Parakstīts saprašanās memorands par “Telia” piederošo “Tet” un LMT akciju pārdošanu Latvijai

Zviedrijas uzņēmums “Telia Company” (“Telia”) parakstījis saprašanās memorandu ar Latviju, AS “Latvenergo” un VAS “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs” (LVRTC) par visu tai piederošo fiksēto tīklu operatora “Tet” un mobilo sakaru operatora LMT akciju pārdošanu, teikts “Telia” paziņojumā uzņēmuma interneta mājaslapā.

Pušu mērķis ir parakstīt galīgo vienošanos līdz 2025.gada beigām, un plānots, ka darījums tiks pabeigts 2026.gada pirmajā pusgadā.

“Esam gandarīti, ka esam panākuši vienotu viedokli par labāko turpmāko rīcību attiecībā uz šiem lieliskajiem Latvijas uzņēmumiem. Esam vienojušies turpināt iecerēto darījumu, kurā mūsu piedāvājums pārdot mūsu akcijas atspoguļo “Tet” un LMT patieso tirgus vērtību. Sarežģītā “Tet” un LMT līdzdalības struktūra ir palēninājusi vērtības radīšanu. Tāpēc šis saprašanās memorands ir pagrieziena punkts gan mums, gan “Tet” un LMT, kuriem tagad būs iespēja turpināt attīstību jaunā īpašumtiesību modeļa ietvaros, kas savukārt dos labumu to klientiem un visām ieinteresētajām pusēm,” paziņojumā pauž “Telia” prezidents un izpilddirektors Patriks Hofbauers.

“Latvenergo” informē, ka Ministru kabinets atbalstījis “Latvenergo” un LVRTC iniciatīvu uzrunāt “Telia” par iespējamu tai piederošo “Tet” un LMT daļu iegādi.

Piektdien plānotajā preses brīfingā “Latvenergo” ēkā Rīgā, Pulkveža Brieža ielā 12, piedalīsies “Latvenergo” valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Čakste, LVRTC valdes priekšsēdētājs Ģirts Ozols, kā arī “Telia” apvienošanas un iegādes darījumu direktors Andreas Ekstrēms.

Jau ziņots, ka līdz šim sarunas ar “Telia” par LMT un “Tet” nākotni veda Ekonomikas ministrijas pārstāvji, bet tagad piedāvājumu par daļu izpirkšanu pilnvaroti izteikt valstij pilnībā piederošie “Latvenergo” un LVRTC.

Iepriekš neoficiāli izskanējis, ka darījuma vērtība varētu būt vairāki simti miljoni eiro līdz pat pusmiljardam eiro.

Sarunās starp Latvijas valsti un “Telia” iepriekš tikuši apspriesti vairāki iespējamie varianti – no “Tet” un LMT apvienošanas līdz esošās situācijas saglabāšanai. Izskatīta arī iespēja abus uzņēmumu atpirkt no “Telia” pilnībā vai daļēji, kā arī atsevišķu aktīvu nodalīšana.

Savulaik tika izveidota sarežģīta “Tet” un LMT pārvaldības shēma, par kuras maiņu abiem akcionāriem – Latvijas valstij un “Telia” – līdz šim tā arī nav izdevies vienoties.

Valstij SIA “Publisko aktīvu pārvaldītājs “Possessor”” (“Possessor”) personā pieder 51% “Tet” daļu, bet “Telia” meitasuzņēmumam “Tilts Communications” – 49% “Tet” daļu. Savukārt LMT kapitālā kopumā 49% pieder “Telia” un tās meitaskompānijai “Sonera Holding”, 28% – Latvijas valstij caur LVRTC un “Possessor” (5%), bet vēl 23% LMT daļu pieder “Tet”.

Tas teorētiski nozīmē, ka ar “Tet” starpniecību “Telia” īpatsvars LMT kapitālā ir 60,3%, bet Latvijas valsts – 39,7%. Tomēr praksē tā nenotiek un faktiski valstij ir izšķiroša kontrole arī LMT, jo tai ir vairākums “Tet”. Vienlaikus tas ir bremzējis vairākus stratēģiskus lēmumus, kuriem ir nepieciešama vienprātība.

“Telia” sākotnēji piedāvāja scenāriju, kura rezultātā abiem galvenajiem akcionāriem – valstij un “Telia” – piederētu pa 50% LMT, kas pirms tam būtu iegādājies “Tet” telekomunikāciju biznesu. Tika piedāvāts vēlāk veikt akciju sākotnējo publisko piedāvājumu (IPO) un 20% vai lielāku apjomu LMT akciju kotēt biržā. Publiskajā piedāvājumā daļu savu akciju pārdotu abi akcionāri.

Valsts amatpersonas oficiāli nekomentēja šo piedāvājumu, bet noraidīja iespēju, ka valsts varētu pārdot savas daļas.

Gatavību finansiāli iesaistīties “Tet” vai tā aktīvu – optiskā tīkla infrastruktūras – izpirkšanā iepriekš pauda LVRTC. Šo variantu atbalstījis arī LMT prezidents Juris Binde, norādot, ka savukārt LMT varētu iegādāties “Tet” klientu portfeli. Savukārt “Tet” valdes priekšsēdētājs Uldis Tatarčuks iepriekš sacījis, ka “Tet” varētu iegādāties LMT daļas.

Iepriekš neoficiāli izskanēja, ka “Latvenergo” varētu būt viens no uzņēmumiem, ar kura starpniecību notiktu šis darījums, jo valdība nebija gatava LMT un “Tet” izpirkšanā ieguldīt valsts budžeta līdzekļus.

Vēl par tēmu:

Satraucošs signāls ārvalstu investoriem -“Bite Latvija” kritizē valdības lēmumu izpirkt “Tet” un LMT daļas no “Telia” – Puaro.lv

Latvijas valsts no “Telia” pilnībā izpirks “Tet” un LMT daļas – Puaro.lv

Telia: Ja Latvija domā, ka LMT un TET maksā santīmus, tad mēs esam gatavi pirkt – Puaro.lv

Valdība izteiks piedāvājumu no “Telia” atpirkt “Tet” un LMT daļas – Puaro.lv

“Telia” gatava diskutēt par sev piederošo akciju īpatsvaru “Tet” un LMT apvienošanas gadījumā – Puaro.lv

TET un LMT akciju darījumā varētu tikt iesaistīts arī “Latvenergo” – Puaro.lv

Izskan informācija, kāda varētu būt LMT un “Tet” izpirkšanas darījuma vērtība – Puaro.lv

Juris Gulbis no “Tet” pērn saņēmis gandrīz miljonu eiro – Puaro.lv

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Subscribe
Paziņot par
guest

1 Comment
jaunākie
vecākie populārākie
Inline Feedbacks
View all comments
Jefiņš
Jefiņš
2 s. atpakaļ

Tas labi, bet jāatceras, ka LMT ir augošs uzņēmums ar skaidru vīziju un labu pārvaldību, bet TET ir šļūcis uz leju, neprasmīgi izmantojis sev piederošos kabeļu tīklus un izrādījis necieņu pret klientiem. Vienkārša apvienošana te neko nerisinās, jo, piemēram, LMT pievienots TET būs LMT bremze, bet otrādi LMT attīstības gals. Diemžēl nav pārliecības par mūsu bonzu saprātu un tīriem nolūlkiem. Vislabākais būtu ļaut LMT izvēlēties ko darīt tālāk nevis dot tādas iespējas TET, EM un visiem citiem ar varu bez smadzenēm.