Vīriešu ārsts Juris Ērenpreiss: Pats galvenais – mīliet sievietes!

Juris Ērenpreiss

Juris Ērenpreiss – starptautiski sertificēts andrologs un seksologs, medicīnas zinātņu doktors, Eiropas Androloģijas akadēmijas akadēmiķis, stažējies Izraēlā, Holandē, Zviedrijā. Dakteris Ērenpreiss nodarbojas ar vīriešu neauglības cēloņu diagnostiku un ārstēšanu, potences, erekcijas, hormonālo traucējumu diagnostiku un ārstēšanu. Ar dakteri sarunājās Agnese un Rita Lasmanes.

Ko andrologs dara? Ne katrs izdzirdējis šo vārdu sapratīs, par ko ir runa.

Andrologs nodarbojas ar vīriešu dzimumsistēmu. Androloģijā ir četri novirzieni: vīriešu neauglība, dzimumhormonu problēmas, potences problēmas un dzimumdziedzeru iekaisumi.

Jūs strādājat ar klasiskās medicīnas metodēm, vai izmantojat arī netradicionālo dziedniecību?

Cenšos izmantot dažādas metodes, gan tradicionālās, gan netradicionālās. Ja cilvēkam ir hormonāli traucējumi, viņš tiek ārstēts tradicionāli. Taču, ja vīrietim ir potences traucējumi, kuru cēlonis ir, piemēram, psiholoģisks, vai viņš sirgst ar neauglību un iemesls nav atrodams (starp citu, tādu vīriešu kļūst aizvien vairāk), tad netradicionālas metodes palīdz ļoti labi.

Vai ideālais neauglības ārstēšanas kabinets nebūtu tāds, kur pie viena galda sēž andrologs, bet pie otra ginekologs un abi kopīgi risina pāra neauglības problēmu?

Jā, tas ir optimālais variants. Kopējas vizītes nav retums. Neauglības ārstēšana bieži vien ir ilgstošs process, parasti tas ilgst līdz diviem gadiem. Paldies Dievam, aizvien retāki ir gadījumi, kad sievieti ārstē gadiem ilgi, veicot sarežģītas operācijas, bet tad izrādās, ka vīrietim spermā nav spermatozoīdu. Ārstēt vajadzēja pavisam citādi. Tādi gadījumi ir aizvien retāki. Skaidrs, ka daudz efektīvāk ir andrologiem un ginekologiem saskaņot ārstniecības metodes. Piemēram, ja ir infekcija, tad ārstēšana jānozīmē abiem partneriem, jāvienojas, cik ilga tā būs. Bet ir viena problēma: pārus nemaz nav tik viegli dabūt līdz ārsta kabinetam.

Abus kopā?

Jā, bieži vien pie manis kā pie androloga atnāk sieva un saka: lūk, mana vīra analīzes. Es jautāju, kur ir vīrs? Negribot nākt. Tādos gadījumos mans uzdevums tiek stipri sarežģīts.

Kā jūs domājat, kāpēc vīrieši negrib vērsties pēc palīdzības?

Ja neiestājas grūtniecība, vīrietim ir ļoti grūti pieļaut domu, ka tajā varētu būt vainīgs viņš. Tas jau aizskar vīrieša bāzes instinktu, ka viņš varētu būt neauglīgs. No tādas diagnozes baidās. Es parasti mēdzu mierināt: ja neiestājas grūtniecība tagad, tā var būt klāt pēc pusgada. Tas vēl nenozīmē, ka pacients ir neauglīgs, ir tikai jānovērš dažas problēmas. Pilnīga neauglība ir tikai 10% no tiem vīriešiem, kas vēršas pie ārsta, – kam spermā spermatozoīdu nav vispār, bet arī tādos gadījumos ir iespējams ārstēt. Vairošanās ir viens no bāzes instinktiem, un vīrieši zemapziņas līmenī baidās no domas, ka viņaiem šajā jomā ir defekts. Tas aizskar vīrieša pašcieņu. No otras puses, vairošanās instinkts lielākā mērā attīstīts sievietēm. Viņas vairāk grib bērnus. Vīrietim ja ir bērni – labi, ja nav – nekas traģisks. Ļoti nedaudzi ir tādi, kas šausmīgi pārdzīvo, ja nav pēcnācēju. Sievietes par to uztraucas daudz vairāk. Ja paskatās klīnikā, kādas rindas ir pie ginekologiem un kādas pie andrologiem vai urologiem, kļūst skaidrs, kuriem vairāk rūp auglības jautājums. Lai gan iemeslu, kāpēc neiestājas grūtniecība, sievietēm un vīriešiem ir apmēram puse uz pusi.

Vīriešiem nepatīk nekādi ārsti. Arī pie zobārsta viņi nemaz nav tik čakli gājēji.

