Kas gan var būt jaukāk kā doties ceļojumā ar automašīnu un pa ceļam apbrīnot dabas skaistumu? Taču gleznainākie autoceļi var būt arī bīstamākie autovadītājiem un viņu līdzbraucējiem.
Lūk, pieci pasaulē bīstamākie ceļi, kas sagādā ne tikai elpu aizraujošus skatus, bet arī nervus kutinošus pārdzīvojumus.
1. Hanas lielceļš Maui salā Havajās
Hanas lielceļš ir populārākais tūrisma objekts Havajās, Maui salā, kas savieno divas pilsētas – Hanu un Kajului. Ceļš iemantojis ceļotāju simpātijas neparasti gleznaino ainavu dēļ. Pie tā izveidoti skatu laukumi, kas ļauj apbrīnot dabas veidoto baseinu krāšņumu un izpeldēties dzidrajā ūdenī. Taču lielceļš, kas atrodas 4700 pēdu virs jūras līmeņa, daudzās vietās tas ir tik šaurs, ka transporta līdzekļu pārvietošanās abās ceļa pusēs vienlaikus ir problemātiska. Šā iemesla dēļ satiksmes negadījumi tur ir visnotaļ bieža parādība.
2. Atlantijas ceļš Norvēģijā
Atlantijas ceļš Norvēģijā it ļoti populārs tūrisma objekts. To uzskata gan par vienu no iespaidīgākajiem, gan vienu no bīstamākajiem ceļiem pasaulē. Braukšana pa šo ceļu līdzinās kuģošanai, jo tā profils vijas gan augšup, gan lejup, kā pa viļņiem. Ceļš, kas ir astoņus kilometrus garš, savieno Moldas un Kristiansundas pilsētas. Tas ir skaists un mežonīgs, taču piemērots braucējiem ar spēcīgiem nerviem. Ņemot vērā Norvēģijas ceļu specifiku, it īpaši ziemā, šajā valstī darbojas brigādes, kas glābj nelaimē nokļuvušus ārvalstu autovadītājus.
3. Džalalabadas-Kabulas ceļš Afganistānā
Džalalabadas – Kabulas 65 kilometru garais ceļš, kas atrodas aptuveni 2000 pēdu virs jūras līmeņa, ir prasījis tik daudz cilvēku dzīvību, ka varas iestādes ir atmetušas ar roku skaitīšanai. Nāves gadījumi saistīti ar to, ka ceļi ir ļoti šauri, pagriezieni – strauji, bet šoferi – neapdomīgi un pārdroši. Turklāt tilta cementa margas ir izgatavotas nekvalitatīvi, tāpēc šis droši vien šis nebūs tas ceļš, ko vajadzētu izvēlēties.
4. Taroko Gordža ceļš Taivānā
Lai gan ļoti gleznains, Taroko Gordža ceļš ir viens no bīstamākajiem ceļiem uz planētas. Vijoties cauri kalniem, šis ceļš ir tikai tik plats, lai vienlaikus pa to brauktu viena automašīna, kas nozīmē, ka pretī braucošajiem transporta līdzekļiem ir problemātiski izgrozīties uz šā ceļa, kur ik gadu notiek neskaitāmas frontālās sadursmes. Arī laika apstākļi šajā vietā mēdz būt tādi, kas veicina negadījumus. Ceļš regulāri applūst, automašīnas pastāvīgi saslīd un iesprūst. Nereti notiek arī zemes nogruvumi, kas ik gadu prasa desmitiem cilvēku dzīvību.
5. Junga jeb Nāves ceļš Bolīvijā
69 kilometrus garais Junga jeb Nāves ceļš Bolīvijā, Andu kalnos ir atzīts par pasaules bīstamāko ceļu. Fakti liecina, ka ik gadu uz šā ceļa dzīvību zaudē aptuveni 300 cilvēku. Ceļš, kas atrodas 11 800 pēdu virs jūras līmeņa, visā garumā ir dubļains un nekur nav aizsargājošo margu. Visšaurākajās vietās pa ceļu var braukt tikai viena automašīna – bezdibenis ir burtiski dažu centimetru attālumā. Parasti nelaimes gadījumi notiek, kad autobusi vai kravas mašīnas cenšas apdzīt viens otru. Negadījumus veicina arī tas, šajā apvidū nereti ir apžilbinoša migla, pēkšņas stipras lietusgāzes vai pat zemes nogruvumi. Neraugoties uz to, pa šo ceļu katru dienu pārvietojas simtiem cilvēku, jo nav citu alternatīvu, kā nokļūt no Bolīvijas galvaspilsētas tropu mežu teritorijās.
Avots: „National Geographic” raidījums „Ledaino ceļu glābēji”