SAB direktors Maizītis sargā čekistu cilvēktiesības

SAB direktors Maizītis

SAB direktors Maizītis uzskata, ka bijušās Valsts drošības komitejas (VDK) aģentu kartotēkai nevajadzētu būt publiski pieejamai gan no cilvēktiesību, gan valsts drošības viedokļa. Šādu viedokli Satversmes aizsardzības biroja vadītājs pauda trešdien Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēdē.

Tajā pašā laikā SAB nekad nav apšaubījis to, ka zinātnieki varētu pētīt iestādes rīcībā esošo informāciju, norādīja Maizītis. SAB direktors arī skaidroja, ka Latvijā jau ir noticis daļējs lustrācijas process, jo, piemēram, tiek saņemti pārbaužu pieprasījumi pirms vēlēšanām un pirms kāda persona vēlas ieņemt amatu, kura ieņemšanai ir noteikti ierobežojumi bijušajiem VDK aģentiem.

Valsts drošības iestādes, ne tikai SAB, bet arī Drošības policija un Militārās izlūkošanas un drošības dienests, uzskata, ka VDK kartotēkai nevajadzētu būt publiski pieejamai. SAB vadītājs skaidroja, ka argumenti sabiedrībai jau ir zināmi – pati kartotēka vēl neko nenozīmē, jo VDK darba lietas neatrodas Latvijā.

Pēc kartotēkā pieejamā vārda un uzvārda nav iespējams izdarīt secinājumus, ko aģents ir vai nav darījis un ko ir vai nav ziņojis. VDK darba lietas atrodas Krievijā, piebilda Maizītis.

Kartotēkā ir pieejams tikai konkrētās personas vārds, uzvārds, dzimšanas gads, dzīves un darba vieta, vervētāja un vervētāja priekšnieka vārds un uzvārds, skaidroja SAB direktors Maizītis.

Vienkārši publiskojot šo informāciju, “ar pagātni tādā veidā netiksim galā”, jo tas raisītu ļoti daudz tiesas procesu, tajā skaitā par mirušiem cilvēkiem, kuriem nav iespējams aizstāvēt savas tiesības. Līdz ar to tas ir vērtējams kā cilvēktiesību jautājums, arī personu datu aizsardzības kontekstā, uzsvēra SAB direktors Jānis Maizītis.

Taujāts sīkāk par argumentiem kartotēkas nepubliskošanai no valsts drošības viedokļa, Maizītis žurnālistiem atbildēja, ka tas ir saistīts ar faktu, ka valsts drošības dienestiem, redzot kartotēku, ir zināms, ar ko ikdienā nodarbojas personas, kuras ir strādājušas VDK.

Šodien Cilvēktiesību komisijas sēdē vairāk tika spriests par iespējām veikt VDK dokumentu izpēti. Lai atvieglotu akadēmisko pētījumu veikšanu ar daļu no VDK dokumentiem, attiecīgās datubāzes digitalizēšanai nepieciešami 30 000 eiro, norādīja Maizītis.

Tajā pašā laikā pašlaik viena no problēmām vēsturnieku pastāvīgam darbam ar dokumentiem ir jautājums par šo zinātnieku iespējām tiem piekļūt. SAB prasot, lai ilglaicīga darba gadījumā vēsturnieki kļūst par darbiniekiem, kas pakļaujas drošības iestādes prasībām. VDK zinātniskās izpētes komisijas vadītājs Kārlis Kangeris komisijas sēdē norādīja, ka vēsturnieki kā zinātnieki uz to nav gatavi.

Deputāte Lolita Čigāne (V) komisijas sēdē taujāja par iespēju, vai pēc minētās datubāzes digitalizēšanas tās kopija varētu nonākt Valsts arhīvā, kur vēsturniekiem tās izmantošana būtu brīvāka, tajā pašā laikā neatsakoties no informācijas aizsardzības prasību ievērošanas. Maizītis atbildēja, ka tas ir komplekss jautājums, kurš, mazākais, prasītu izmaiņas Ministru kabineta attiecīgajos noteikumos.

Komisijas priekšsēdētāja Inese Laizāne (VL-TB/LNNK) norādīja, ka komisija lūgs Tieslietu ministrijai un Kultūras ministrijai kopīgā darba grupā risināt šos jautājumus.

VDK dokumentu izpētes komisija sākotnēji darbojās Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) paspārnē, bet 2014.gada beigās valdība VDK dokumentu izpētes komisijas administrēšanas darbu nodeva Tieslietu ministrijai. 2015.gada sākumā komisija atkal tika nodota IZM paspārnē.

 

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Avots: LETA

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Subscribe
Paziņot par
guest

6 Comments
jaunākie
vecākie populārākie
Inline Feedbacks
View all comments
haralds
haralds
7 gadus atpakaļ

ČAB – Čekis†u Aizsardzības Birojs!

Brrr
Brrr
8 gadus atpakaļ

Ta nu gan,uztraucas par miroņu cilvēktiesībām:-)

Džūlija
Džūlija
8 gadus atpakaļ

Tāda kā bērnu stīvēšanās ap sarkano lāpstiņu smilšu kastē. Ja “vēsturnieki kā zinātnieki” nav gatavi darīt visu iespējamo lai izpildītu viņiem uzlikto pienākumu (čekas dokumentu izpēti), tad tie nav nekādi ne vēsturnieki, ne zinātnieki, bet kārtējais liekēžu bars, kas bezjēgā tērē nodokļu maksātāju naudu. Ja SAB ir nosacījumi šo dokumentu pieeja, bet “vēsturnieki kā zinātnieki nav gatavi” ievērot šos noteikumus, lai varētu tiem piekļūt, – ko tad šie “vēsturnieki/zinātnieki” vēlas – grozīt SAB noteikumus, vai īpašas privilēģijas tikai sev? Viens likums, viena taisnība visiem. Kaut kādai kārtībai taču tomēr jābūt. Ir jābūt kādai saprašanai par šo tēmu. Vai tiešām visā… lasīt vēl »

:)
:)
8 gadus atpakaļ

Nu neesam mēs vēl izauguši, lai varētu šādu sarakstus publicēt, re – arī šeit visi jau ir nosaukti par čekistiem. lai gan sadarbība nebūt nav pierādīta.

Hariss
Hariss
8 gadus atpakaļ

Šī ”atjaunotā” LV valsts ir čekistu roku darbs, tādēļ paši sevi nevar uzmest.

VIESTURS
VIESTURS
8 gadus atpakaļ

Žēl, ka Maizītis nepauda savu viedokli par pamperu mainīšanu, kūku valstisku cepšanu, pareizu elektroinstalāciju dzīvoklī utt.
Un par šādiem jautājumiem uztraucas mūsu ,,čekists”, skumji, lai brauc pie Putina uz kursiem vismaz