Imants Vīksne, neatkariga.nra.lv
Valdība plāno ieviest valstī visaptverošu finanšu kontroli, konfiscējot iedzīvotājiem viņu neuzrādītos ienākumus. Runa vairs nav tikai par krievu un ukraiņu bagātnieku arestētiem kontiem bankās, bet ikvienu melnā darba darītāju – frizieri, automehāniķi, celtnieku –, kas dzīvo pāri saviem oficiālajiem ienākumiem, jo saņem naudu aploksnē. Kriminālprocesi netiks rosināti, un aizdomās turamajiem pašiem būs jāpierāda, kur ņēmuši naudu mašīnai, mājai vai tālākam ceļojumam.
Ja Ģenerālprokuratūras ierosinājums tiks ieviests dzīvē, notiks nacionāla mēroga taisnošanās. 2020. gadā ēnu ekonomikas apjoms bija audzis līdz 25,5% no IKP, un 2021.-2022. gadam ekonomikas profesora Arņa Saukas prognoze bija vēl sliktāka. Aplokšņu algas, neuzrādīti ienākumi un neuzrādīti darbinieki. Pilnīgi vai daļēji pelēkajā ekonomikā atrodas ceturtā daļa Latvijas biznesa, un tas nozīmē, ka naudas konfiskācija skars ievērojamu daļu ekonomiski aktīvo iedzīvotāju. Turklāt ģenerālprokurors Juris Stukāns rosina noteikt salīdzinoši zemu slieksni, pēc kura pārsniegšanas iedzīvotājiem būs jāizskaidro neatbilstība starp oficiāli deklarētajiem un reālajiem ienākumiem, vien 5000 eiro.
Jādeklarējas būs visiem
Inflācijas apstākļos naudas vērtība strauji krītas. Pašlaik par 5000 eiro var nopirkt, piemēram, 2010. gada ražojuma ģimenes auto “Ford S-Max”. Kā šī iedzīvotāju ienākumu kontroles shēma strādās praksē, šobrīd var tikai minēt, jo tās ieviešanai grozījumi veicami vismaz četros likumos. Iespējams, šādi: ja ēnu ekonomikā strādājoša friziere vai pavārs ar pieticīgiem oficiāliem ienākumiem bez kredīta palīdzības iegādāsies ģimenei šādu auto, Valsts ieņēmumu dienests pieprasīs pierādīt naudas izcelsmi. Ja cilvēks nevarēs vai pierādījumi tiks atzīti par nepietiekamiem – mašīna vai nauda tiks konfiscēta. Tāds ir plāns – turpmāk ienākumi būs jādeklarē pilnīgi visiem.
Pēdējā Ēnu ekonomikas apkarošanas padomes sēdē Ministru prezidents Krišjānis Kariņš aicināja Ģenerālprokuratūru iesniegt priekšlikumus par personas neuzrādītu naudas līdzekļu piedziņu bez kriminālprocesa uzsākšanas. Ģenerālprokuratūra priekšlikumus ir sagatavojusi, un ģenerālprokurors Juris Stukāns tos prezentēs nākamajā Ēnu ekonomikas apkarošanas padomes sēdē 3. martā.
Stukāna ierosinājumi
“Neatkarīgās” rīcībā ir vēstules kopija, ko ģenerālprokurors nosūtījis premjeram, savlaicīgi iepazīstinot viņu ar saviem priekšlikumiem. Tajā skaidrots, ka pašlaik, lai konfiscētu noziedzīgi iegūtu mantu, vienmēr jāuzsāk kriminālprocess, kam jārezultējas ar personas saukšanu pie atbildības un jāgūst konkrēti pierādījumi, lai atzītu, ka manta ir noziedzīgi iegūta, un to konfiscētu. Taču bieži vien noskaidrot līdzekļu izcelsmi ir neiespējami. Pazīmes ir, bet pierādījumu nav. Konfiscēt neko nevar. Tālāk vēstulē aprakstīta vairāku ārvalstu prakse, kur šādos gadījumos līdzekļi tiek konfiscēti, balstoties uz “pamatotām aizdomām”. Slovēnijā slieksnis esot 50 000 eiro, arī Lielbritānijā konfiscējamā īpašuma vērtībai jābūt vismaz 50 000 eiro. Bet Latvijā tiek piedāvāti desmit reizes mazāka summa.
Lūk, citāts no vēstules:
“Konstatējot, ka personas mantas (naudas līdzekļu) vērtība pārsniedz noteiktu summu, piemēram, 5000 eiro, kas neatbilst personas likumīgajiem ienākumiem, tiktu uzsākta finanšu izmeklēšana un personai rastos pienākums pierādīt mantas (naudas līdzekļu) izcelsmes likumību. Pamatojoties uz pierādījumu pārsvaru, civilprocesa kārtībā tiktu izlemts jautājums par mantas (naudas līdzekļu) izcelsmes likumību un konfiskāciju. Atšķirībā no kriminālprocesa pierādījumu nasta tiktu pārlikta uz mantas (naudas līdzekļu) turētāju, un neatbilstības konstatēšana būtu pietiekams pamats mantas (naudas līdzekļu) konfiskācijai.”
