Bijušais Muitas kriminālpārvaldes vadītājs Vladimirs Vaškevičs, kura krimināllieta par kukuļdošanu tiek iztiesāta jau 11 gadus, vēl aizvien ir darba attiecībās ar Finanšu ministriju (FM).
Latvijas Radio noskaidroja, ka Vaškevičam saskaņā ar tiesībsargājošo iestāžu norādījumiem ir liegts tuvoties FM, tādējādi viņš ir atstādināts, nevis atlaists no darba.
Bijušais Muitas kriminālpārvaldes vadītājs Vaškevičs, kurš tiek tiesāts par kukuļdošanu, no 2011. gada 1. jūlija FM ieņem vecākā eksperta amatu. Viņš ir valsts civildienesta ierēdnis un ir uzskatāms par valsts amatpersonu.
Uz Latvijas Radio jautājumu, vai būtu nepieciešama politiskā izšķiršanās, lai FM Vaškevicam darbu varētu uzteikt, finanšu ministrs Jānis Reirs (“Jaunā Vienotība”) komentāru atteicās sniegt. Arī premjers Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”) šo faktu komentēt atteicās, norādot, ka Vaškeviča darba attiecības ar FM ir juridisks jautājums, kas jākomentē pašai FM.
“Tiklīdz tiesībsargājošās iestādes pieņems lēmumu, tad arī mēs rīkosimies,” pauda FM Komunikācijas departamenta direktors Aleksis Jarockis, sakot, ka FM izpilda visus tiesībsargājošo iestāžu norādījumus, kas attiecas uz šo gadījumu. Saskaņā ar tiesībsargājošo iestāžu norādījumiem Vaškevičam ir liegts tuvoties FM, tādējādi viņš ir atstādināts.
“Finanšu ministrija vairāku gadu griezumā vērsusies gan pie tiesībsargājošām iestādēm, prokuratūrā, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā. Esam arī jautājuši, kā mēs varam rīkoties šajā gadījumā,” teica Jarockis.
Tiesībsargājošās iestādes līdz šim nav devušas rīkojumu Vaškeviču atlaist no darba vai pārtraukt ar šo personu darba tiesiskās attiecības.
Būtībā no darba tiesiskā regulējuma skatpunkta, FM ir “sasietas rokas”, jo tā Vaškeviču nevar atlaist no darba, kamēr nav notiesājošs spriedums.
“Saskaņā ar Civildienesta likumu, par visu šo laiku, kamēr šī persona bija atstādināta, viņam būtu jāizmaksā kompensācija.”
Vaicāts, vai bumba jeb zaļā gaisma ir tiesībsargājošo iestāžu pusē, Jarockis sacīja: “Viennozīmīgi. Tieši tā. Finanšu ministrija sagaida, ka šis process tuvākajā laikā tiks pabeigts. Tiklīdz kā tiesa pieņems notiesājošu spriedumu, saskaņā ar kuru FM varētu pārtraukt darba tiesiskās attiecības, mēs nekavējoties rīkosimies, bet patlaban bumbiņa ir tiesībsargājošo iestāžu pusē un arī tiesu varas pusē.”
Vaškeviča advokāte Jeļena Kvjatkovska pauž, ka darba tiesiskās attiecības nosaka likums.
Jeļena Kvjatkovska: “Ja nav stājies spēkā [notiesājošs] tiesas spriedums, tad persona tiek uzskatīta par nevainīgu”.
Latvijas Radio: “Kā ar pilsonības jautājumu Vaškeviča kungam? Kāda viņam patlaban ir pilsonība – Latvijas vai Krievijas?”
Jeļena Kvjatkovska: “Šo es nekomentēšu, bet, cik es zinu, tad Latvijas pilsonība.”
Latvijas Radio: ‘Vai uz nākošo tiesas sēdi Vaškeviča kungs plāno ierasties?”
Jeļena Kvjatkovska: “Cik man zināms, tad nē”.
Latvijas Radio: “Nē, septembrī, kas notiks”.
Jeļena Kvjatkovska: “Mums tiesas sēdes notiek bez apsūdzētā piedalīšanās”.
Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (“Konservatīvie”) uzsvēra, ka Vaškeviča darba attiecību jautājums ar FM ir nevis politisks, bet darba tiesību jautājums.
“Pirmkārt, tas ir jautājums tiesai, otrkārt, prokuroram, kurš nodrošina gan drošības līdzekļus, gan arī vispār tiesisko kārtību no valsts puses. Tas ir valsts advokāts, kuram jārūpējas par tiesas procesu. Treškārt, Finanšu ministrijai.
Ja tai ir šāds darbinieks, tad tai ir jālemj vai jālūdz prokuratūrai vai tiesai izlemt šo jautājumu. Tas nav tik politisks jautājums kā darba devēja jautājums,” norādīja tieslietu ministrs.
