Līdzšinējais tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs, kurš nav ievēlēts 13. Saeimā un „aizmīnusots” līdz Nacionālās apvienības kandidātu saraksta pēdējai vietai, uz atvadām visās tiesās sankcionējis pieejas bloķēšanu portālam pietiek.com un vēl virknei citu „nepatīkamu” interneta resursu.
„Cik interesanti. Sēžu tiesā, caur tiesas Wi-Fi „tiesas viesis” mēģināju apmeklēt portālu pietiek.com – izrādās, ka no tiesas IP adreses pieeja ir liegta, rakstīts – “ja bloķētās interneta vietnes apmeklējums nepieciešams amata pienākumu pildīšanai, tad lūgums informēt tiešo vadītāju, izskaidrojot interneta vietnes apmeklējuma nepieciešamību”. Vēl pirms dažām dienām nekā tāda nebija,” – šādu vēsti Pietiek nule saņēma no kāda lasītāja.
Izrādās, ka tā patiešām nav nekāda tehniska kļūme – ar līdz šim Rasnača vadītās Tieslietu ministrijas rīkojumu visās tiesās ir liegta pieeja gan portālam pietiek.com, gan vēl virknei „nepatīkamu” interneta vietņu.
Lai noskaidrotu šī rīkojuma pamatojumu un „nepatīkamo” vietņu skaitu, Pietiek vērsās Rasnača līdz šim vadītajā ministrijā lūdzot sniegt informāciju par to, kādas vēl mājas lapas ir bloķētas, kas un kad pieņēma šādu lēmumu, kā arī – kāds ir tiesiskais pamatojums mājas lapu bloķēšanai.
Vispirms Lana Mauliņa, kas ieņem Tieslietu ministrijas Komunikācijas un tehniskā nodrošinājuma nodaļas sabiedrisko attiecību speciālistes amatu, mēģināja atrakstīties ar šādu skaidrojumu:
„Lai uzlabotu vienotā datu tīkla drošību un aizsardzību, kā arī efektivizētu darba laika izlietojumu, kopējam tieslietu resora tīklam (tai skaitā arī WiFi) ir piemērots ierobežojums dažādu interneta vietņu apmeklēšanai (ugunsmūra risinājums), kas paredz filtrēt interneta tīmekļa vietņu apmeklējumus. Ja kādam tieslietu sektora darbiniekiem bloķētā interneta vietne nepieciešama amata pienākumu veikšanai, tad pamatojot tās nepieciešamību, tiks izvērtēta iespēja nodrošināt piekļuvi šim resursam.”
Arī pēc atkārtota lūguma pēc skaidrojuma precīzas atbildes uz jautājumiem sniegtas netika. Tā vietā Tieslietu ministrijas pārstāve pavēstīja:
„Tieslietu resorā ir izveidots vienots datu pārraides tīkls ar vienotu drošības politiku. Tiesās izmantotie bezvadu tīkli (Wi-Fi) ir integrēti ar esošo datu pārraides tīkla aizsardzības risinājumu, jo Wi-Fi tīklam iespējams pieslēgties arī no stacionārajiem datoriem.
Esošais datu pārraides tīkla aizsardzības risinājums automātiski bloķē interneta vietnes, kuru saturs nav nepieciešams darba pienākumu veikšanai. Visu bloķēto lapu skaitu uzskaitīt nav iespējams, jo aizsardzības risinājums lapas bloķē automātiski saskaņā ar ražotāja datubāzē iekļauto sarakstu, turklāt bloķēto lapu skaits ir ļoti liels.
Pietiek.com bloķēšana ir saistāma tikai un vienīgi ar tās satura neatbilstību tieslietu resora darbinieku tiešo pienākumu veikšanai. Lapas tiek atbloķētas, ja darbinieka vadītājs ir pamatojis to nepieciešamību darba vajadzībām.”
Pašlaik Tieslietu ministrijā jau ir saņemts oficiāls detalizētas informācijas pieprasījums par bloķētajām interneta vietnēm.
Kā zināms, Rasnačs sociālajos tīklos bija kļuvis slavens ar kaismīgu visu to profilu bloķēšanu, kuru īpašnieki mēģināja viņu kritizēt vai ar augsti amatpersonu padiskutēt. Pēc Rasnača caurkrišanas vēlēšanās viena no populārākajām atziņām sociālajos tīklos bija – tagad vēlētāji nobloķēja viņu pašu.
Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!
nožēlojams politjokdaris. Es vēl saprastu, ka porto saites bloķētas, bet tās jau droši vien pieejamas visā tiesās