederumi, mobilie tālruņi un to lietošanai nepieciešamie pakalpojumi.

Deputātiem pēc pilnvaru termiņa beigām ir tiesības saņemt pārejas pabalstu viena mēneša darba algas apmērā par vienu nostrādāto gadu. To maksā ne ilgāk kā divus gadus.

Bijušajiem EP deputātiem, sasniedzot 63 gadu vecumu, papildus valsts pensijai ir tiesības saņemt arī Eiropas pensiju. Eiropas pensija ir atkarīga no darba termiņu skaita. Tā ir vienāda ar 3,5 procentiem no algas par katru pilnu nostrādāto gadu un vienu divpadsmito daļu no tās par katru pilnu mēnesi, bet ne vairāk kā 70% kopā.

Ja Eiropas Parlamenta deputāts nostrādā vienu pilnvaru termiņu – piecus gadus, viņam tiek nodrošināta 1745 eiro pensija. Pensiju izmaksas sedz no ES budžeta.

Valdis Dombrovskis (JV) vienīgais no Latvijas politiķiem šobrīd ieņem visnotaļ augstu amatu Eiropas parlamentā. Līdz ar to viņa kā Eiropas Komisijas izpildvaras priekšsēdētāja vietnieka mēnešalga ir aptuveni 24 075 eiro. Tādējādi viņa gada alga ir 288 900.

Eiropas Komisijas priekšsēdētājas Urzulas fon der Leienas mēnešalga ir aptuveni 26 971 eiro jeb 323 652 eiro gadā.

Eiropas Parlamenta priekšsēdētāja Roberta Metsola ik gadu algā saņem 91 929 eiro.

Pašreizējais Eiropadomes priekšsēdētājs ir Šarls Mišels mēnesī saņem 32 700 eiro bruto mēnesī.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Subscribe
Paziņot par
guest

0 Comments
jaunākie
vecākie populārākie
Inline Feedbacks
View all comments