Saeimas Juridiskās komisijas vadītājam Jurim Jurašam (JKP) tieši ētisku apsvērumu dēļ ir pienākums piedalīties ģenerālprokurora kandidātu vērtēšanā līdz galam, neraugoties uz to, ka prokuratūra viņam ir cēlusi apsūdzību krimināllietā, otrdien intervijā TV3 raidījumam “900 sekundes” sacīja Juraša pārstāvētās Jaunās konservatīvās partijas līderis, tieslietu ministrs Jānis Bordāns.
Kā zināms, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) ieteica: Jurašam kā Tieslietu padomes loceklim nevajadzētu piedalīties ģenerālprokurora atlasē, jo Ģenerālprokuratūra viņam ir cēlusi apsūdzību krimināllietā.
Otrdien intervijā “900 sekundēm” Bordāns, vaicāts, vai neuzskata, ka Jurašam tomēr būtu jāatstata sevi no ģenerālprokurora kandidātu vērtēšanas, atbildēja, ka Jurašs ir izdarījis ļoti daudz, cīnoties pret korupciju arī pēc tam, kad tika “izmests no KNAB no oligarhu puses” un ar tautas balsīm ievēlēts Saeimā. “Tieši šī ir tā ētiskā puse, kas viņam uzdod par pienākumu piedalīties līdz galam šajā procesā,” sacīja Bordāns.
Viņš uzsvēra, ka kopš tā dēvētajām “Rīdzenes” sarunām, kad “tika sarunāts, kā pārmācīs ģenerālprokuroru, kā ieliks savus cilvēkus, viss ir noticis un turpinājies” arī līdz šim. Politiķis arī atzīmēja, ka gadījumā, ja dalība ģenerālprokurora kandidātu vērtēšanu tiek pārmesta Jurašam viņam celtās apsūdzības dēļ, tad šādus pašus pārmetumus būtu pelnījis arī pašreizējais ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers, kurš nosacīti atrodas krimināltiesiskā strīda otrā pusē.
“KPV LV” Saeimas frakcija ir vērsusies Saeimas Juridiskajā komisijā ar aicinājumu izvērtēt komisijas vadītāja Juraša piemērotību ģenerālprokurora amata kandidātu vērtēšanas komisijas sastāvā, jo “KPV LV” uzskata, ka Jurašs atrodas interešu konfliktā, pauda “KPV LV” Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Ēriks Pucens.
“KPV LV” norāda, ka Ģenerālprokuratūra ir izvirzījusi Jurašam apsūdzību, kas norādot uz personisku ieinteresētību nākamā ģenerālprokurora izvēlē, kā arī raisot šaubas par neitralitāti un objektivitāti.
“Mūsuprāt, nav ētiski pareizi, ka Tieslietu padomes ģenerālprokurora kandidātu vērtēšanas komisijā ir persona, kas, pirmkārt, ir politiska, otrkārt, neviena tiesībsargājošā iestāde nav atcēlusi celto apsūdzību pret viņu,” pauž Pucens.
Juraša atrašanās komisijā, kas ieceļ vienu no galvenajiem tiesiskuma sargātājiem valstī, ir ne tikai neētiska, bet “pat apdraudējums tiesiskumam, sabiedrībai un demokrātijas vērtībām”, akcentē “KPV LV” frakcijas vadītāja vietnieks.
Pucens norāda, ka “KPV LV” Saeimas frakcija neatkāpsies no šī jautājuma aktualizēšanas un diskusijām sabiedrībā, jo Jurašs pārstāv partiju, kas vienmēr ir sevi pasniegusi kā “bezkompromisa tiesiskuma” principu ievērotāju. “Bet šī ir viena no tām reizēm, kad šie principi tiek pārkāpti no pašu puses,” pauž politiķis.
“KPV LV” vērš uzmanību, ka arī KNAB ir norādījis uz ētiska rakstura potenciālām neatbilstībām un norādījis, ka Jurašam no pretendentu vērtēšanas vajadzētu atturēties.
Ģenerālprokurora amata kandidātu konkursam pieteikušies astoņi pretendenti. Saeimai iecelšanai ģenerālprokurora amatā tiks virzīts kandidāts, kurš būs saņēmis Tieslietu padomes locekļu balsu vairākumu. Viens no Tieslietu padomes locekļiem ir arī Saeimas Juridiskās komisijas vadītājs, kas ir Jurašs.
Latvijas Televīzija iepriekš atgādināja, ka pret Jurašu Ģenerālprokuratūra uztur apsūdzību par valsts noslēpuma izpaušanu. Lietā joprojām turpinās tiesvedība. Pats Jurašs apsūdzību uzskata par nepamatotu norādot, ka esot cēlis trauksmi par situāciju ar izmeklēšanu saistībā ar iespējamo korupcijas gadījumu.
KNAB Latvijas Televīzijai atzinis, ka interešu konflikta likumu Jurašs nepārkāpj, taču ētisku apsvērumu dēļ tik un tā ģenerālprokurora atlasē viņam piedalīties nevajadzētu.
Kā jau būsit ievērojuši, portālā Puaro.lv ir sadaļa “WHO IS WHO”, kur esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un ministri, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.
Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook , Twitter, Youtube un Instagram!
Cik noprotams, Latvijā jauna prakse. Apsūdzētais spēj iecelt amatā savu prokuroru. Varbūt kādam zināms, kur līdzīgi rīkojas.
Bordāna demagoģijas paraugstunda
Pēc skata Čingizhana vai Pievolgas tatāru pēctecis un darbošanās līdzīga !
Kur var iepazīties ar ĢP kandidātu redzējumu par darbību ĢP amatā , viss taču esot caurspìdīgs ?
Jurašs un Strīķe bija tie, kuri panāca JKP nonākšanu RD un Saeimā. No 2,4 % reitinga līdz “vadošās” lomai. Bordāns ir tukša vieta , kurš izmēģinājis visas partijas. Jurašs ir tas, kuram ir sakari visās tiesībsargājošajās iestādēs, kurās pats ir strādājis un kompromāti par citām. Bez kaut vai kartona Juraša JKP nav nākotnes tā vienkāršā iemesla dēļ, ka šī partija sasola muļķiem debesu brīnumus, ko nespēj izpildīt.