Eiropas valstu līderi pandēmiju salīdzina ar karu. Mūsu dzīves laikā nekas tāds nav pieredzēts. Sociālā distancēšanās un karantīna būs realitāte nevis dažus mēnešus, bet, iespējams, pat pusotru gadu.
Visai sabiedrībai ir jāpielāgojas jaunam dzīves modelim. Tas nebūs viegli, bet mērķis ir tā vērts – tūkstošiem dzīvību.
“Daudzi to sauc par karu, un es domāju, ka tas ir karš,” to intervijā TV3 raidījumam “Nekā personīga” sacīja Veselības ministrijas (VM) galvenais infektologs Uga Dumpis.
“Un karš ir tāda visu kopēja lieta. Vieni karo, citi atbalsta aiz frontes, citi līdzi jūt un cieš, un panes grūtības, kamēr citi karo frontē, un tas ir jāsaprot, ka tas būs tā, ka visi cietīs no šī pasākuma. Tas nepaies garām vienai ģimenei,” uzskata Dumpis.
No tiem, kas šajās dienās atgriežas Latvijā, ir atkarīgs, vai izdosies izvairīties no tā, kas notiek Itālijā, Spānijā un, visticamāk, drīzumā notiks arī citur Eiropā, uzsver eksperti. Bet tiem, kas pret drošības pasākumiem attiecas ar bravūru, eksperti brīdina, ka sekas bezatbildīgai rīcībai var būt traģiskas. Latvijā Covid-19 nekontrolēta izplatība var prasīt pat 20 tūkstošus dzīvību.
Katrs ar koronavīrusu saslimušais aplipina vairākus cilvēkus. Katrs no aplipinātajiem vīrusu nodod tālāk. To sauc par ģeometrisko progresiju. Kā liecina zinātnieku izstrādātas datorsimulācijas, viens koronavīrusa nēsātājs pāris mēnešu laikā izraisa vairāku tūkstošu saslimšanu. No viena Ķīnā saslimušā šobrīd vīruss nonācis pie 300 000 cilvēku visā pasaulē. Līdz mēneša beigām saslimušo skaits pasaulē var būt ap miljonu, bet miruši būs jau vairāki desmiti tūkstošu.
RTU profesore Andra Blumberga norāda: “Ģeometriskajai progresijai ir tāda īpatnība, ka ilgu laiku tā līkne ir gandrīz plakana, un mēs pat nepamanām, ka kaut kādi notikumi attīstās un tad pēkšņi, strauji līkne maina raksturu un aiziet vertikāli gaisā. Tas ir tas negaidītais efekts, ko mēs arī Ķīnā redzējām, Itālijā redzam, kā tas notiek, un tad, kad tā līkne iet vertikāli augšā, tad to procesu apturēt ir ārkārtīgi sarežģīti.”
Datorsimulācija rāda, ka lielākā ietekme uz vīrusa izplatību ir diviem faktoriem. Tam, cik stingra ir sociālā distancēšanās, un cik daudziem iedzīvotājiem testē infekciju. Vismazāk cilvēku upuru ir, ja testē maksimāli daudz cilvēku, un inficētie ievēro stingru karantīnu.
Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook , Twitter, Youtube un Instagram!
Avots: TV3 Nekā personīga