Tā ir, bet tiklīdz parādās erekcijas traucējumi, tad gan steidzas šurp. Lai gan arī tādos gadījumos viņiem jāpārvar zināma iekšēja pretestība, kā paši apgalvo. Dažās valstīs, kur esmu strādājis andrologi ir sievietes un tur vīrieši tomēr spējuši saņemties, lai aizietu pie ārstes ar savu problēmu. Reizēm pacientiem nav viegli izstāstīt savu sāpi pat man, vīrietim. Starp citu, tiem, kam ir problēmas ar neauglību, parasti ar potenci viss kārtībā.

Jūs teicāt, ka vīriešiem, kas vēršas pie ārsta neauglības jautājumā, spermā var nebūt neviena spermatozoīda. Kāpēc tā?

Te var būt trīs iemesli. Pirmais – spermatozoīdi sēkliniekos veidojas, bet netiek ārā, jo ir nosprostojums, kas var būt iedzimts vai izveidojies kaut kādu iekaisumu rezultātā un izraisa sarētojumus. Otrs iemesls: spermatozoīdi sēkliniekos vienkārši neveidojas. Tam par iemeslu var būt vairāk vai mazāk izteikts ģenētisks defekts. Par spermatozoīdu veidošanos ir atbildīgi 150 gēni. Ja daži no tiem kaut kādu iemeslu dēļ nestrādā kā vajag, spermatozoīdi neveidojas. Šādi defekti ir iedzimti, bet var būt arī citi iemesli, kas izveidojas dzīves laikā. Piemēram, ja vīrietis pēc pubertātes perioda, kad spermatozoīdu veidošanās jau ir sākusies, slimojis ar cūciņām un radušās komplikācijas, kas izraisījušas sēklinieku iekaisumu, ko diemžēl nevar apturēt ne ar kādiem medikamentiem.

Trešais iemesls var būt hormonu trūkums. Ja vīrietim hipofīze neizstrādā vajadzīgo hormonu daudzumu, spermatozoīdi neveidojas. Nosprostojumi ir retāk sastopami gadījumi, nekā divi pārējie.

Mēdz uzskatīt, ka sieviešu un vīriešu reproduktīvā veselība kopš „padomju laikiem” ir pasliktinājusies, lai gan diezin vai varētu apgalvot, ka tajos laikos bija labāks uzturs un alkohols tika lietots mazāk. Vai ir veikti kādi pētījumi? Varbūt tas ir mīts?

Nē, tas nav mīts. Ir veikti pētījumi, un tas ir apstiprināts fakts. Arī Latvija ir piedalījusies šajos pētījumos. Pēdējo piecdesmit gadu laikā daudzās pasaules valstīs, ne tikai bijušajā Padomju Savienībā, reproduktivitāte ir pasliktinājusies divas reizes. Ir valstis, kurās šie procesi notiek straujāk, un valstis, kur tas notiek lēnāk.

2003. – 2004. gadā Baltijas valstīs tika veikts pētījums, kurā piedalījos arī es. Tā mērķis bija noskaidrot, kāds pašlaik ir stāvoklis jaunu vīriešu vidū. Dānijā, piemēram, viena trešdaļa vīriešu vecumā no 18 līdz 25 gadiem dabīgā ceļā diez vai kļūs par tēviem, jo viņu spermas kvalitāte ir slikta. Somijā situācija bija salīdzinoši labāka, lai gan tagad tā sāk pasliktināties. Praktiski  situācija pasliktinās visās valstīs. Nedaudz tika apšaubīts, vai metodes ir salīdzināmas, jo pirms piecdesmit gadiem pētījumi tika veikti savādāk. Galvenais spermas kvalitātes pasliktināšanās iemesls skaidrots ar to, ka vidē, kurā dzīvojam, kaitīgo ķīmisko vielu kļūst aizvien vairāk. Tās ir celtniecības materiālos, mašīnu sēdekļos, ūdenī, pārtikā, kosmētikā utt. No tā nevar izvairīties.

Green Peace, protestējot pret kaitīgo ķīmisko vielu daudzuma palielināšanos rūpniecībā un cenšoties panākt to aizliegumu, veica pētījumu, braukājot ar kuģi pa Baltijas jūru un katrā valstī no pieciem sabiedrībā pazīstamiem cilvēkiem ņemot asins analīzi. Mums katram organismā ir šīs kaitīgās vielas, vienalga, kuram veiktu asins analīzi. Un izrādījās, ka sievietēm asinīs šīs ķīmijas ir vairāk nekā vīriešiem, jo viņas lieto kosmētiku. Tās ražotāji izmanto ļoti daudz vielu, kuru ietekme uz cilvēka organismu vēl nav izpētīta. Kā tas ietekmē vīriešu reproduktīvo veselību? Ja sieviete grūtniecības laikā lieto kosmētiku, tas atstāj iespaidu uz augli. Embrionālā vīriešu reproduktīvās sistēmas attīstība sākas grūtniecības 8. nedēļā un ķīmiskās vielas atstāj iespaidu uz šīs sistēmas veidošanos. Tas nozīmē, ka piedzimst puika ar kaut kādiem iedzimtiem defektiem, pubertātes vecumā sāk veidoties spermatozoīdi un šis process jau tad darbojas nepilnīgi. Plus vēl pievienojas seksuāli transmisīvās infekcijas, plus alkohols un smēķēšana, plus ķīmija, ko tiešā veidā saņemam ar pārtikas produktiem, konservantiem un citā veidā.

