Pasaulē Ziemassvētkus svin (un nesvin) ļoti dažādos veidos. Daudzās valstīs izgrezno eglītes, citās karina āmuļus, dzer jēlu olu un piena dzērienu, bet dažviet cilvēki vienkārši dodas uz kino un mielojas ar ķīniešu ēdieniem. Ir arī tādi, kas visos pakšos saliek kakājošas statuetes, noslēpj visas mājās esošās slotas vai dodas uz dievkalpojumu ar skrituļslidām. Jūsu uzmanībai – dažas dīvainas, bet tāpēc ne mazāk interesantas Ziemassvētku tradīcijas.
Austrija
Ja domājāt, ka saņemt no Ziemassvētku vecīša žagaru bunti ir baisākais, kas ar jums var notikt, tad jūs neesat neko dzirdējis par Krampa nakti. Kramps ir Ziemassvētku vecīša ļaunais dvīnis, kura uzdevums ir pērt un sodīt visus bērnus, kas gada laikā slikti uzvedušies. 5. decembrī vīrieši ģērbjas baisos, velnišķīgos tērpos un, ierāvuši pa mēriņam, dodas pilsētas ielās, ieperot cilvēkus ar nūjām un rīkstēm. Leģenda par Krampu ir cēlusies ģermāņu apdzīvotajos Alpu reģionos un izplatījusies Ungārijā, Bavārijā, Slovēnijā, īpaši populāra tā kļuvusi Austrijā.
Spānija, Portugāle un Itālija
Spānijas, Portugāles un Itālijas reģionā Ziemassvētkos tradicionāli atveido Betlēmi. Līdzās Marijai, Jāzepam un Jēzus bērniņam tiek novietota Kagāna jeb vīrieša ar līdz ceļiem nolaistām biksēm – kakātāja skulptūriņa. Pie kājām tam ir kakuču čupiņa.
Parasti figūru novieto telpas kaktā, iespējams, tāpēc, ka šai nodarbei nepieciešams privātums. Kagāns “ir dzīvs” jau vairākus gadu simtus, un tikai kopš neseniem laikiem tas no tradicionāli ģērbta kakātāja ir pārtapis sabiedrībā pazīstamu personību, mūķeņu, politiķu un Santa Klausa figūriņās.
Čehija
Ziemassvētku vakarā neprecētās čehietes parasti nodarbojas ar zīlēšanu, lai uzzinātu, vai tiks pie vīra vai būs jāpaliek vecās meitās. Ja vēlaties viņām pievienoties, tad jums jāzina, kā tas darāms: nostājieties ar muguru pret durvīm un metiet pār plecu vienu savu kurpi.
Ja kurpe nokrīt ar purngalu pret durvīm, tas nozīmē, ka nākamā gada laikā vīrs būs klāt kā likts. Ja tā nokrīt ar papēdi pret durvīm, vēl viens gads jums lemts pavadīt brīvas meitas godā.
Katalonija
Katalonijā plaši izplatīta Ziemassvētku tradīcija ir Caga Tio jeb „kakājošais baļķis”. Izdobtam baļķim vienā galā piestiprina mazas koka kājiņas, uz kurām stāvēt, otrā uzzīmē sejiņu. Sākot ar 8. decembri Caga Tio katru nakti “baro” un apsedz ar segu (lai tas nesaaukstētos). Ziemassvētku vakarā vai Ziemassvētkos Tio ieliek kamīnā, sit tam ar nūju un pavēl “kakāt”. Baļķis tiek mudināts ne tikai ar sišanu, bet arī ar dziedāšanu:
“caga tió (kakā, baļķi)
caga torró (kakā, saldumiņ)
avellanes i mató (lazdu riekstus un kotedžas sieru)
si no cagues bé (ja tu labi nekakāsi)
et daré un cop de bastó (es sitīšu tev ar nūju)
caga tió!” (kakā, baļķi!)
Kad Caga Tio ir beidzis birdināt “kakas” – konfektes, riekstus un tml., to aicina atdot arī sīpolu, ķiploka galviņu un sālītu siļķi.
Norvēģija
Norvēģu leģenda vēsta, ka Ziemassvētku vakarā raganas un ļaunie gari dodas „braucamslotu” meklējumos (slikta zīme). Lai aizkavētu raganas, mājās tiek paslēptas visas slotas, bet vīrieši dodas ārā no mājām un šauj ar bisēm, atbaidot ļaunos garus.
Japāna
Daudzi japāņi iecienījuši baudīt tradicionālo Ziemassvētku mielastu restorānā Kentucky Fried Chicken. Šī ēstuve ir kļuvusi tik populāra, ka Japānā, lai Ziemassvētku laikā ieturētu maltīti kādā no šā tīkla restorāniem, vietas pie galdiņa jārezervē jau savlaikus.
Venecuēla
Karakasā Venecuēlā baznīcēni starp 16. un 24.decembri apmeklē agro rīta mesi. Tas nav nekas neparasts valstī, kur vairākums iedzīvotāju ir katoļi. Neparasts ir veids, kādā meses dalībnieki nokļūst baznīcā: viņi dodas turp ar skrituļslidām. Ielas līdz pulksten 8 rītā tiek slēgtas autotransportam, un iepriekšējā vakarā bērni piesien pie īkšķa lentu, kuras galu izkar ārā pa logu. No rīta garām braucošie skrituļslidotāji pavelk katru izkārto lentu.
Ukraina
Ukrainā vietām Ziemassvētku eglītes dekorē ar visiem ierastajiem un vienu ne pārāk ierastu rotājumu. Eglītē paslēpj mākslīgos zirnekļus ar tīkliem, uzskatot, ka to atradējus sagaida veiksme. Kāda ukraiņu tautas teika vēsta par kādu nabaga atraitni, kurai pietrūcis naudas, lai nopirktu rotājumus ģimenes Ziemassvētku eglītei. Kādu rītu viņa atmodusies un pamanījusi zirnekli, kas skaisti izgreznojis eglīti ar savu tīklu, darot sievieti svētkos ļoti laimīgu. (Atrodiet fotogrāfijā redzamajā eglītē paslēpto zirnekļa tīklu!)
Lielbritānija
Lai Ziemassvētku vēlmes piepildītos, Lielbritānijā ir tik vien jāizdara, ka jāpagriežas, griežot Ziemassvētku pudiņu. Tradicionālo Ziemassvētku pudiņu gatavo no žāvētiem augļiem un riekstiem, un tas ir līdzīgs augļu kēksam. To bieži apslaka ar brendiju, bet svētku vakarā pasniedzot, efekta pastiprināšanai vāji apgaismotā telpā aizdedzina.
Jaungads Spānijā La Font de la Figuera
Spāņiem ir daudzas neparastas Ziemassvētku paražas. Lūk, arī kāda gadu mijas tradīcija: Spānijā ir pieņemts Vecgada vakarā valkāt sarkanu apakšveļu. Mazā La Font de la Figuera pilsētiņa šo paražu ir papildinājusi ar Jaungada skrējienu, kura dalībnieki ir ģērbti tikai sarkanā apakšveļā. Pasākumā piedalās gan jauns, gan vecs, gan meitieši, gan puiši.
Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook ,Twitter, Youtube un Instagram!
Avots: Insider