Briesmīgākie cietumi pasaulē nerīko atvērto durvju dienas, taču kad kāds no Latvijas cietumā ieslodzītajiem noziedzniekiem atkal grasīsies rakstīt žēlabu vēstuli Eiropas Cilvēktiesību tiesai par necilvēcīgajiem apstākļiem ieslodzījuma vietā – diētiska ēdiena nenodrošināšanu vai skarbāku vārdu no cietumsarga mutes, būtu vērts sūdzību rakstītāju pieredzes apmaiņā nosūtīt uz kādu no šīm baisajām ieslodzījuma vietām.
1. Dijarbakiras cietums
Trucijas dienvidaustrumos esošais Dijarbakiras cietums tika uzcelts 1980. gadā. Laika gaitā tajā ir bijuši ieslodzīti Turcijas paši nežēlīgākie noziedznieki, un tas ir iemesls, kāpēc tas tiek uzskatīts par vienu no briesmīgākajiem pasaulē. Šajā cietumā tiek piekopta ne tikai fiziska, bet arī garīga spīdzināšana. Cietumā ir divi bloki – E bloks, kurā var vienlaikus atrasties 744 cietumnieki un D bloks, kurā var satilpt 688 ieslodzītie. Taču pašreiz abos ir krietni vairāk ieslodzīto.
2. La Sabaneta
La Sabaneta atrodas Venecuēlā un tiek uzskatīts par vienu no pasaules briesmīgākajiem cietumiem. Tā ir viena no brutālākajām labošanas iestādēm Dienvidamerikā, no kuras cietumnieki vēlas tikt prom pēc iespējas ātrāk. Cietuma mūros izplatās daudz slimību un ieslodzītajiem tiek minimāla vai vispār nekāda aprūpe. Apvienojumā ar darbinieku trūkumu, tas ir iemesls, ka šajā ieslodzījuma vietā zeļ un plaukst vardarbība.
3. ADX Florences maksimālā režīma cietums
ADX Florences maksimālā režīma cietums ir viena no tām vietām ASV, kur tiek ieslodzīti bīstamākie noziedznieki. Cietums atrodas Kolorado štata Fermontas apgabalā. Tajā ir ieslodzīti tikai 439 noziedznieki, taču, neskatoties uz to, cietumā ir ļoti stingri drošības pasākumi. Daudzi ieslodzītie šeit izdara pašnāvību, jo dzīvo pilnīgā izolācijā no citiem. Šis cietums savas durvis “atvēra” 1994. gadā.
4. Tadmoras cietums
Šis cietums atrodas Tadmorā, kas ir apdzīvota vieta vienā no Sīrijas tuksnešiem, 200 kilometrus no Damaskas. Sākotnēji cietums bija paredzēts kā militāra būve, taču 80-tajos gados tajā tika ieslodzīti noziedznieki. 1980. gadā prezidents Hafezs al-Asads izdeva pavēli likvidēt visus cietumā esošos ieslodzītos, kā rezultātā dzīvību zaudēja apmēram 2400 ieslodzīto. Cietums tika slēgts 2001. gadā, taču tad atkal no jauna atvērts 2011. gadā.
5. Karandiru labošanas iestāde
Karandiru labošanas iestāde atrodas Sanpaulu, Brazīlijā. Savas durvis tas “atvēra” 1920. gadā, taču noziedzniekus tajā sāka ieslodzīt tikai no 1956. gada. 2002. gadā šī iestāde tika slēgta. 1992. gadā tajā norisinājās vardarbīgs dumpis, kura laikā dzīvību zaudēja 111 ieslodzītie. Šajā iestādē, kurā dažbrīd atradās pat 8000 cietumnieku, bija ļoti izplatīts AIDS, kas ir vēl viens iemesls, kāpēc tas tika slēgts.
6. Nometne nr. 22
Nometne nr. 22 Ziemeļkorejā ir, iespējams, pats briesmīgākais cietums pasaulē. Politieslodzīto nometnes oficiālais nosaukums ir Kwan-li-so nr. 22, un nometne ir pilnībā noslēgta no ārējās pasaules. Ieslodzītie un dažkārt arī viņu ģimenes tiek turēti mūžīgā ieslodzījumā. Pašreiz tajā atrodas vairāk nekā 50 000 ieslodzīto.
7. Bankvangas centrālais cietums
Bankvangas centrālais cietums atrodas Taizemes Nontaburi provincē, kas atrodas netālu no Bangkokas. Šis vīriešu cietums tiek uzskatīts par vienu no briesmīgākajiem Tālajos Austrumos. Tas ir pārpildīts un tajā trūkst darbinieku. Šajā cietumā atrodas arī vairāki ieslodzītie ārzemnieki, kas gaida sava nāves soda izpildi.
8. El Rodeo
El Rodeo cietums atrodas Venecuēlas pilsētā Gvatirā, un tiek uzskatīts par vienu no šīs valsts un visas pasaules briesmīgākajiem cietumiem. Šajā maksimālā režīma cietumā atrodas apmēram 50 000 ieslodzīto. 2011. gadā cietumā izcēlās bandu karš, kuru pārtraukt spēja tikai bruņotie spēki. Šis ir viens no cietumiem, kas liek atbrīvotajiem divreiz padomāt, pirms pastrādāt kādu jaunu noziegumu.