Tātad šī ir vēl viena joma, kurā nevainības prezumpcija tiek atcelta un visi iedzīvotāji tiek uzskatīti par potenciāliem noziedzniekiem, ja nespēj pierādīt pretējo. Personu likumīgo ienākumu noteikšanu nodrošinās vispārējs ienākumu deklarēšanas pienākums. Pret personu ierosināto izmeklēšanu varēs noslēgt arī agrāk, noslēdzot vienošanos par atbilstošas kompensācijas iemaksāšanu valsts budžetā.
Advokātes Daigas Siliņas komentārs
“Neatkarīgā” lūdza komentēt ģenerālprokurora ierosinājumus zvērinātai advokātei Daigai Siliņai. Viņa specializējas finanšu lietās, kurās līdzekļu aresti un konfiskācija piemēroti ārvalstu pilsoņu noguldījumiem Latvijā. Bet tagad ir runa par vietējiem iedzīvotājiem. Te viņas komentārs:
“Runas par jauna vispārēja iedzīvotāju ienākumu deklarēšanas pienākuma noteikšanu nav vērtējamas nopietni. Ģenerālprokurora priekšlikums demonstrē nekompetenci iedzīvotāju ienākuma nodokļa nomaksas kontroles jautājumos. Esošā ienākumu deklarēšanas sistēma un VID rīcībā esošie instrumenti jau pašlaik ļauj precīzi kontrolēt iedzīvotāju ienākuma nodokļa nomaksu un datu nesakritības gadījumā veikt attiecīgus pasākumus, tajā skaitā, konstatējot pazīmes, kas liecina par līdzekļu izcelsmes noziedzīgumu, uzsākt kriminālprocesu, lai tā ietvaros risinātu konfiskācijas jautājumu. Vēlos norādīt, ka ģenerālprokurors savos izteikumos nav bijis pietiekami “precīzs”. Vēstulē norādīts, ka, lai konfiscētu mantu, vienmēr jāuzsāk kriminālprocess, kam jārezultējas ar personas saukšanu pie atbildības un jāiegūst konkrēti pierādījumi, lai atzītu, ka manta ir noziedzīgi iegūta, un to konfiscētu, tomēr praksē konfiskācija ar visai šaubīgu tiesisko pamatojumu tiek piemērota daudz plašāk, arī gadījumos, kad konkrēti pierādījumi mantas noziedzīgai izcelsmei netiek iegūti.
Vispārējās deklarēšanas priekšlikums, kas ir vērsts uz primitīvas un tiesiski apšaubāmas mantas konfiscēšanas kārtības ieviešanu, ir vērtējams ļoti kritiski.
Ģenerālprokuroram ir nevis jānodarbojas ar šādu tiesību jaunradi, bet būtu jāveic nopietna revīzija par kriminālprocesiem, kas uzsākti pēdējo triju gadu laikā pēc Krimināllikuma 195. panta par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju, no kuriem tika izdalīti materiāli par noziedzīgi iegūtu mantu un vienkāršotā procedūrā veikta konfiskācija. Sabiedrībai nepieciešams pārliecināties, cik tad daudzi kriminālprocesi ir rezultējušies ar personu saukšanu pie atbildības un kāds ir šo kriminālprocesu iznākums, kuros manta ir konfiscēta.”
Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.
Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.
Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook , Twitter, Youtube un Instagram!
Avots: nra.lv
Neredzu nekadu kardinalu izmainu ar to, ka valsts represivie organi sodien kotrole cilveku macinus. Ir viens milzu minuss, Stukana kungs, jo bezkaunigi tiek kontroleti nabadzigakas valsts dalas macini, lai – nedod Dievs – kada draudzene neiedomatos no Irijas 100 eur atsutit! Tad pie kragas un sods. Neredzu sai lielajai generalprokurara ievesmai taisniguma asninus, kuri sekmetu partiju sponsoru – celtniecibas uznemumu u.c. ipasnieku atmaskosanu un sauksanu pie atbildibas. Uz prieksu, Stukan! Paris kreslus kabineta vel nosedesi, un varbut ari ola tiks izdeta!
Prokuroru var atcelt, Karinju var nomainit, likumus tai skaitā, katrā ziņā- situācija līdzīga, Citkovskis kartoja covidu, nevis sava Valsts sektora birokratijas samazinashanu, Stukans tagad visu saprot par naudas izcelsmi, nevis tiesu sistēmas bardaku lietu izskatīšanas ilgumā, un protams, baltais un pūkainais Kariņš, kurš pirms premjera beņķa bija tāds pats parastais iedzīvotājs ar savām eee, teiksim, optimizācijām 😄
Viss vienkārši. Nevaram blēžus noķert, vainu pierādīt, tad pasludināsim visus par blēžiem un atlasīsim “godīgos”, kas spēj un kam nav slinkums sevi attaisnot. Tas neies cauri – prokurori ir tāpēc lai atmaskotu vainīgos un vainu pierādītu, nevis rakstītu romāna cienīga garuma apsūdzības un uz tiesām sūtītu lietas neskaitāmos sējumos, lai tiesneši tur prātā sajūk no visu apķēpāto papīru daudzuma. Iemācieties strādāt, ja gribat algu saņemt, ko jums maksā tie paši nodokļu maksātāji, kurus jūs uzskatāt par nemaksātājiem!
