Taustās par jaunu valdību, kuras kodolu veidotu ZZS un “Olšteina sešinieks”

Olšteina sešinieks

Meklējot iespējas palielināt savu politisko ietekmi valdības koalīcijā, tā dēvētais “Olšteina sešinieks” (attēlā) varētu tuvināties gan ar biedrību, ko ar Einaru Repši priekšgalā izveidojuši līdzšinējie  Vienotības  sponsori, gan ar Zaļo un zemnieku savienību (ZZS) vai tās sastāvā esošo Latvijas Zaļo partiju, liecina Pietiek rīcībā esošā informācija. 

Ar tā dēvēto „jauno oligarhu” biedrību Latvijas attīstībai cieši saistīts jau ir pats Klāvs Olšteins – viņš savulaik, pat vēl būdams ekonomikas ministra Arta Kampara (Vienotība) padomnieks, sniedzis juridiskus pakalpojumus biedrības dibinātājam Uldim Mierkalnam; tāpat Olšteinam bijusi būtiska loma vēja enerģijas obligātā iepirkuma kvotu sadalē, kas bija labvēlīga citam biedrības dibinātājam Olafam Berķim.

Sadarbība ar deputātu „sešinieku” kādam var palīdzēt īstenot nodomus, kas, iespējams, saistīti ar vēlmi atgūt ietekmi pār valdības lēmumiem vai mainīt esošās koalīcijas sastāvu. „Sešu deputātu grupa, protams, ir pelnījusi vienu ministra amatu. Valdis Dombrovskis viņus ir lēti piesaistījis, un tagad uz viņiem balstās visa šī koalīcija. Pienāks X brīdis, kad Olšteins sapratīs, ka nevienam nav vajadzīgs, un mūsu kā pieredzējuša partnera pienākums ir viņiem to pateikt. Olšteins, izejot no šīs valdības, jaunajā valdībā iegūtu daudz lielāku ietekmi, bet tas viņiem pašiem ir jāsaprot,” Pietiek saka ZZS Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis, solīdams, ka valdībā, kurā būtu ZZS, „sešiniekam” šāds ministra portfelis noteikti atrastos.

Politikas kuluāros izskan, ka „sešinieka” vārdā notiek neafišētas sarunas starp Repšes un Vienotības sponsoru biedrības pārstāvjiem un ietekmīgiem ZZS spēlētājiem, kas vēlas atgūt ietekmi pār valdības lēmumiem. Izskan arī viedoklis, ka atsevišķi uzņēmēji ar individuāliem kontaktiem “sešinieka” iekšienē, iespējams, bez pilnvarojuma runā visas šīs deputātu grupas vārdā un viņu mērķis varētu būt savas personiskās ietekmes palielināšana.

Aizkulišu spēlētāji, uz kuriem avoti Pietiek norādījuši kā uz sarunvedējiem starp “sešinieku” un Zaļo partiju, ir apsardzes firmas TM security īpašnieks Mārtiņš Tenbergs no vienas puses un uzņēmēji Roberts un Ilona Līči no otras. Tenbergs ir sniedzis apsardzes pakalpojumus vairākiem Repšes un Vienotības sponsoru biedrības dibinātājiem – Olafam Berķim, Donātam Vaitaitim, Uldim Mierkalnam – un tiek uzskatīts par vienu no „lietu sakārtotājiem”, kas nesēž pie „lielā galda”, bet darbojas viņu pilnvarojumā. Pēc citas informācijas, īstās sarunas pie „lielā galda” notiek starp Edgaru Jaunupu un Uldi Mierkalnu no vienas puses un ZZS „saimnieku” Aivaru Lembergu no otras. Jaunupa un Lemberga atbildes par šādu sarunu norisi Pietiek vēl gaida.

Līču ģimeni un Tenbergu saistot draudzība, viņi bieži redzēti kopā “jauno oligarhu” iecienītajā Vecrīgas viesnīcā Grand Palace Hotel un restorānā Monterosso. 2009. gada vasarā, kad Līči palīdzēja ar ziedojumu piesaisti ZZS pašvaldību vēlēšanu kampaņai Rīgā, Tenbergs zaļajiem zemniekiem noziedoja 6500 latus. “Precīzi neatceros. Nav izslēgts, ka es Tenbergu uzrunāju, lai viņš ziedo,” tagad Pietiek saka Roberts Līcis.

To, ka organizētu sarunas par „sešinieka” un Zaļās partijas tuvināšanos, Līcis noliedz. „Nē, tā nav – to es varu precīzi pateikt, ar mani neviens par to nav runājis. Tā runā, ka Tenbergam ir kaut kāda ietekme uz „sešinieku”, bet es viņu pasen esmu saticis, Olšteinu arī un tad arī tikai sasveicinājāmies. Rīga jau ir maza, es pats šādas runas šorīt dzirdēju un tas man bija pārsteigums, jo tāds salikums – „sešinieks” plus ZZS – būtu ļoti ekstravaganta kombinācija,” Pietiek klāsta Roberts Līcis. Viņš arī par “leģendām” dēvē viņa ģimenes it kā lielo ietekmi Zaļajā partijā. Fakts, ka viņa sieva Ilona Līce satiksmes ministra Ulda Auguļa (ZZS) laikā iecelta starptautiskās lidostas Rīga valdē, esot skaidrojams ar viņas profesionālajām īpašībām, nevis politisko ietekmi.