Ar katru gadu urbanizācijas līmenim ceļoties reproduktīvā veselība pasliktinās. Somijā, piemēram, urbanizācija atpaliek par trīsdesmit gadiem, pretēji Zviedrijai un Dānijai. Apmēram tādā līmenī arī ir atšķirība vīriešu spermas kvalitātē. Somu vīriešu sperma ir kvalitatīvāka. Somijas urbanizācijas līmenim pieaugot, vīriešu sperma sāk pasliktināties arī tur. Diemžēl, Green Peace neko nepanāca, jo rūpnieciskais lobijs izdarīja spiedienu, pieprasot pierādīt, kādā līmenī un kādā koncentrācijā ķīmiskās vielas ietekmē cilvēku veselību. To pierādīt nav tik vienkārši, jāveic pētījumi ar dzīvniekiem, kam nepieciešams ļoti daudz laika.

Latvijā urbanizācijas līmenis nemaz nav tik augsts, tad jau sanāk, ka mūsu vīriešiem spermas kvalitāte ir daudz labāka, nekā attīstītajās valstīs.

Jā, tā tas ir. Turklāt Latvijas pētījumā dati tika vākti ap Rīgas reģionu un Rīgā. No tā varētu secināt, ka laukos šie rādītāji, iespējams, ir vēl labāki.

Izteikšu naivu secinājumu: Latvijas lauku puiši ir auglīgāki, bet, kā zināms, lielākā daļa no viņiem labi daudz lieto alkoholu. Kā tas iet kopā?

Tas nozīmē, ka viņiem ir daudz labāks ģenētiskais materiāls, bet, ja tiek daudz lietots alkohols, tas organismā veido spēcīgus toksīnus, kas divas nedēļas bremzē spermatozoīdu veidošanos.

Tas nozīmē, ka vīrietim, kurš katru nedēļas nogali lieto alkoholu ir vājas izredzes kļūt par tēvu?

To nekad nevar zināt. Mēdz būt ļoti ievērojamas individuālas atšķirības. Ir vīrieši, kas, piemēram, ārstējot saaukstēšanos, lieto antibiotikas un spermatozoīdi pēc desmit dienām nobeidzas. Citi ārstējot tuberkulozi regulāri lieto penicilīna preparātus un viņu spermai nav nekādas vainas. Ir ģenētiska predispozīcija, ko mēs nevaram prognozēt. Bet neauglīgiem vīriešiem mēs iesakām nelietot alkoholu, nesmēķēt, ēst  veselīgu pārtiku un bieži vien ar to pilnīgi pietiek, lai situācija uzlabotos.

Vai spermas kvalitāte saistīta ar vīrieša seksualitāti?

Nē.

Kā seksuāli transmisīvās slimības ietekmē vīrieša auglību?

Seksuāli transmisīvo slimību izraisītāji plūst pa sēklas ceļiem uz sēkliniekiem un traucē spermatozoīdu veidošanos. Neārstēta gonoreja izraisa nosprostojumus, kā rezultātā spermatozoīdi nenonāk sēklas šķidrumā. Paldies Dievam, mūsdienās neārstēta gonoreja un sifiliss ir reti sastopamas slimības, bet hlamidioze un ureaplazma gan ir visai biežas kaites un mēdz būt par iemeslu tam, ka grūtniecība neiestājas.

Ko jūs novēlētu mūsu lasītājiem?

Būt priecīgiem, jo noskaņojums ir pats galvenais! Kā vīriešu ārsts-andrologs, es novēlētu saudzēt savu veselību un laikus padomāt – mēs to varam ātri sabendēt, bet ārstēšana velkas ilgi un smagi. Vīrieši no dabas ir nepacietīgi un grib, lai desmit gadus bendētā veselība tiktu savesta kārtībā divu nedēļu laikā. No kaitīgām ķīmiskām vielām, par kurām es stāstīju, mēs varbūt nevaram izvairīties, bet nesmēķēt, alkoholu lietot ar mēru un, izmantojot aizsardzības līdzekļus, izvairīties no seksuāli transmisīvām infekcijām mēs varam. Tā vietā, lai sēdētu pie televizora, ēstu čipšus un uzdzertu aliņu, ir jāiet sportot! Un pats galvenais – mīliet savas sievietes. Tad viss būs kārtībā!

 

Izsaki savu viedokli komentāros un seko mums Facebook un Twitter!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Subscribe
Paziņot par
guest

2 Comments
jaunākie
vecākie populārākie
Inline Feedbacks
View all comments
Beechis
Beechis
9 gadus atpakaļ

labs raksts un pa lietu. Tapec man nepatik Riga, piecukots, smirdigs. Ne velti laukos savulaik dzeki bija specigi.

Žanis
Žanis
9 gadus atpakaļ

Garām. Nav tur ko mīlēt.