Interpols brīdina par Covid-19 pandēmijas noziedzīgo pusi

covid-19

Teroristiskie un “parastie” organizētie noziedzīgie grupējumi izmanto Covid-19 pandēmiju, lai pastiprinātu savu varu un ietekmi, bet vakcīnas ir viens no galvenajiem organizētās noziedzības interešu objektiem, konstatēts Interpola decembra ziņojumā.

Dokumentā, kas domāts izmantošanai tikai Starptautiskās kriminālpolicijas organizācijas jeb Interpola dalībvalstu tiesībsargājošajām struktūrām,  sniegts vērtējums bioterorisma draudiem, Covid-19 pandēmijas ietekmei uz globālo terorismu, kā arī uzbrukumu iespējamībai visapdraudētākajiem mērķiem pandēmijas apstākļos, vēsta Interpola preses dienests.

Risku vērtējumā tiek ņemti vērā šādi pieci galvenie draudu faktori:

  • Covid-19 pandēmijas raksturojums un rīcība tās iegrožošanai
  • Globālā vai nacionālā reakcija
  • Sociālais klimats
  • Drošības struktūru uzticamība
  • Teroristu un citu nevalstisko subjektu stratēģijas un iespējas

Tā kā Covid-19 gadījumu skaits samazinās vienos reģionos un palielinās citos, Interpols uzskata par ārkārtīgi svarīgu novērot teroristisko un ekstrēmistisko grupējumu un citu potenciāli bīstamo nevalstisko subjektu reakciju.

Peļņa no koronavīrusa

Pandēmijas sākumā daži teroristiskie grupējumi izmantoja radušos krīzi, lai pastiprinātu varu un ietekmi savās valstīs vai arī lai palielinātu finanšu resursus ārzemēs. Ziņojumā tiek pētīts jautājums par to, kā Covid-19 radītās sekas pasaules ekonomikai var netieši ietekmēt finansējumu, kas pieejams teroristiskajām organizācijām.

“Teroristi, tāpat ka visi citi noziedznieki, cenšas iedzīvoties no Covid-19, nopelnīt naudu, nostiprināt savu bāzi un veicināt šķelšanos sabiedrībā,” paziņojis Interpola ģenerālsekretārs Jirgens Štoks. Pēc viņa vārdiem, šim ziņojumam jākļūst par vēl vienu instrumentu, kas palīdzēs tiesībsargājošajām institūcijām atklāt un novērst ar pandēmiju saistītos draudus, kas aktīvi attīstās.

Sazvērestības teorijas monetizācija

Dezinformācija un sazvērestības teorijas tiek izmantotas, lai panāktu visdažādāko ideju spektra grupu mērķus, norādīts ziņojumā.

Galēji labējo spēku atbalstītāju klātbūtne “pretkovida” darbībā Rietumvalstīs (un tādu valstu kļūst aizvien vairāk) ilustrē mēģinājumus izmantot nesaskaņas saistībā ar pandēmiju.

Tiesībsargājošajām institūcijām arī turpmāk būs jāstājas pretī kareivīgo galēji labējo ekstrēmistu mēģinājumiem radikalizēt sabiedriskās kustības, piemēram, rīkot sadursmes ar galēji kreisajiem grupējumiem vai provocēt tiesībsargājošās struktūras izmantot spēku.

Interpola dalībvalstīm tiek ierosināts apmainīties ar datiem un pārbaudīt informāciju par atsevišķām personām un grupām, kuras izmanto sazvērestības teorijas saistībā ar koronavīrusu, lai aicinātu uz vardarbīgu rīcību un plānotu šādu rīcību. Interpola informācijas koordinēta un konsekventa izmantošana ir būtiski svarīga, lai novērstu draudus, kas rodas pandēmijas tiešas un netiešas ietekmes rezultātā, uzsvērts ziņojumā.

Tajā arī akcentēts, ka jaunu ierobežojošu pasākumu ieviešana droši vien uzturēs zināmu pilsonisko nekārtību līmeni, kā arī var ietekmēt teroraktu sarīkošanas laika un mērķu izvēli.

Ziņojumā ir iekļautas rekomendācijas un minētas brīdinošas pazīmes, kurām starptautiskajai sabiedrībai jāpievērš uzmanība, lai novērstu šādus draudus.

Vakcīnas. Krāpšana un “melnais tirgus”

Decembra sākumā Interpols nosūtīja 194 dalībvalstu tiesībsargājošajām iestādēm globālu brīdinājumu, ka nepieciešams gatavoties organizētās noziedzības rīcībai saistībā ar vakcīnām pret Covid-19.

Interpola “oranžajā” brīdinājumā aprakstītas iespējamās noziedzīgās darbības – viltošana, zādzības, vakcīnu pret gripu un Covid-19 pretlikumīga reklāma. Ziņojumā minēti piemēri tam, kā noziedznieki reklamējuši un pārdevuši viltotas vakcīnas.

Sākoties masveida vakcinācijai, būtisku nozīmi iegūst piegāžu ķēdes drošības garantēšana un nelikumīgu interneta vietņu atklāšana, kurās tiek pārdotas viltotas vakcīnas.

“Kamēr valdības gatavojas vakcinācijai, noziedzīgās organizācijas plāno iekļūt piegāžu ķēdēs un traucēt to darbu,” brīdina Interpola ģenerālsekretārs.

Brīdinājumā arī norādīts, ka, atsākoties starptautiskajai ceļošanai, domājams, vēl vairāk pieaugs Covid-19 testu svarīgums. Tas savukārt var novest pie tā, ka tiks ražoti un izplatīti nereģistrēti un viltoti testēšanas komplekti.

Kriminālie grupējumi internetā mēģinās reklamēt un pārdot viltotus medikamentus pret Covid-19, un tas var radīt lielu risku cilvēku veselībai un pat dzīvībai. Interpols iesaka būt īpaši uzmanīgiem, internetā meklējot medicīnisko aprīkojumu vai zāles.

Līdztekus riskiem, kas saistīti ar dzīvībai potenciāli bīstamu preču iegādi, Interpola nodaļas cīņai pret kibernoziedzību veiktā analīze liecināja, ka no 3000 internetaptieku vietnēm, par kurām ir aizdomas, ka tās pārdod nelikumīgas zāles un medicīniskās iekārtas, 1700 vietnēs konstatēti kiberdraudi, tostarp ļaunatūra pikšķerēšanai un mēstuļu sūtīšanai. 

Lai nekļūtu par tiešsaistes krāpniecības upuriem, ir svarīgi būt modriem un apbruņoties ar veselīgu skepses devu, jo piedāvājumi, kas ir “pārāk labi, lai būtu patiesi”, parasti attaisno ar tiem saistītās aizdomas.

Vienmēr sekojiet Pasaules Veselības organizācijas vai jūsu valsts veselības aprūpes iestāžu jaunākajām rekomendācijām attiecībā uz Covid-19, iesaka Interpols.

Jau pavasarī tika ziņots, ka stingrie pasākumi koronavīrusa izplatības ierobežošanai izraisīja būtisku noziedzības līmeņa pazemināšanos, izjauca noziedzīgo grupējumu izmantotās loģistikas un transporta ķēdes, liekot meklēt jaunus maršrutus narkotiku un viltoto preču piegādei. Savukārt globālais medikamentu un viltojumu melnais tirgus pieaugušā pieprasījuma dēļ ieguva jaunu impulsu attīstībai.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: lsm.lv

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar