Virpuļviesulis tuvplānā: skats, kas iedveš bijību

Virpuļviesulis reizēm tiek dēvēts par debesu dusmām. Iespējams, tās ir blēņas, taču nevar noliegt, ka tik tuvu skatīts, tas patiešām cilvēkam liek justies sīkai skudriņai, salīdzinot ar vareno pasauli. Šis 7.maijā Kolorado (ASV) drosminieku uzņemtais video iedveš bijību, ja līdz šim uzskatījāt sevi par radības kroni.

Virpuļviesulis (tornado, tiek dēvēts arī par virpuļvētru) ir gaisa masu spēcīga virpuļveidīga kustība ap izteiktu vertikālu asi. Virpuļviesulis parasti veidojas zema spiediena apgabala malā (aukstās atmosfēras frontes priekšpusē), auksto un silto gaisa masu saskares joslā. Tas ir spēcīgs un postošs piltuvveidīgs vai stabveidīgs atmosfēras virpulis, kas veidojas no Gubu lietus mākoņa līdz zemes vai ūdens virsai un iesūc sevī dažādus priekšmetus, ūdeni. Lielākajai daļai virpuļviesuļu vēja ātrums ir no 60 līdz 180 km/h, bet tā diametrs pārsvarā ir ap 75 metriem. Parasti virpuļviesuļi ir īslaicīgi, cik pēkšņi tie uzrodas, tik pat ātri tie beidzas. Šajā laikā tie veic tikai dažus kilometrus.

Vārds “tornado”, kas ir virpuļviesuļa sinonīms, cēlies no spāņu vai portugāļu valodas darbības vārda tornar, kas nozīmē “griezties”. Dažviet pasaulē to sauc par trombu vai smerču (Krievijā), bet virpuļviesuli, kas rodas virs ūdens, sauc par ūdens stabu.

Virpuļviesulis var rasties jebkurā pasaules vietā, izņemot Antarktīdu. Visbiežāk tie ir novēroti ASV centrālajā un dienvidu daļā, kas pazīstama kā “Tornado aleja”.

 

Vai arī jums ir nācies skatīt klātienē kaut ko tik iespaidīgu? Rakstiet komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

 

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Subscribe
Paziņot par
guest

0 Comments
jaunākie
vecākie populārākie
Inline Feedbacks
View all comments