ASV oficiālās amatpersonas uzskata, ka laikā, kad Krievija iebruka Krimā un koncentrēja militāros spēkus pie Ukrainas robežas, tā ir ieguvusi iespēju apiet ASV novērošanas tehnoloģijas.
Tiek ziņots, ka šis atklājums ir “ļoti satraucis” Balto Namu, it īpaši tāpēc, ka nav skaidrs, kādā veidā Kremlis ir paslēpis savus plānus no Nacionālās Drošības Aģentūras digitālo un elektronisko komunikāciju novērošanas sistēmām.
Jautājums – vai tā ir sagadīšanās, ka Edvards Snoudens šobrīd atrodas Krievijā, kur viņš dzīvo, kopš 23. jūnijā aizbēga no Honkongas uz Maskavu.
Snoudena galvenais rupors Glens Grīnvalds jūlijā sacīja aģentūrai Associated Press: “Snoudena rīcībā ir tūkstošiem ļoti specifiskus aprakstus saturošu dokumentu, kas to lasītājiem ļauj uzzināt, ko un kādā veidā NDA dara un paver iespēju šo novērošanu apiet vai pašiem izmantot šīs tehnoloģijas.”
Tas, ka krievi pēkšņi ir izdomājuši, kā apiet NDA novērošanu, laikā, kad NDA apmācītais hakeris atrodas Krievijā, ir vai nu traka sagadīšanās vai arī nozīmē, ka Snoudens ir sniedzis krieviem specifisku informāciju par NDA darbību.
Snoudens apgalvoja laikraksta The New York Times žurnālistam Džeimsam Raizenam, ka visus NDA iekšējās sistēmās iegūtos dokumentus esot nodevis Honkongā sastaptajiem žurnālistiem un neesot paturējis sev to kopijas. Tomēr daudz kas liecina par pretējo.
Nav skaidrs, cik daudz dokumentu Snoudens ir ieguvis — oficiālās amatpersonas pauž, ka viņam bijusi pieeja 1,7 miljoniem failu, turklāt nav skaidrs, vai lielākā to daļa attiecas uz militārajām operācijām, vai tikai uz novērošanu.
Kāda amatpersona paziņojusi laikrakstam The Wall Street Journal, ka Krievijas maskētā taktika Ukrainas situācijā ir “kas jauns” un galvenā rūpe tagad ir jautājums, vai Krievija spēs noslēpt no ASV izlūkdienestiem savas turpmākās darbības.
Skaidrs ir viens – Krievija pirms iebrukšanas Krimā un paša iebrukuma laikā ir iemācījusies apiet NDA novērošanu un tā ir jauna situācija.
Džošua Fausts, kura attieksme pret Snoudenu un tā atbalstītājiem no paša sākuma bijusi kritiska, uzskata:
“Esmu pārliecināts, ka tā ir sagadīšanās, ka Krievija pēkšņi spēj apiet ASV novērošanu, un tam nav nekāda sakara ar pārbēdzēju.”
Grīnvalds uzskata, ka Snoudena rīcībā ir zināšanas par ASV radio elektroniskās izlūkošanas tehnoloģijām, bet tas, ka Maskava pēkšņi ir kļuvusi spējīga apiet NDA novērošanu, ir tikai sagadīšanās.
Bijušais NDA analītiķis un Snoudena kritiķis Džons Šindlers novembrī tviterī publicēja ierakstu “Snoudens un sagadīšanās”: “Vairākas norādes uz to, ka ASV radio elektroniskā izlūkošana pēkšņi ir kļuvusi kurla attiecībā uz Krieviju… vēlreiz atgādina man, kā tas varēja notikt.”
Šindlers, kurš mēnešiem ilgi apgalvoja, ka Snoudens, visdrīzāk, ir Krievijas izlūkdienestu aģents, vēlāk norādīja, ka to būs grūti pierādīt.
“Ja jūs vēlaties iegūt pierādījumus, ka Snoudens sadarbojas ar Krievijas izlūkdienestiem, jums jāpieprasa pieeja Kremļa slepenajiem dokumentiem. Un viņi ar atbildi nesteidzas.”
“Mums nebūs “pierādījumu”, ka Snoudens sadarbojas ar Krievijas izlūkdienestiem, līdz tam laikam, kamēr mums nebūs krievu pārbēdzēja. Tas var prasīt laiku. Līdz tam vadieties pēc veselā saprāta.”