Islandes kompānija deCODE veikusi pētījumu, kas pierādījis – nacionālajā populācijā mazinās tā daļa gēnu, kas saistīti ar izglītošanos.
Pētījums publicēts žurnālā Proceedings of the National Academy of Sciences, īsumā par to vēsta The Guardian.
Pētījuma autori apstrādājuši laika periodā no 1910. līdz 1975. gadam savāktus datus par vairāk nekā simts tūkstoš islandiešu. Šajā laikā, kā liecina pētījums, gēnu, kas kaut kādā veidā saistīti ar izglītošanos, rašanās biežums populācijā samazinājies.
Vienlaikus ar iepriekšminēto zinātnieki konstatējuši, ka gudriem cilvēkiem, tātad – tiem, kuriem pēc pētījuma autoru domām, piemīt tieksme gūt izglītību, vidēji ir par sešiem procentiem mazāk bērnu, nekā visiem pārējiem.
Konstatētās likumsakarības iemeslu zinātnieki saskata apstāklī, ka cilvēki ar „izglītošanās” gēniem ir vairāk koncentrēti paši uz savu garīgo izaugsmi, nevis dzimtas turpināšanu. Tieši tas, pēc speciālistu domām, pakāpeniski samazina viņu gēnu pārmantošanu tik nosacīti izolētā populācijā kā Islande.
Tostarp tiek norādīts, ka aprakstītais populācijas degradēšanās efekts ir izteikti neliels. Pēc zinātnieku vērtējuma, islandiešu vidējais IQ krītas maksimums par 0,04 ballēm desmitgadē.
deCODE speciālisti uzsver, ka cilvēka garīgā attīstība un prāts nav atkarīgs vienīgi no gēniem. To ietekmē arī apkārtējā vide, piemēram – ģimene.
Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!
Avots: The Guardian