Alkohola patēriņš Latvijā ir sasniedzis tādu līmeni, kas pielīdzināms epidēmijai, tādēļ neatliekami nepieciešami vērienīgi un kompleksi pasākumi, lai šo rādītāju būtiski mazinātu, ceturtdien secināts Nacionālajā alkoholisma ierobežošanas padomē. Sēdē runāts par iesākto pasākumu alkoholisma ierobežošanai pabeigšanu, bet būtiskas jaunas iniciatīvas nav izsludinātas.
Latvijas skolēnu veselības paradumu pētījuma dati liecina, ka palielinās alkoholu lietojušo meiteņu īpatsvars, pirmo reizi pārsniedzot zēnu īpatsvaru.
Arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta dati par 2023.gadu liecina, ka ir palielinājies izsaukumu skaits, kas saistīts ar bērniem, kuri lietojuši alkoholu. Savukārt Nacionālā veselības dienesta dati liecina, ka būtiski ir pieaudzis pirmreizēji ambulatori un stacionārā ārstēto bērnu skaits ar psihiskiem un uzvedības traucējumiem alkohola lietošanas dēļ.
Veselības ministrijas (VM) vērtējumā, viens no būtiskiem aspektiem līdztekus alkohola pieejamības mazināšanai, profilakses pasākumu paplašināšanai un ārstēšanas nodrošināšanai, ir izglītības aspekts skolās.
Kompleksas pieejas ietvarā Nacionālās alkoholisma ierobežošanas padome sagaida efektu no alkohola pieejamības, reklāmas un mārketinga ierobežojumiem, kas šobrīd divu Veselības ministrijas izstrādāto likumprojektu virzībā tiek izskatīti Saeimā. Padome sagaida iespējami ātrāku abu likumprojektu virzību izskatīšanai Saeimā 3.lasījumā.
VM pārstāvji atzīmējuši, ka šogad praksē sāks darboties Satiksmes ministrijas (SM) ieviestā uzvedības korekcijas programma personām, kas vadījušas transportlīdzekli reibumā. Tā būs obligāta tiem, kuri ir sodīti par transportlīdzekļa vadīšanu dzērumā un vēlas atgūt tiesības, ja viņiem pirmstermiņa veselības pārbaudē nav nekonstatēta alkohola, narkotisko vai psihotropo vielu pārmērīgu lietošanu vai atkarība.
Programma būšot vērsta uz cilvēka domāšanas un izpratnes maiņu, apzinoties savas rīcības motīvus un sekas. Šādu kursu apmeklējums būs jāapmaksā no personīgajiem līdzekļiem. Kā padomes sēdē norādījis SM Sabiedriskā transporta pakalpojumu departamenta direktora vietnieks Jānis Kalniņš, pašlaik apstiprinātas trīs organizācijas, kas īstenos nodarbības Rīgā, Jēkabpilī, Rēzeknē un Daugavpilī.
Tāpat no šā gada 5.maija tiks paplašinātas Slimību profilakses un kontroles centra konsultatīvā tālruņa 67 037 333 funkcijas, nodrošinot telefoniskas konsultācijas iedzīvotājiem, atvieglojot uzziņu iespējas par pieejamajiem atkarību ārstēšanas pakalpojumiem un nodrošinot psiholoģisku atbalstu iedzīvotājiem ar alkohola lietošanas traucējumiem, informē VM.
Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.
Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.
Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook , Twitter, Youtube un Instagram!
Štrunts par to šmigu. Iesaku Saeimā veikt kokaīna testu. Tas nav sarežģīti. Domāju, ka aptuveni 20% uzrautos.
Te mājiens, ka atkal valstij vajag aizņemties miljardus, lai te ierobežotu epidemiju.. vienīgā problēma, ka neizdosies saraus dakterīšiem un mākslīgi saskrūvet aldziņas lai tad balti justies halatiņos a r tiem nieka 7-10 tkst. mēnesi. Nesarausīt vsas tām imunizācijas padomes, konsultatīvās padomes. konsultanti un venkaŗši blēži kuru skaitam nav gala Vismaz miljonaru skaitu savairoja vastī Un tikai klikšķina klaverītes, nevis pūš flautu seksismā
Tikai nevajag muldēt. Apskatieties kas notiek pie dzērienu veikaliem Igaunijas pierobežā. Valkā un Ainažos tikai mašīnas ar EST un FIN v/n. Kāda reta vietējā. Depozītsistēmas apsaimniekotāji informē, ka pierobežā pirktās skārdenes atgriežas taromātā tikai 73%. Noņemiet alkohola patēriņam 27% un paskatieties, kura vieta tad ES mums sanāk. Ja vēl parēķina, ka gan jau EST un FIN atved atpakaļ daļu tukšās taras, tad vietējais patēriņš noteikti ir vēl mazāks.