Šo papīru nav sarakstījis prokurors!!!! Vārds un uzvārds ar visu telefonu ir papīrā norādīts!!!
Nu tak vēl par maz no Latvijas aizbraukušo ekonomisko bēgļu.
Kužu domāšana,
Tie kas aizbrauca negribēja
Šos visus poltikāņus atbalstīt
Daži te komentāros iestreso. Daudz nedeklarēto ienākumu, ko? :D
Zēns ir saskatījies vai salasījies kādu Krievijai līdzīgu totalitāro valsteļu kārtību. Ja ko tādu ieviesis būs atkal izceļošana no Latvijas nevis tāpēc, ka negrib maksāt nodokļus, bet ekonomikas turpmākas grimšanas dēļ. Kur skatījās prokuratūra tad, kad VID ilgstoši neatmaksāja pārmaksātos nodokļus, nelikumīgi kofiscēja ilgāk neizmantotus avansa maksājumus, utt.?
PIRMKĀRT GAYAM JĀATSKAITAS PAŠAM PAR NEKĀRTNĀ KĀRTIBA SAŅEMTO ATALGOJUMU PAR SABRUKUŠĀM KRIMINĀLLIETĀM UN NOPIRKTIEM TIESAS SPRIEDUMIEM, KAD BIJA TIESNESIS.
KUR JŪS VISI LIMUDEVĒJI UN LĒMEJI ESAT, KAD PAZŪD MILIJONI LATVIJAS NAUDAS…..?
Lēni līdošā totalitārisma nākošais solis. Sekojam Krievijas scenārijam.
Manuprāt, amatpersonas ir pilnīgi nojūgušās! Vispirms, ir jānoskaidro kāds ir iemesls tam, ka daļa izvairās maksāt nodokļus jeb drīzāk – izmanto nodokļu optimizēšanas iespējas. Lieta tāda, ka valsts nodokļi ir par augstu un procedūras sarežģītas. Nodokļi jau pēc idejas ir legalizēta zagšana, tāpēc, ieviešot šādu sistēmu, ikviens kļūs par vergu, tiks nokauta jebkāda iniciatīva nopelnīt, un tas liks vēl vienai daļai apsvērt domu pārcelties uz dzīvi citur. Vai nu komunisti pie varas vai totāli nejēgas. Leiši un igauņi berzē rokas.
Man liekas, ka summa ir noteikta par zemu. Bet kādi 50 000 būtu pilnīgi ok.
Nekādai summai tur nebija jāparādās. Nelegālie ienākumi var būt gan 500, gan 5 miljoni eiro, tie vienalga būs nelegāli. Bet jāpadomā! Visiem jau interesē tikai mājas un mašīnas, bet tie nav vienīgie pirkumi. Stukānam jau nav ne jausmas, cik ilgi vienkāršie cilvēki krāj burciņā vai zeķē naudiņu sev jauniem zobiem, kāda dāma var būt jauniem pupiem, un pensionāri sev jaunai gūžas kaula locītavai – tās visas ir ļoti vajadzīgas lietas un maksā vairāk par 5000 eiro. Visi viņi dabūs taisnoties. Vēl pirms dažiem gadiem mēs visi radi sametāmies un vienam pārim uz sudraba kāzām uzdāvinājām ceļojumu, pietiekoši dārgu. Pēc šāda… lasīt vēl »
Jaunus pupus un zobus neizkontrolēsi, bet Poršus un mājas – bez problēmām.
Poršus pērk līzingā un mājas ar banku kredītiem – tur visi papīri kārtībā.
Stukānam taisnība. Vienīgi 5000 EUR ir pārāk zems slieksnis. Pati valsts to nespēs pārbaudīt. Bet tie noteikti varētu būt 50000EUR.
Mums pilna Mārupe, Babīte u.c. vietas ar Poršiem, greznām mājām utt. Nu, nav mums tie cilvēki tik bagāti. Vismaz ne saskaņā ar deklārētiem ienākumiem. Tāpēc viss ir taisnīgi – nevari ticami izskaidrot līdzekļu izcelsmi – maksā ragā!
Nav tak problēma paņemt kredītā un braukāt ar jaunu poršu – kapēc visi uzreiz iedomājas ja mārupē jaunas mašīnas, tad uzreiz par skaidrinieku pirktas? Mūsdienās autosaloni skaidru naudu pretī neņem, ja kas ;) Un galu galā, var tak ārzemēs reģistrēt, var arī ievest kā lietotu, dauzītu utt ja tā gribās. Varianti ir. Cits jautājums, kapēc šādus variantus ir jāizdomā – neliek aizdomāties?
p.s. Jaunu auto cenas ir diezman jūtami uzlekušas, 50.000 par vw multivanu šobrīd jau ir norma un tur nav nekā ekskluzīva.