Vērienīgo ukraiņu “filtrēšanas” sistēmu pārrauga Krievijas prezidenta administrācijas amatpersonas

filtrācijas nometne

Saskaņā ar ASV amatpersonu un cilvēktiesību izmeklētāju sniegto informāciju Maskava un tās separātistu sabiedrotie Ukrainā izmanto plašu un represīvu “filtrēšanas” sistēmu, lai aizturētu, nopratinātu un novērotu ukraiņus. Tāpat kopš kara sākuma simtiem tūkstošu cilvēku ir piespiedu kārtā pārvesti uz Krieviju.

Sistēma darbojas Krievijas okupētajās teritorijās un to pārrauga Kremlis, kas izmanto “progresīvas tehnoloģijas”, lai vāktu datus par Ukrainas pilsoņiem, brīfingā žurnālistiem sacīja ASV departamenta amatpersona.

Pēdējās dienās nākuši klajā divi ziņojumi – Ņujorkā bāzētās organizācijas “Human Rights Watch” un Jēlas Universitātes Humanitārās pētniecības laboratorijas pētījumi, kuri ir snieguši jaunu informāciju par filtrēšanas tīkla mērogiem un tā ietekmi uz civiliedzīvotājiem.

Jau iepriekš tika ziņots par Ukrainas bēgļu, kas izgājuši cauri šim procesam, nopratināšanām un vardarbību. Jaunie ziņojumi papildina priekšstatu par filtrēšanas sistēmas mērogu un darbību, kā arī uz Krieviju deportēto ukraiņu likteņiem, pastiprinot pierādījumus par iespējamiem Krievijas kara noziegumiem.

Civiliedzīvotāju piespiedu pārvietošana vai deportēšana no okupētās teritorijas ir aizliegta saskaņā ar Ženēvas konvenciju, kas reglamentē bruņotu konfliktu norisi. Maskava noliedz apgalvojumus, ka tā ir piespiedu kārtā pārvietojusi iedzīvotājus, tā vietā apgalvojot, ka Krievijas spēki “aizsargā” civiliedzīvotājus no Ukrainas karaspēka.

“Mūsu rīcībā ir informācija, ka Krievijas prezidenta administrācijas amatpersonas pārrauga un koordinē šīs filtrācijas operācijas,” trešdien žurnālistiem sacīja Valsts departamenta Globālā krimināltiesību biroja vecākā eksperte Emma Džiligan. “Mēs arī zinām, ka Krievija izmanto modernas tehnoloģijas, lai atvieglotu filtrēšanas procesus, tostarp, lai vāktu datus par Ukrainas pilsoņiem,” viņa teica.

Publicētajā ziņojumā cilvēktiesību aizsardzības organizācija “Human Rights Watch” aprakstīja filtrēšanas sistēmu Ukrainā kā “masveida nelikumīgu datu vākšanu”, kurai “nav juridiska pamatojuma”.

Iedzīvotāji tiek novirzīti uz reģistrācijas vietām, kur viņus pārbauda. Saskaņā ar “Human Rights Watch” datiem daži ukraiņi ir pazuduši vai deportēti uz Krieviju bez personu apliecinošiem dokumentiem.

Saskaņā ar pagājušajā nedēļā publicēto Jēlas universitātes ziņojumu ukraiņiem, kas iziet cauri sistēmai, ir lejupielādēti viņu tālruņa kontakti, noņemti pirkstu nospiedumi un fotogrāfija.

Pagaidām zināma 21 vieta, kur veic šādas filtrācijas darbības. Starp šīm vietām ir reģistrācijas punkti, pagaidu aizturēšanas vietas, nopratināšanas centri un ieslodzījuma vietas ilgstošai aizturēšanai.

Filtrēšanas sistēmas mērogs ir “ievērojams”, trešdien žurnālistiem sacīja Humanitārās pētniecības laboratorijas izpilddirektors Nataniels Reimonds. Laboratorijas ziņojums ir daļa no Valsts departamenta atbalstītas iniciatīvas, kuras mērķis ir dokumentēt Krievijas kara noziegumus Ukrainā.

Viena no ziņojumā norādītajām vietām ir skola Bezimenē, ciematā uz austrumiem no Mariupoles. Maijā “The Post” ģeolokācijas vietnē tika publicēti videoieraksti, kuros redzama skola, kurā no Mariupoles piespiedu kārtā aizturēti vīrieši, kuri bija spiesti gulēt uz grīdas un kuriem draudēja ar spīdzināšanu un nāvessodu.

Arī martā “The Post” pārbaudītie satelītattēli un videoieraksti parādīja, ka Krievijas atbalstītie spēki šajā teritorijā būvē telšu pilsētiņu. Krievijas varas iestādes to tolaik raksturoja kā “dzīvības uzturēšanas” centru bēgļiem no Mariupoles, savukārt Ukrainas līderi apsūdzēja Krieviju, ka tā iedzīvotājus pret viņu gribu ved uz “filtrācijas nometnēm”.

Pagaidām nav skaidrs, cik tieši ukraiņu ir deportēti uz Krieviju vai pakļauti “filtrēšanas” pārbaudes procesam. Jūlijā valsts sekretārs Entonijs Blinkens paziņoja, ka Krievija ir deportējusi 900 000 līdz 1,6 miljonus Ukrainas pilsoņu un ka daudzi no “piespiedu kārtā deportētajiem”, tostarp 260 000 bērnu, ir nonākuši Krievijas Tālajos Austrumos.

Jūnija beigās Ukrainas vicepremjere Irīna Vereščuka paziņoja, ka uz Krieviju piespiedu kārtā pārvietoto ukraiņu skaits ir 1,2 miljoni, savukārt Krievija ir paziņojusi, ka uz šo valsti ir pārcēlušies gandrīz 2,5 miljoni ukraiņu “bēgļu”.

Tomēr par filtrēšanas sistēmu joprojām ir daudz nezināmā, tostarp tas, kā Krievijas iestādes izmanto savāktos datus un kur ir nonākuši daudzi aizturētie vai uz Krieviju pārvietotie cilvēki.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: sargs.lv

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


2
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
nekas nav mainījies
nekas nav mainījies

Masveida apcietināšanas, filtrēšana (“tiesāšana”), masveida deportācija, eksekūcijas, zagšana . . . tieši tā kā CCCP čekas laikā.

Kaza
Kaza

Kārtībai ir jābūt.