“Sešinieka” pārstāve, Saeimas deputāte Elīna Siliņa, neizslēdzot, ka kuluāros notiek dažāda viedokļu apmaiņa, tomēr sakās esam pārliecināta, ka neviens no deputātu grupas pārstāvjiem tās vārdā nerunā par pievienošanos kādai jau esošai partijai vai biedrībai. „Mūsu starpā ir uzticēšanās,” uzsver Siliņa.

Portāla KasJauns.lv fotogrāfs 3. martā, pāris dienas pēc paziņojuma par Repšes un Vienotības sponsoru biedrības dibināšanos, Olšteinu bija fiksējis pie arēnas Rīga sarunā ar šīs biedrības pārstāvi Danu Titavu. Titavs, Jaunups, iespējams, Olšteins un vēl citi todien bija vērojuši Dinamo Rīga spēli Mierkalna īrētajā privātajā ložā. Olšteina skaidrojumu  Pietiek  uzzināt neizdevās, jo viņš uz zvaniem vairākas dienas nav atbildējis. Siliņa esot informēta, ka Olšteinam ir bijusi saruna ar Repši, bet tā notikusi aptuveni pirms gada. Kolēģa iespējamos kontaktus ar Mierkalnu viņa nevarot komentēt, jo nav informēta, vai tādi notiek, bet, ja notiktu, „tikšanās ar bijušo darbadevēju” esot saprotama.

Siliņa pašlaik nesaskata sadarbības iespējas ne ar Repšes biedrību, ne ar ZZS vai kādu tās sastāvdaļu. Abos gadījumos esot riski, un “sešinieks” vairāk zaudētu nekā iegūtu. “Tā bija ļoti nesmuka mūsu diskreditēšana, mēs noteikti nebijām viņiem [zaļajiem zemniekiem] devuši tādas cerības,” par Brigmaņa izteikumiem, ka, sadarbojoties ar ZZS, “sešiniekam” būtu cerības uz lielāku ietekmi valdībā, norāda Siliņa. Respektējot Repšes personību, Siliņa tomēr uzskata, ka arī ap ekspremjera biedrību sapulcējušies cilvēki ar pretrunīgu reputāciju, kas to nepadara pievilcīgu “sešinieka” acīs. “Es domāju, Jaunupa kungs ir enkurs, kas velk šo biedrību uz leju. Viņš ir ieguvis negatīvu tēlu, jo bijis saistīts ar finansējuma piesaisti un cilvēki, kas saistīti ar naudas lietām sabiedrībā nav populāri,” spriež Siliņa, noraidot “sešinieka” ieinteresētību pievienoties Vienotības sponsoru izveidotajai biedrībai.

Sešu deputātu grupas prioritāte esot savas biedrības izveide, lai sabiedrībai un politiskajiem partneriem parādītu, ka grupa ir viens vesels, un līdz ar to piešķirtu lielāku svaru tās virzītajiem jautājumiem. Siliņa pieļauj, ka visticamāk biedrība tiks nodibināta jau aprīlī.

Jau ir rakstījis, ka esošā valdība un konkrēti tās ministri, piemēram, ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts (ZRP) nav atsaucīgi ZZS un Vienotības  laikā uzplaukušiem biznesa projektiem, piemēram, miljonu subsīdiju piešķiršanai no valsts budžeta biodegvielas ražotājiem. Tajās ieinteresēts gan viens no Latvijas attīstībai dibinātājiem, bioetanola ražotāja  Jaunpagasts plus īpašnieks Donāts Vaitaitis, gan ar ZZS „saimnieka” Aivara Lemberga ģimeni saistītais uzņēmums Bio-Venta.

ZZS ar trīspadsmit un Olšteina grupa ar sešām balsīm Saeimā nevar pretendēt uz vadošo lomu iespējamās sarunās par jaunu valdību, bet sabloķējoties tās var veidot tās kodolu, kas ļautu diktēt noteikumus. Ja veco partiju sponsoriem neērto Zatlera reformu partiju (ZRP), kurai Saeimā ir 16 balsis, valdībā aizstātu ZZS, koalīcijai līdzšinējo 56 balsu vietā būtu 53.

Tomēr no avotiem Vienotībā izskan, ka visi 20 tās deputāti šādu valdību ar ZZS neatbalstītu.

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Subscribe
Paziņot par
guest

0 Comments
jaunākie
vecākie populārākie
Inline Feedbacks
View all comments