Zviedri apsver iespēju Siguldas trasi pieteikt 2026.gada Olimpiādei

olimpiāde

Brīdī, kad atlicis mazāk nekā simt dienu līdz  ziemas olimpiskajām spēlēm Phjončhanā un zināma arī 2022. gada ziemas spēļu norises vieta – Pekina, vairākas valstis jau aktivizējušās cīņā par iespēju uzņemt 2026. gada ziemas olimpiskās spēles. Visticamāk, tās notiks Eiropā, un šajā kontekstā tiek pieminēts arī Latvijas vārds.

Siguldas bobsleja un kamaniņu trase ir viena no nozīmīgākajām Latvijas sporta būvēm, kurā kopš 1986. gada tiek kaldināti Latvijas sportistu panākumi olimpiskajās spēlēs. Šeit noris arī starptautiska līmeņa sacensības. Tagad Siguldas pilsētai un trasei pavērusies unikāla iespēja uzņemt XXV ziemas olimpiskās spēles.

Viena no potenciālajām 2026. gada ziemas olimpisko spēļu mājvietām ir Stokholma. Tās gatavību uzņemt ziemas lielāko sporta forumu apgrūtina bobsleja un kamaniņu trases neesamība. Ņemot vērā  tradīciju trūkumu ledus renes sporta veidos, zviedri kā partnerus, kur rīkot sacensības šajos sporta veidos, iesākumā uzrunāja Lillehammeri, kur jau atrodas nepieciešamā sporta būve. Tomēr norvēģi referendumā nobalsojuši par savas kandidatūras atsaukšanu 2026. gada spēļu rīkošanā, līdz ar to neparedzot iespēju sadarboties ar zviedriem.

Stokholmai nākamā tuvākā trase atrodas Latvijā. Tāpēc Zviedrijas Olimpiskā komiteja 2017. gada oktobrī oficiāli uzrunāja Latvijas Olimpisko komiteju (LOK), lai tieši Siguldas trasē rīkotu daļu sacensību.

LOK prezidents Aldons Vrubļevskis Latvijas Televīzijā pastāstīja, ka pēc zviedru piedāvājuma uzklausīšanas jautājums apspriests gan ar Siguldas mēru, gan ar attiecīgo starptautisko federāciju vadītājiem – Starptautisko Kamaniņu sporta federāciju un Starptautisko Bobsleja un skeletona federāciju. To prezidenti ir atbalstoši idejai rīkot olimpiskās sacensības Siguldā.

“Viņi paši personiski zina šo trasi,” starptautisko federāciju vadītāju nostāju raksturoja Vrubļevskis. “Tādēļ domāju, ka mums viss ies tikai uz priekšu. Protams, galvenokārt viss atkarīgs no Stokholmas pašas lēmuma marta beigās, vai viņi pildīs vai nepildīs šo pieteikumu. Pieteikuma iesniegšanas termiņš ir 2018. gada oktobris.”

Olimpiskā sapņa pietuvināšanai Siguldas trase jārekonstruē, lai tur varētu braukt bobsleja četrinieki, kā arī nepieciešams uzlabot apkārtējo infrastruktūru.

Pagaidām nav aprēķināta nepieciešamā summa, tomēr plānotie ieguldījumi ir nesalīdzināmi zemāki nekā jaunas trases būvniecībai Stokholmā.

Siguldas bobsleja trases direktors Dainis Dukurs telefonsarunā Latvijas Televīzijā atzina, ka ir uzklausīts ļoti masīvs, spēcīgs un drosmīgs paziņojums. Viņaprāt, tā ir unikāla iespēja, jo atsevišķi nekad neviena  pilsēta Latvijā nevarētu pretendēt sarīkot olimpiskās spēles.

“Šis ir tas gadījums, kad ar kādu kopā paņemt divu federāciju sporta veidus. Kopumā trīs [sporta veidi] – bobslejs, skeletons, kamanas,” teica Dukurs. “Veicot kārtīgu rekonstrukciju un noteikti uzlabojot pilsētas infrastruktūru, uz 2026. gadu varētu kaut ko izdarīt,” viņš piebilda.

Šobrīd ir vienošanās, ka janvāra vidū zviedri ieradīsies Latvijā, lai apsekotu Siguldas trasi, tiktos ar pilsētas domi, iesaistītajām federācijām, LOK un valdību.

Siguldas novada domes priekšsēdētājs Uģis Mitrevics lēš, ka nākamajos astoņos gados nepieciešams uzlabot sportistu izmitināšanas iespējas. Ja Latvijas valsts būs gatava atbalstīt olimpisko projektu, Sigulda pievienosies, sacīja pašvaldības vadītājs.

Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK) atbalsta sadarbību efektīvu spēļu rīkošanā un esošo objektu izmantošanu. Tas palielina Stokholmas un Siguldas izredzes. Tajā pašā laikā SOK līdz šim allaž ir bijusi atturīga pret olimpisko sacensību rīkošanu vairākās valstīs vienlaicīgi, jo nevēlas risināt organizatoriskus jautājumus pēc vairāku valstu likumiem, kā arī tādēļ, lai pēc iespējas nemazinātu sportistiem kopīgas gaisotnes noskaņu.

Sīvākie konkurenti par tiesībām uz 2026. gada olimpiskajām spēlēm ir Sionas reģions Šveicē un Milānas-Turīnas kopprojekts Itālijā. Balsojums par XXV ziemas olimpisko spēļu norises vietu notiks 2019. gada septembrī.

 

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Avots: lsm.lv

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Subscribe
Paziņot par
guest

0 Comments
jaunākie
vecākie populārākie
Inline Feedbacks
View all comments