Saeimas juridiskās komisijas Krimināltiesību politikas apakškomisijas priekšsēdētājs Andrejs Judins (“Jaunā Vienotība”) neslēpa pārsteigumu, uzzinot, ka Vaškevičs vēl aizvien ir FM amatpersona.
“Nopietni? Ārprāts, kā tā varēja notikt? Jā, man ir pārsteigums. Šeit ir īpatnība, ka tik daudz gadus. Jā, man ir pārsteigums. Ja cilvēks izvairās no kriminālprocesa, tas nenozīmē, ka viņš mūžīgi var tikt uzskatīts par darbinieku. Es saprotu, ka likumā šis jautājums nav regulēts. Nav rakstīts, ka pēc pieciem gadiem ir jāatlaiž,” teica Judins.
Jautāts, kad šo darbu Saeima varētu sākt, deputāts teica: “Manuprāt, ir jārīkojas atbildīgai komisijai. Ja es pareizi atceros, tad tā ir sociālo lietu komisija. Te ir jautājums komisijas vadītājam, kad viņš var sasaukt sēdi un izskatīt šo jautājumu. Domāju, ka pirms Jāņiem vēl ir laiks un to var paspēt izdarīt. Ja nepieņem likuma grozījumus, tad vismaz iezīmēt virzienu un kaut ko darīt.”
Lai Vaškeviču varētu atlaist no darba FM, kamēr tiesas process nav beidzies, būtu nepieciešams mainīt Krimināllikumu, kas ir Tieslietu ministrijas kompetencē, un Civildienesta likumu, kas ir Valsts kancelejas kompetencē. Ja abas iestādes vēlēsies viena cilvēka dēļ grozīt likumus, tad kaut kas varētu mainīties. Ja likumu nemaina un nav citas prasības no tiesībsargājošām iestādēm, tad Vaškevičš būs FM darbinieks tik ilgi, kamēr vien ilgs tiesas process.
Valsts kancelejā Latvijas Radio noskaidroja, ka
laikā, kad amatpersona ir atstādināta no darba, netiek saņemti nekādi labumi, tai skaitā darba samaksa, un līdz ar to arī neuzkrājas darba stāžs pensijai.
Savukārt attiecībā uz pilsonības jautājumu Civildienesta likums nosaka prasību, ka ierēdnim ir jābūt Latvijas pilsonībai, bet tas neaizliedz, ka personai ir dubultpilsonība.
Valsts ieņēmumu dienestā (VID) Latvijas Radio noskaidroja, ka Vladimirs Vaškevičs kā FM darbinieks un valsts amatpersona jau kopš 2012. gada nav sniedzis VID valsts amatpersonas kārtējo gada deklarāciju.
Tāpat VID lūdz FM izvērtēt Vaškeviča atbilstību ieņemamajam valsts amatpersonas amata statusam saistībā ar plašsaziņas līdzekļos izskanējušo informāciju par Vaškeviča iespējamo saistību ar Krieviju, kur viņš saņēmis Krievijas pilsonību un reģistrējies kā individuālais komersants. VID lūdzis FM viedokli par faktiem un apstākļiem, kas attiecas uz VID kompetenci.
Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs Vaškeviču aizturēja 2011. gada ziemā aizdomās par 50 000 eiro kukuļdošanu kādai tā brīža VID amatpersonai, lai tādā veidā nodrošinātu labvēlīga lēmuma pieņemšanu pret kādu uzņēmumu ierosinātā pārbaudes lietā, kā arī lai netiktu veiktas pārbaudes pret citām konkrētām personām un firmām.
Pēc pāris mēnešu apcietinājuma Vaškeviču atbrīvoja pret vairāk nekā 85000 eiro drošības naudu. Tiesa atļāva viņam īslaicīgi izbraukt uz Austriju, lai uzlabotu veselību, bet viņš neatgriezās. Vaškeviča lieta tiesā aizkavējusies vairāku iemeslu dēļ. Viens no tiem – ilgstoši nevarēja izveidot videokonferenci ar Austriju, kur apsūdzētais uzturējās. Viņa izdošana uz Latviju neesot bijusi iespējama, jo vīrieša veselības stāvoklis izslēdzot jebkāda veida transportēšanu, tā paziņoja Austrijas prokuratūra. Tiesa arī bez Vaškeviča klātbūtnes lietu izskata un ievāc pierādījumus.
Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.
Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.
Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook , Twitter, Youtube un Instagram!
Avots: lsm.lv
Tad jau skaidrs, kas vainīgs pie Vaškevica izmukšanas no tiesas.
Rimševičs un Ušakovs arī aizbēguši uz krieviju.
Vladimiru automašīnas bagažniekā izveda no Austrijas uz krieviju izveda Golubeva, Rinkēvičs un Reirs.
Bordāns plānoja un koordinēja operāciju.
Viņš ir arī LNAA biedrs joprojām. Finansu ministrijai vaidzētu izmantot šos personiskos sakarus krievijā šajos naudas tranzītam sarežģītajos laikos. Talanti, ziniet, mazajā latvijā zemē nemētājas