ES Tiesa liek atjaunot Rimšēviču Latvijas Bankas prezidenta amatā

Rimsevics

Eiropas Savienības (ES) Tiesa secināja, ka Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča faktiskā atstādināšana no amata uz laiku, kamēr likumsargi izmeklē iespējamās apjomīgās kukuļošanas lietu, nebija pietiekami pamatota. Tiesa lēma, ka viņš ir jāatjauno amatā.

Tiesa atcēla lēmumu, ar kuru Latvijas Bankas prezidents ir atstādināts no amata. Latvija nav sniegusi pierādījumus par tās centrālās bankas vadītājam pārmesto smago pārkāpumu, informēja Tiesa.

Pērn 19. februārī Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs Rimšēvičam piemēroja vairākus līdzekļus, tostarp aizliegumu pildīt savus Latvijas Bankas prezidenta pienākumus, drošības naudu, kā arī aizliegumu izbraukt no valsts bez iepriekšējas atļaujas.

ES Tiesai ir piešķirta kompetence par lēmumiem, ar kuriem dalībvalstu centrālo banku vadītāji ir atbrīvoti no amata, lai nodrošinātu valstu centrālo banku vadītāju, kuri, lai gan tie ir uzskatāmi par valsts amatpersonām, tomēr rīkojas Eiropas Centrālas bankas (ECB) statusu ietvaros, neatkarību. Ja viņi vada tādas dalībvalsts centrālo banku, kuras valūta ir eiro, viņi ir arī ECB Padomes sastāvā.

Tiesa vispirms nosprieda, ka pat pagaidu aizliegums valsts centrālās bankas vadītājam pildīt savus pienākumus ir uzskatāms par atbrīvošanu no amata ECB un ECB statūtu  izpratnē un tātad Tiesas kompetencē ir šī pasākuma kontrole.

ES Tiesa norādīja, ka tā neaizstāj Latvijas tiesu, kuru kompetencē ir lemt par apsūdzētā vadītāja kriminālatbildību, un tāpat nav jāiejaucas iepriekšējā kriminālizmeklēšanā.

ES Tiesa norāda, ka šādas izmeklēšanas vajadzībām, tostarp lai nepieļautu, ka attiecīgais vadītājs liek tai šķēršļus, varētu būt nepieciešams pieņemt lēmumu par šī vadītāja pagaidu atstādināšanu no viņa amata. Savukārt Tiesai, īstenojot kompetenci, kas tai piešķirta ar ECB statūtiem, ir jāpārliecinās, ka lēmums par valsts centrālās bankas vadītāja atbrīvošanu no amata tiek pieņemts tikai tad, ja pastāv pietiekami elementi, kas liecina, ka viņš ir izdarījis smagu pārkāpumu, kas varētu attaisnot šādu pasākumu.

Rimšēvičs tiesvedībā Tiesā apgalvoja, ka viņš nav izdarījis nevienu no viņam pārmestajiem nodarījumiem un ka viņš līdzīgi ECB uzskata, ka Latvija nav sniegusi nekādus pierādījumus par  šiem nodarījumiem.

Tiesa norāda, ka tiesvedības rakstveida daļas posmā Latvija nav sniegusi nekādus, pat ne sākotnējus pierādījumus apgalvojumiem par korupciju, kas ir bijuši apstrīdētā lēmuma pieņemšanas pamatā.

Turklāt Tiesas priekšsēdētājs lūdza Latvijas pārstāvjus īsā termiņā iesniegt Tiesai dokumentus, kas pamato apstrīdēto lēmumu. Tomēr neviens no dokumentiem, kurus Latvija iesniegusi pēc tiesas sēdes, neietver pierādījumus tam, ka pastāv pietiekami elementi, kas liecinātu par  Rimšēvičam izvirzīto apsūdzību pamatotību.

Līdz ar to Tiesa konstatē, ka Latvija nav pierādījusi, ka  Rimšēviča atbrīvošana no amata ir balstīta uz tādu pietiekamu elementu esamību, kuri liecinātu, ka viņš ir izdarījis smagu pārkāpumu.

Līdz ar to Tiesa atceļ apstrīdēto lēmumu, ciktāl ar to Rimšēvičam ir aizliegts pildīt Latvijas Bankas prezidenta pienākumus.

Iepriekš ES Tiesas ģenerāladvokāte Juliāna Kokote  nostājusies Ilmāra Rimšēviča pusē, uzskatot, ka Latvija nav pietiekami pamatojusi viņa atstādināšanu no Latvijas Bankas prezidenta amata. Viņa atzina, ka Rimšēvičam tiek pārmesti patiešām smagi noziegumi, tādēļ, ja vaina tiktu pierādīta, viņa atstādināšana būtu pamatota, tomēr pašlaik ES Tiesas rīcībā nav tam pietiekamu pierādījumu.

Viņa pielīdzināja aizliegumu pildīt pienākumus uz izmeklēšanas laiku ar faktisko atstādināšanu no amata, jo abos gadījumos Rimšēvičs nevar pildīt Latvijas Bankas prezidenta un Eiropas Centrālās bankas padomes locekļa pienākumus.   

Ģenerāladvokāta atzinumus nav saistošs ES Tiesai, tomēr vairumā gadījumu tiesnešu lēmums sakrīt ar ģenerāladvokāta sniegto analīzi.

Šis ir pirmais gadījums, kad šī tiesa Luksemburgā vērtē kādas Eirozonas valsts centrālās bankas vadītāja atstādināšanas vai atlaišanas pamatotību.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Subscribe
Paziņot par
guest

4 Comments
jaunākie
vecākie populārākie
Inline Feedbacks
View all comments
Andris
Andris
5 gadus atpakaļ

Es Rimševica vietā jauno eiro piemiņas monētu izlaistu ar Buimistera seju aiz restēm. Un nākošo – ar ābēelvē un lejā uzrakstu “In Memoriam”

Cita Zane
Cita Zane
5 gadus atpakaļ

Šodienas ziņas par “atklātajiem” noziegumiem, kur viens no tiem noticis 2000.gadā, otrs 2003…
Pluss vēl šī lieta liek nopietni aizdomāties par izmeklēšanas kvalitāti policijā un arī KNAB… un vai vispār kāds kaut ko nopietni izmeklē, vai gaida, kad noziegums pats aktlāsies.
Tāpat “pierādījumi” KNAB izpratnē nav bijuši pierādījumi Eiropas Savienības Tiesai.

Kā vienmēr
Kā vienmēr
5 gadus atpakaļ

Kā tu zini, ka zaga? Redzēji? Blakus stāvēji? Vai pati no viņa saņēmi? Jebšu tikai klausies, ko saka tie, kuri grib viņu novākt no ceļa un runā, kā izrādās, bez jebkāda vismaz pagaidām pierādīta pamatojuma? Pirms sauc kādu par zagli, padomā, vai tev ir pierādījumiem, jo bez pierādījumiem nosaukt par zagli un apsūdzēt var arī tevi. Nedomā, ka Eiropas tiesā strādā muļķi.

Zane.
Zane.
5 gadus atpakaļ

Kā tā? Zaga un ņēma kukuļus, bet tagad nav pierādījumu? Tad priekš kam mums ir vajadzīgs KNAB un Generālprokurors? Vai atkal visi pierādījumi pazuduši, vai atpircies?