Diezin vai būs kāds olimpiādes skatītājs, kurš nebūs ievērojis kolorīto un sinhrono karsējmeiteņu grupu no Ziemeļkorejas.
„Cik viņas ir skaistas,” — The New York Times korespondentam savu sajūsmu neslēpj kāds cienījama vecuma dienvidkorejietis, pirmoreiz ieraugot Ziemeļkorejas karsējmeiteņu pulciņu. Jau no olimpiādes pašas pirmās dienas nebija iespējams viņām nepievērst uzmanību: meitenes aizrautīgi dziedāja un skandēja iedvesmojošus saukļus pat brīžos, kad Ziemeļkorejas sportistu sniegums, saudzīgi izsakoties, nebija tas labākais.
Šķiet, kas gan tur sevišķs – būt karsējmeitenei? Patiesībā Ziemeļkorejā tā ir ļoti prestiža nodarbe, kas meitenēm paver spožas nākotnes izredzes. Protams, ar nosacījumu, ka viņām pietiks spēka izturēt skarbos noteikumus.
Ziemeļkorejas 299 karsējmeitenes visas ir tērptas vienādi un dzīvo viesnīcā pusotras stundas brauciena attālumā no olimpiādes norises vietas. Viņas vadā astoņos autobusos sešu policijas mašīnu eskorta pavadībā. Pēc sacensībām viņas atgriežas savās istabās, kur katrā dzīvo divas meitenes. Tajā pašā viesnīcā ir apmetušies arī ziemeļkorejiešu reportieri un apsargi. Lielākajā daļā viesnīcas istabiņu ir katrā pa diviem televizoriem ar kabaļtelevīzijas pieslēgumu. Taču nav zināms, vai meitenēm ir atļauts skatīties arī citu valstu raidījumus.
Viesnīcā Ziemeļkorejas karsējmeitenes brokasto atsevišķi no citiem viesiem, ierodoties grupās pa 30. Katru grupu pavada divi barga izskata vīrieši. Karsējmeitenes visur dodas pa pāriem, bet pēc brokastīm sastājas ierindā un divu minūšu laikā ir atpakaļ savās istabās.
Meitenes nekad nekur neiet vienas pašas. Skatītāju tribīnēs viņām nevienu nelaiž klāt divi drūma izskata vīri, kas karsējmeiteņu grupiņas noteiktos laikos pavada arī uz tualeti. Neraugoties uz publikas centieniem, ziemeļkorejietes nekontaktējas ne ar vienu, tikai smaida un māj ar roku, ja tūristi viņas fotografē.
Tribīnēs karsējmeitenes galvenokārt skandina parastos uzmundrinājuma saukļus vai citē rindiņas no tautas dziesmām. Viņas izliekas neredzam to, kas notiek visapkārt tribīnēs: kāds amerikānis bildināja savu sirdsdāmu, par ko skatītāji sajūsmā uzgavilēja, taču Ziemeļkorejas karsējmeitenes vēsā mierā turpināja uzmundrināt savas valsts sportistus.
Kad līdzjutēji sāka dziedāt amerikāņu dziedātājas Avrilas Lavinjas dziesmas, Ziemeļkorejas karsējmeitenes pilnīgi citā ritmā un toņkārtā dziedāja savu meldiņu. Visticamāk, karsējmeiteņu grupā ir noteikti cilvēki, kas uzdod toni un pārējās atkārto viņu darbības.
Tas bija noprotams brīdī, kad sieviešu hokeja spēlē, kurā piedalījās Japānas un Korejas apvienotā izlase, karsējmeiteņu tribīnes priekšā nostājās Ziemeļkorejas līdera Kima Čenuna līdzinieks. Meitenes pārsteigumā uz brīdi it kā sastinga, un turpināja dziedāt tikai pēc tam, kad apsargi Čenuna līdziniekam lika pamest ledus halli.
Ziemeļkorejā karsējmeitenes mēdz saukt par Kima Čenuna skaistuļu armiju. Kā pastāstījis kāds pārbēdzējs, Ziemeļkorejas valdība atlasa karsējmeitenes pēc auguma, vecuma, ģimenes biogrāfijas, sabiedriskās aktivitātes un intelektuāliem kritērijiem. Karsējmeiteņu komandas dalībniecēm ir jābūt nedaudz vecākām par 20 gadiem un garākām par 160 cm.
Kandidātes netiek pieņemtas, ja atklājas, ka meitenēm ir radinieki Japānā. Karsējmeitenēm algu nemaksā, un apmācības ilgst vairākus mēnešus. Taču jaunām meitenēm tas skaitās ļoti prestižs darbs un iespēja tikt uz ārzemēm.
Olimpiāde Dienvikorejā ir Kima Čenuna skaistuļu armijas debija olimpiādē. Līdz tam viņas bija redzamas vienīgi Āzijas spēlēs 2002., 2003. un 2005.gadā. Arī Lī Sol Čžu 2005.gadā bija karsējmeiteņu grupā – pēc četriem gadiem viņa apprecējās ar Ziemeļkorejas līderi Kimu Čeninu.
Lī Sol Čžu biedrenēm tā nepaveicās: gandrīz tūlīt pēc atgriešanās dzimtenē no Āzijas spēlēm 2005.gadā 21 karsējmeitene tika arestēta. Kā pastāstījusi kāda pārbēdzēja, viņas pretēji aizliegumam bija izstāstījušas saviem paziņām un draugiem par iespaidiem Dienvidkorejā.
Kāda pārbēdzēja sarunā ar BBC stāstīja, ka skaistās karsējmeitenes ir veids, kādā Ziemeļkorejas valdība cenšas iemantot reputāciju pasaulē. Apmācībās meitenēm nemitīgi atgādina, ka viņas nedrīkst apbrīnot to pasauli, kuru ieraudzīs aiz robežām, un viņām vienmēr ir jāpatur prātā dzimtenes un valsts līdera varenība. Nav zināms, kuras ir tās amatpersonas, kas nodarbojas ar karsējmeiteņu atlasi, taču pārbēdzēja vienu reizi esot tikusies ar toreizējo valsts vadītāju Kimu Čeniru. Tas liek domāt, ka karsējmeitenes atrodas tiešā valsts vareno uzraudzībā un viņām ir iespējams pat satikt savus vadoņus.
Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!
Ziloņkaula lellītes :)