Visi dzīvojamo telpu īres līgumi, visticamāk, būs jāreģistrē Zemesgrāmatā

dzīvoklis

Visi dzīvojamie telpu īres līgumi būs jāreģistrē Zemesgrāmatā. Šāda prasība iekļauta Ekonomikas ministrijas (EM) izstrādātajā Dzīvojamo telpu īres likumprojektā, kas nodots sabiedriskajai apspriešanai.

Atšķirībā no pašreiz spēkā esošā īres tiesiskā regulējuma, jaunajā likumprojektā paredzēta visu īres līgumu reģistrācija Zemesgrāmatā. Tādējādi tikšot nodrošināta publiski pieejama un ticama informācija par noslēgtajiem darījumiem.

Savukārt iepriekš noslēgtais īres līgums būs saistošs jaunajam ieguvējam tikai tad, ja īres līgums būs nostiprināts Zemesgrāmatā.  Šāda publiski pieejama informācija ļaus mazināt ēnu ekonomiku īres tirgū, ir pārliecināta EM.

Izīrētājiem un īrniekiem netikšot radītas papildu izmaksas, jo paredzēts atbrīvot no Zemesgrāmatu likumā noteiktajām kancelejas nodevām.

Vēl viena būtiska izmaiņa – īres līgumu turpmāk vairs nevarēs noslēgt uz nenoteiktu laiku, skaidro EM.

Proti, īres līgums būs slēdzams tikai uz noteiktu laiku. Termiņam beidzoties, īrniekam būs pienākums atbrīvot dzīvojamo telpu, ja vien ar izīrētāju netiek noslēgts jauns īres līgums, skaidro EM.

Tāpat izmaiņas skars īrnieka ģimenes locekļu tiesības – ģimenes locekļi turpmāk neiegūs patstāvīgas tiesības uz dzīvojamās telpas lietošanu. Tādējādi ģimenes locekļi vairs nebūs arī solidāri atbildīgi par saistībām, kas izriet no īres līguma.

Nolūkā vairāk aizsargāt īrnieku intereses likumprojektā noteikts, ka izīrētājs varēs paaugstināt īres maksu īres tiesisko attiecību laikā tikai tad, ja īres līgumā būs paredzēti principi un kārtība īres maksas paaugstināšanai, piemēram, paaugstināšanas sasaiste ar gada vidējo inflāciju.

EM skaidro, ka jaunais likums ietvers prasības dzīvojamo telpu izīrēšanai, lietošanai īres līguma darbības laikā un īres līguma izbeigšanai neatkarīgi no tā, kā īpašumā ir dzīvojamā telpa. Dzīvojamās mājās esošo nedzīvojamo telpu īres līgumus vai kopmītnēs esošu telpu īres līgumus arī turpmāk būs jāslēdz Civillikumā noteiktajā kārtībā.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Avots: lsm.lv

 

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


7
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Izņemot denacionalizētos īpasumus
Izņemot denacionalizētos īpasumus

Jau 26 g. denacionalizētie īres nami mēģina izdzīvot kropļota tirgus apstākļos (pad. laika līgumi u.c. apgrūtinājumi). Situācija bij. strādnieku rajonos (ēkas ar sausajām atejām) iezīmē drūmu ainu Rīgas kopējā ainavā. Jaunais likums so netaisnību neatceļ, bet pagarina par 6 g.. T.i. pietiekosi, lai par rīdzinieku naudu pasvaldība celtu jaunus dzīvojamos rajonus, kamēr Rīgas vēsturiskais centrs , nacionālā romantisma ēkas tiek nolemtas iznīcībai. Vai tādu mēs redzam Rīgas nākotni?

Juļa
Juļa

Es redzu citādu jēgu – netiks radīti fiktīvi denacionalizēto namu īrnieku īres līgumi.. Pašlaik tas iet uz urrā un dzīvokļu rindā var stāties arī amatpersonas.

>> Juļa
>> Juļa

Tam domāta mājas grāmata, īres tiesas un no apgrūtinājumiem brīvs īres tirgus. Pirmais, kas par to liecinās būs pieejami banku kredīti.

Kergers
Kergers

Un ko darīt , ja īres namā studenti mainās kā sunim blusas – gandrīz katru otro nedēļu ???? Arī skriet un sēdēt rindā( tas noteikti būs bezgaligais stāsts) ???? Kārtējo reizi tiek pieņemts likums kurš nedarbosies!!!

Nja
Nja

Cerams ka kārtējā bezjēdzīgā utopija netiks pieņemta.

Kas tiek piedāvāts
Kas tiek piedāvāts

Katras trīs dienas, kad tiks izīrēta gultas vieta vasarniekam – jāiegrāmato zemesgrāmatā.

Rīdzinieks
Rīdzinieks

Tas viss ir labi, bet pēc 27 gadiem, kad ir kropļota, deformēta un sabrucināta nozare. Un tomēr, ir jābūt statusam – īres nams un īres tiesai (nevis īres valdei). Īres līgumus ir jāreģistrē mājas grāmatā. Zemes grāmata ir īpasuma tiesību dokuments.