2024. gada jūlijā, salīdzinot ar 2023. gada jūliju, būvniecības izmaksu līmenis Latvijā palielinājās par 2,3 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.
Strādnieku darba samaksa pieauga par 6,3 %, mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas – par 3,2 %, savukārt būvmateriālu cenas samazinājās par 0,1 %.
2024. gada jūlijā, salīdzinot ar jūniju, būvniecības izmaksu līmenis palielinājās par 0,4 %. Strādnieku darba samaksa pieauga par 0,5 %, būvmateriālu cenas palielinājās par 0,4 %, mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas – par 0,2 %.
Jūlijā būvniecības izmaksu vidējo līmeni visvairāk ietekmēja darba samaksas pieaugums montētājiem, kā arī cenu pieaugums minerāliem materiāliem.
Informācija par būvniecības izmaksu pārmaiņām 2024. gada augustā tiks publicēta 26. septembrī.
Būvniecības izmaksu indeksa (BII) mērķis ir atspoguļot vidējās tendences būvniecības resursu cenu pārmaiņās. BII ir ielaides (input) cenu indekss; tas parāda cenu pārmaiņas galvenajiem būvniecībā ieguldītajiem resursu veidiem.
2024. gadā datus par būvniecības resursu cenām sniedz ap 230 būvuzņēmumu un vairāk kā 45 tirdzniecības uzņēmumu. Būvizmaksu indeksa aprēķinos izmanto arī būvmateriālu cenas, kuras uzņēmumi sniedz ražotāju cenu indeksu rūpniecībā un importa cenu indeksa aprēķiniem. Papildus aprēķinos izmanto reģistrētās patēriņa cenas būvmateriāliem.
Cenu apsekojuma izlasē iekļauti būvuzņēmumi, kam 2023. gadā bija lielākais pašu spēkiem veiktais būvdarbu apjoms. 94,8 % no apsekotajiem uzņēmumiem pašu spēkiem veikto darbu apjoms pārsniedza 1 milj. eiro gadā, no tiem 32,9 % uzņēmumu darbu apjoms bija virs 5 milj. eiro gadā. Tirdzniecības uzņēmumu atlases kritērijs ir to apgrozījuma lielums un specializācija.
Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.
Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.
Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook , Twitter, Youtube un Instagram!
Nav brīnums, jo iestājies grāb ko var periods.