Nav, protams, ja jūs atrodaties tieši apšaudes zonā. Tajā pat laikā, ja jūs esat tikai blakus tai, tad ir cerības.
Labā ziņa ir tā, ka savu gradu nedzird. GRAD lādiņš pārvietojas ar ātrumu, kas apmēram divas reizes pārsniedz skaņas ātrumu, līdz ar to jūs nedzirdēsit neko, kas varētu dot jums laiku sagatavoties.
Toties GRAD zalve ir labi saskatāma. Naktī tas ir spilgts uzliesmojums pie horizonta, bet dienā – dūmi no raķetēm.
Parasti tiek šauts no 5 līdz 20 kilometru attāluma.
Ēkās visdrošāk ir slēpties pagrabā vai pirmajā stāvā nogulties uz grīdas. Izvēlieties vietu telpas stūri starp nesošajām sienām, tur būs vismazākais risks tikt saspiestam, kad iegrūs griesti, un netālu no loga vai durvīm, lai būtu iespējams ātri izkļūt no ēkas, ja tai trāpīs lādiņš. Atliek cerēt, ka jūs esat ēkā, kas nav celta tikai no gāzbetona un reģipša. Dzelzsbetons toties visai labi pasargās no šķembām.
Ja apšaude sākas brīdī, kad esat klajā vietā, gulieties zemē un pieplokiet tai cieši klāt. Samaziniet savu “laukumu” – kļūstiet tik plakans, cik vien iespējams. Paslēpieties aiz vienalga kā.
Katrā GRAD palaišanas iekārtā ir 40 lādiņi, kurus var izšaut 20 sekunžu laikā.
Zalves laikā lādiņi sprāgst viens pēc otra. Parasti tiek šauts ar zalvēm no 10-20 lādiņiem, kad tie izšauti, veic apšaudes rezultātu precizēšanu un virziena korekciju vai tiek nomainīta pozīcija. Tāpēc nesteidzieties uzreiz pamest slēptuvi, pēc apšaudes beigām pagaidiet vismaz 10 minūtes, jo apšaude var atsākties.
Galvenie izdzīvošanas priekšnosacījumi „GRAD” apšaudes laikā:
1. Kad pārvietojaties, vienmēr paturiet redzeslaukā tuvumā esošās ēkas, kurās varētu paslēpties. Kara zonā tas drīz vien kļūst par ieradumu.
2. Ierakumi, bedres, spraugas diezgan labi aizsargā no šķembām.
3. Ēkās vislabāk slēpties pagrabā vai pirmajā stāvā, stūrī, netālu no loga vai durvīm.
4. Kad zalve beigusies, nesteidzieties uzreiz pamest slēptuvi. Pagaidiet apmēram desmit minūtes, jo ir ļoti iespējams, ka apšaude turpināsies.