Mīlēt sevi – pie velna, ko tas vispār nozīmē un vai to maz var iemācīties?!

mīlēt sevi

Sevi ir jāmīl, tad arī viņš tevi mīlēs. Šādu viedu padomu ar apskaužamu regularitāti sniedz teju vai ikviens sieviešu žurnāls vai interneta portāls. Un nabaga sieviete, atnākusi no darba, izstāvējusies pie plīts un veļas baļļas, apčubinājusi bērneļus un izgludinājusi vīra n-padsmit kreklus, gandrīz vai bezspēkā atkrīt krēslā, lai sāktu mācīties mīlēt sevi.

Bet, pie velna, ko tas vispār nozīmē un vai to maz var iemācīties – mīlēt sevi?!

Visbiežāk par to, ka sevi nemīl, sieviete apjauš brīžos, kad jūtas slikti. Un nav lielas atšķirības – slīgstot depresijā, bezspēkā nokrītot pēc garas darba dienas, vai dzirdot aizcērtamies durvis, aiz kurām nozūd tālēs zilajās vīrietis, kurš šķita – nekad nepametīs. Un ko tur liegties – ne tikai sievietes neprot sevi mīlēt – arī viens otrs vīrietis dzīvi pavada, šaustot un nicinot sevi. To var manīt!

Kā iegūt harmoniju ar sevi pašu un pasauli, kā iemantot pašcieņu un iemīlēt sevi? Lai zemāk rakstītais kalpo kā atspēriens uz citādo sevi – gan viņai, gan viņam, jo, lai ko tur arī mēdz teikt – emocionāli mēs visi esam samērā vienādi.

Bērnībā iepazīstam pasauli, orientējoties pēc vecāku uzvedības modeļa. Ja bērns audzis ar vecākiem – cietējiem, arī viņu dzīvē pavadīs vainas apziņa, arī viņš uz dzīvi raudzīsies caur negāciju prizmu, uzskata amerikāņu dziedniece Luīze Heija. Pieaugot cilvēks neapzināti vēlas veidot ap sevi bērnības emocionālo vidi.

Tāpēc bieži arī pieaugot attiecības tiek veidotas tādas, kādas tās bija tēvam un mātei. Ikviena cilvēka attieksmi pašam pret sevi nosaka viņa vecāku attieksme pret viņu bērnībā, uzskata Heija. Bieži vien, jau būdami pieauguši, mēs sevi strostējam, tāpat kā bērnībā to darīja mūsu vecāki. Arī mūsu uzskati itin bieži neatšķiras no tā pasaules skatījuma, kāds tas bija mūsu vecākiem.

Taču mēs to visu varam mainīt. Ko darīt, lai sāktu sevi mīlēt?

1. Pārstāj sevi kritizēt

Neuzskati sevi par sliktu, nekam nederīgu vai neveiksminieku. No tā rodas tikai un vienīgi problēmas. Mūždien jūtoties nepietiekami labam, mēs attaisnojam savu pazemojošo stāvokli un saglabājam to. Tā mēs audzējam sevī sāpes un ciešanas, no kurām rodas slimības. Pārstāj vienreiz par visām reizēm sevi kritizēt!

2. Pārstāj sevi iebiedēt

Daudzi sevi vienkārši terorizē ar drūmām domām, iedomājoties situācijas, kas ir daudz briesmīgākas par tām, kas notiek vai vispār nekad nenotiks. Tā mēs savas mazās un nenozīmīgās ķibeles uzpūšam līdz ziloņa izmēra problēmām. Tā sacīt, izgudrojam pašu šausmīgāko scenāriju un jau priekšlaikus sākam ciest un mocīties, to gaidot. Tas taču ir tik briesmīgi – dzīvot, gaidot pašu šausmīgāko, kas visticamāk vispār nekad nenotiks. Pārstāj sevi terorizēt un baidīt!

3. Esi pret sevi saudzīgs, pacietīgs un iecietīgs

Kā jokojot rakstīja Vorens Arnolds, “Dievs, es tevi lūdzu, dod man pacietību. Un tūliņ pat!” Pacietība ir spēcīgs instruments. Lielākā daļa cilvēku cieš no tūlītēju rezultātu gaidām. Mēs sākam besīties un uzvelkamies, zaudējot pacietību veikalā rindā pie kases vai transporta sastrēgumā. Nepacietība – tā ir nevēlēšanās mācīties. Mēs gribam saņemt zināšanas nevis apgūstot vielu un sperot vienu soli pēc otra vēlamā mērķa virzienā, bet gan uzreiz un tūlīt – bez piepūles. Esi pacietīgs!