9. Gitaramas centrālais cietums
Gitaramas centrālais cietums atrodas Ruandā. Pasaulē to pazīst kā vienu no šaušalīgākajiem cietumiem, kurā var nonākt notiesātais. Apstākļi tajā ir tik slikti, ka dzirdēts pat par kanibālisma gadījumiem, lai tikai izdzīvotu. Daudzi no ieslodzītajiem to apraksta kā elli zemes virsū, kas ir tikai maigs epitets tam, kas patiesībā notiek aiz cietuma sienām. Sākotnēji tas bija paredzēts tikai 400 ieslodzītajiem, taču pēc 1994. gada genocīda Ruandā, šis skaits strauji pieauga līdz 7000.
10. Raikera salas cietums
Raikera sala ir Ņujorkas lielākais cietuma komplekss, kurā atrodas daudzi no ASV baisākajiem noziedzniekiem. Cietums tik tiešām atrodas uz salas starp Kvīnsu un Bronksu, un ir pavisam netālu no La Guardia lidostas. Ņujorkieši Raikera salas cietumu dēvē vienkārši par Salu, un tas ir slavens ar saviem brutālajiem apsargiem. Un tas ir vēl viens iemesls, kāpēc tas ir viens no briesmīgākajiem pasaules cietumiem.
11. San Juan de Lurigancho
Šis cietums atrodas Peru galvaspilsētā Limā. Cietums ir pārpildīts, jo celts tikai 2500 ieslodzītajiem, taču pašreiz tajā atrodas vairāk par 7000 ieslodzītajiem. Aiz tā sienām notiek neskaitāmi noziegumi, tai skaitā narkotiku tirdzniecība, izvarošanas un slepkavības. Apsargi tam īpaši nepievērš uzmanību, kas to padara par vienu no briesmīgākajiem cietumiem pasaulē.
12. Sankventinas cietums
Sankventinas cietums ir ne tikai vecākais cietums Kalifornijā, bet arī viens no bīstamākajiem. Pirmo reizi tas durvis vēra 1852. gadā un pašreiz tas ir lielākais cietums ASV, kurā soda izpildi gaida uz nāvi notiesātie vīrieši. Cietumā vēl aizvien ir gāzes kamera, taču kopš 1996. gada cietumniekiem tiek izdarītas letālas injekcijas. Pašreiz tajā atrodas nedaudz mazāk nekā 4000 ieslodzīto.
13. Alkatraza
Alkatraza ir viens no slavenākajiem cietumiem visā pasaulē, kurā tika ieslodzīti paši nežēlīgākie noziedznieki. Kalifornijā esošais, tā dēvētais “Akmens”, tika atvērts 1933. gadā, bet slēgts 1963. gadā.
14. La Sante
La Sante cietums atrodas Parīzē, kur tas pirmo reizi ieslodzītos uzņēma 1867. gadā. Otrā Pasaules kara laikā tajā atradās gan parastie, gan kara noziedznieki. La Sante cietumā čum un mudž no žurkām un utīm. To ir krietni vairāk nekā pašu ieslodzīto. Tas ir viens no iemesliem, kādēļ tur atrasties ir šausmīgi, un viens no iemesliem, kāpēc ļoti bieži ieslodzītie izdara pašnāvību.
15. Stenlija cietums
Honkongā esošais Stenlija cietums ir vieta, kurā tiek ieslodzīti šīs valsts brutālākie un vardarbīgākie noziedznieki. Tas tika uzbūvēts 1937. gadā kā stingrā režīma cietums (viens no sešiem Honkongā). Šajā cietumā ir atļauts nāvessods. Septiņdesmit gadu laikā izpildīti vairāk nekā 600 nāvessodu. Pēdējā laikā tajā atrodas 3000 ieslodzīto.
16. Petakas salas cietums
Šis cietums, ko pazīst kā Krievijas Alkatrazu, ir īsta elle. Katrs ieslodzītais tiek ievietots maksimālas drošības kamerā, kur tie pavada lielāko dienas daļu pilnīgā izolācijā no citiem cietumniekiem un apsargiem. Daudzi no ieslodzītajiem šajā cietumā mirst zemās temperatūras dēļ, ko veicina tuvumā esošais ūdens un sniegs. Cietumu ieskauj Krievijas Baltais ezers, un tajā atrodas valsts visbīstamākie noziedznieki.
17. Butirka
Butirkas cietums atrodas Maskavā. Tā ir ļoti bīstama vieta. Šis cietums ir tik ļoti pārpildīts, ka dažkārt kamerā, kas paredzēta tikai 10 ieslodzītajiem, tiek ievietoti 100 noziedznieki. Cietumā izplatīts AIDS un tuberkuloze. Tas ir lielākais cietums Krievijā un kādreiz tajā pat ir atradušies 20 000 ieslodzītie.
18. Nometne 1931
Nometne 1931 ir stingrākā režīma cietums Izraēlas ziemeļos. Līdz pat 2003. gadam pasaulei par to nekas nebija zināms. Tas ir mazāk nekā stundas brauciena attālumā no Telavivas un tiek uzskatīts par vienu no bīstamākajiem cietumiem pasaulē. Ieslodzīto un apsargu identitātes nav zināmas, taču tagad arī pasaule zina par šo maksimālā režīma cietumu.
Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!
Mans tēvocis bija Maskavas cietumā, tikai par to ka pateica vienu lamuvārdu
poliski! Tas vispār nebija godīgi! Es ļoti par viņu ilgojos!