Droši vien, daudziem 50 – 55 kvadrātmetru dzīvoklis šķiet mazs, nemaz nerunājot, ka šāda kvadratūra varēt būt trīsstāvu mājai. Tomēr vācu arhitektiem ir izdevies šķietami neiespējamais – tikai 52 kvadrātmetros ietilpināt ērtu virtuvi, ēdamistabu, guļamistabu, vannas istabu un pat garāžu. Varētu teikt, radīt māja visām vēlmēm.
Ietilpināt nelielā platībā visu omulīgai dzīvei nepieciešamo – tas vienmēr ir bijis izaicinājums dizaineriem un arhitektiem. Arī arhitektu biroja „Arnhard und Eck Architekten” speciālistiem bija jātiek galā ar sarežģītu uzdevumu – nelielā mājiņā kompakti ietilpināt visas ērtai dzīvošanai svarīgas zonas. Turklāt klienti vēlējās arī savu automobili turēt „pa ķērienam” turpat mājā.
Uzdevumu vēl vairāk sarežģīja tas, ka namiņa būvniecība bija paredzēta aukstā valsts reģionā (netālu no slavenā Vācijas kalnu slēpošanas kūrorta). Turienes laikapstākļi nemēdz lutināt ar siltumu, tomēr par saules staru trūkumu arī nevar žēloties. Un arhitekti nolēma to izmantot.
Mājas celtniecībai tika izmantots koks, siltināts ar māliem un ģipsi, kā arī tieši sienās iebūvēta apkures sistēma. Jumts tika aprīkots ar saules baterijām, kas pilnībā saražo namiņa iemītniekiem nepieciešamo elektrību (turklāt arhitekti apgalvo, ka tās būtu diezgan arī vēl vairākiem namiņiem kaimiņos).
Laužot stereotipus
Nelielās mājiņas interjers lauž visus nelielu telpu iekārtojuma stereotipu. Tādos mazgabarīta mitekļos parasti mēdz būt baltas sienas un spīdīgas virmas. Turpretī šajā mājā viss ir gluži pretēji. Grubuļainās sienas nokrāsotas grafīta pelēkā tonī, bet virsmas lielākoties ir matētas.
Interesanti, ka pelēkie toņi rada plašuma ilūziju. Līdzsvaram griesti un kāpņu laukumiņi ir no nekrāsota koka. Krāsu akcents šeit ir tikai viens, taču kolorīts – etnostila paklājs virtuves zonā.
Viss vajadzīgais līdzās
Funkcionālās zonas namiņā ir sadalītas pa stāviem. Pirmajā izvietota virtuve un plaša ēdamistaba. Turpat aiz sienas ierīkota garāža.
Otrajā stāvā ir omulīga atpūtas zona ar krāsniņu, kas aizstāj kamīnu. Te var nesteidzīgi pavadīt laiku sarunās vai lasot grāmatu.
Trešajā – pašā augšējā – stāvā ierīkota ērta nama saimnieku „ligzdiņa” – guļamtelpa. Šeit valda šokolādes brūnie toņi, iedzīve no svešām acīm paslēpta diezgan neparastā nišā. Skapis ierīkots gultas galvgaļa panelī.
Zem paša jumta ierīkota vannas istaba ar dušu, no kurienes mazgājoties var vērot lielisko kalnu dabas ainavu. Līdzās vannas istabai novietots dīvāns, kur pēc vannošanās var atlaisties, lai brīdi nosnaustos.
Nudien, šajā privātmājā viss ir diezgan neparasts – gan platība, gan interjers.
Avots: „Arnhard und Eck Architekten”