4. Pārstāj sevi vainot

Nesodi sevi par negatīvām domām. Nevaino sevi par to slikto, kas dzīvē kādreiz bijis. No tā smelies tikai mācības, jo, pateicoties tam, kas bijis, tu šodien zini vairāk nekā toreiz. Būt labam sev nozīmē beigt sevi vainot, dzīvot mūžīgā vainas apziņā un ciest mokas tās dēļ. Nevaino sevi!

5. Iemācies sevi slavēt

Kritika dedzina dvēseli, uzslavas atdzemdina to no pelniem. Lai ko tu darītu, uzslavē sevi – vienmēr. Atkārto sev, ka esi lielisks. Ja pats to iemācīsies, izrādīsies, ka arī citiem ir kas labs sakāms. Uzslavē sevi!

6. Iemācies lūgt palīdzību

Lūgums palīdzēt nav vājuma, bet gan spēka izpausme. Lielākā daļa no mums ir raduši paļauties vienīgi uz sevi, un nemūžam pat nepieļauj domu, ka varētu lūgt kādam palīdzību, jo šķiet, ka tas ir slikti. Un tomēr, tā vietā, lai visu darītu viens pats un dusmotos uz sevi par to, ka nekas nesanāk, pamēģini lūgt palīdzību. Vērsies pēc palīdzības, jo cilvēkiem patīk palīdzēt! Tas palīdzēs tev un sagādās gandarījumu viņiem.

7. Pieņem un nenicini savas negatīvās īpašības

Mums visiem ir gadījies kādreiz izdarīt nepareizo izvēli. Nav cilvēka, kurš nebūtu kļūdījies. Taču, ja regulāri sevi par to sodīsim, izstrādāsies ļauns stereotips. Ļoti efektīvs līdzeklis pret to ir humors. Tas palīdz atslābināties un sajust atvieglojumu stresa situācijās. Ja cilvēks spēj uz savu dzīvi paskatīties kā uz filmu ar ziepju operas, komēdijas un drāmas elementiem, viņam viss būs kārtībā.

8. Apzinies, ko ēd

Apzinies, ar ko baro savu ķermeni. Esam kļuvuši par konservētas barības faniem, ievērojam diētas, ļaujam, lai ēšanas paradumus nosaka pārtikas ražotāju reklāmas. Mums jāiemācās būt atbildīgiem par to, ko liekam vēderā – tādā veidā mēs paužam rūpes par sevi. Cilvēks ir tas, ko viņš ēd, to der atcerēties. Ja esi pielicis māgu ar hamburgeriem, jutīsies pavisam citādi nekā nobaudījis veselīgu ēdienu.

9. Ņem talkā spoguli

Dāmas, no rīta pieejiet pie spoguļa, uzsmaidiet savam attēlam un sakiet: “Es mīlu tevi, tu esi pati skaistākā un pievilcīgākā, vesela un laimīga”. Stiprajam dzimums, protams, būs citi sevi cildinoši vārdi. Nodzīvojiet šo dienu labā garastāvoklī un ar labām domām par sevi un saviem tuviniekiem. Un redzēsi, cik drīz izmainīsies visa dzīve. Piemeklē sev vingrojumus, kas patīk un der, kurus pildot gūsti prieku un baudu. Un pārmaiņas neliks ilgi gaidīt!

10. Mīli sevi tādu, kāds esi un negaidi brīdi, kad kļūsi ideāls

Iemācījies mīlēt sevi, tu iemācīsies mīlēt un pieņemt arī citus cilvēkus. Un viņi iemīlēs tevi. Nevienam nav vajadzīgs cilvēks, kurš nav vajadzīgs pašam sev. Tu neesi nācis šeit, lai kādam izpatiktu vai darītu to, ko vēlas citi. Tavs mērķis un misija – realizēties pašam un mīlēt dziļākajā tās līmenī. Mīli sevi – sāc tūlīt, šeit un tagad!
Lai izdodas!

 

 

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar