Kad vasara ir gandrīz jau galā, siltais laiks un saulīte par mums tomēr ir iežēlojušies. Līdzjūtība visiem tiem, kuriem ilgi gaidītās karstās dieniņas ir jāpavada darbā, taču nav vērts skumt, jo arī vakaros laikapstākļi tiek solīti ļoti glāsmaini, kad prasīt prasās brīvā dabā nobaudīt kādu grilētu desiņu vai notiesāt sulīgu arbūzu. Tāpēc būs lietderīgi uzzināt, kā sarīkot pikniku pilsētas teritorijā, nepiesaistot pašvaldības policistu uzmanību.
Ir jāliek aiz auss tikai daži noteikumi.
1. Ugunskurus Rīgā patvaļīgi kurināt nedrīkst.
Šis aizliegums attiecas uz publiskiem apstādījumiem, pilsētas pludmalēm, parkiem, mežiem, piejūras dabas parku un aizsargājamām teritorijām pie Baltijas jūras. Noteikumi ir spēkā 365 dienas gadā. Izņēmums – pašvaldības speciālistu īpaši ierīkotas vietas ugunskuru kurināšanai.
Bet kā gan lai uzcep šašliku vai desiņas brīvā dabā? Šādam nolūkam ir atļauts izmantot grilu, mangali vai šašlika cepamo ierīci. Rīgā šādām vajadzībām ir atbilstoši aprīkotas vietas. Piemēram, trīs mangali ierīkoti atpūtas vietā pie Bābelītes ezera. Mangals ir arī pie Dambjapurva ezera. Atļauts lietot arī līdzi paņemtās desu cepšanas “uzpadriktes”. Noteikumi pieļauj jebkuras formas un izmēra personīgo mangalu lietošanu. Glvenais nosacījums – lai ogles nekādā veidā nesaskartos ar zemi un tiktu dedzinātas metāla paliktnī. Mangals nedrīkst nodarīt kaitējumu stādījumiem. Turklāt tā lietošanā jāievēro ugunsdrošības noteikumi un ražotāja rekomendācijas. Vienkāršāk sakot – ir jākontrolē liesma mangalā un jābūt pārliecinātiem, ka jebkurā brīdī to būs iespējams nodzēst.
2. Pikniku nedrīkst rīkot vietās, kurās pašvaldība izvietojusi aizlieguma zīmes.
Viena no tādām – Rīgas kanāla nogāzes. Savukārt ir ļoti daudz teritoriju, kur pikniku drīkst rīkot, piemēram, zaļajā zonā ap Māras dīķi, Mārupītes dabas parkā, Piejūras parkā, kā arī Ķengaraga, Strazdumuižas, Ozolaines, Dzegužkalna, Nordeķu, Uzvaras, Bišumuižas, Anniņmuižas un Ēbelmuižas parkā Ziepniekkalnā. Arī Kleistos pie Hapaka grāvja, Biķernieku, Šmerļa, Juglas, Ziepniekkalna, Ulbrokas, Imantas un Bolderājas zaļajā masīvā un daudzās citās vietās.
Protams, visērtāk uz pikniku pulcēties vietās, kur jau ierīkoti galdi un soliņi, kā arī izvietotas atkritumu urnas – Lucavsalā, Mežaparkā, Buļļupes labajā krastā. Taču ja jums patīk iekārtoties zālītē, lūdzu – nekādu problēmu. Galvenais ir pārliecināties, vai uz jūsu piknikam nolūkoto teritoriju neattiecas aizlieguma zīmes.
3. Piknikā nedrīkst atrasties ar atvērtu alus skārdeni vai lietot citus alkoholiskos dzērienus (arī “it kā nejauši” turēt rokā alkoholu jebkāda veida atvērtā tarā).
Un nedomājiet šmaukties! Ja kādam šķiet, ka ir visgudrelis un var šo liegumu veikli apiet, noslēpjot alkohola pudeli necaurspīdīgā iepakojumā (papīra tūtā, maisiņā utt.), viņš rūgti maldās. Visā Rīgas teritorijā publiskās vietās alkoholu lietot ir aizliegts, un pašvaldības policijas modrā acs noteikumu pārkāpējus ieraudzīs (un par pārkāpumu iekasēs bargu soda naudu).
4. Kad pikniks beidzies, atpūtas vieta jāsakopj.
Ja līdzās ir atkritumu konteineri, drazas jāizmet tur. Ja šādu konteineru nav, izlietotie plastmasas trauki, tukšās PET pudeles u.c. līksmību atkritumi jāsavāc un jāņem līdzi.
Publiskās vietās aizliegts arī spļaut un kārtot savas dabiskās vajadzības. Atruna, ka neesat pamanījis tualeti, netiek ņemta vērā: visos galvaspilsētas parkos un zaļajās zonās ir ierīkotas “sirsniņmājas”. Izvēloties vietu piknikam, jau iepriekš pārbaudiet, vai tā ir tuvumā.
5. Piknika vietā uz dzīvi apmesties ir aizliegts.
Tas nozīmē, ka pēc piknika sliet teltis vai zaru būdas (vai vienkārši zem krūma) un palikt turpat nakšņot pašvaldības noteikumi aizliedz.
Avots: Riga.lv