Vai Šmukstu no „čekas maisiem” Linkaitam palūdza pasaudzēt Meroni?

Satiksmes ministrs Tālis Linkaits, pirms nepilnas nedēļas preses konferencē izsakot neuzticību VAS “Latvijas Dzelzceļš” valdei, vienlaikus norādīja, ka viens no tās locekļiem – Ēriks Šmuksts baudot viņa uzticību. Taču interesanti, ka ministra uzticību izpelnījies tieši tas valdes loceklis, kura vārds atrodams VDK ziņotāju kartotēkā un kurš nav pat mēģinājis šo savu saistību ar čeku noliegt.

Pārmetumi “neattiecas uz ceturto valdes locekli – Ēriku Šmukstu, kuru var raksturot kā nozares patriotu un viņa jomā nekas kritizējams nav atrasts. Viņam paliek mana pilna uzticība”, preses konferencē uzsvēra Linkaits.

Tomēr publiskajā telpā ārkārtīgi viegli atrodama informācija, kas met melnu ēnu uz Šmuksta reputāciju un liek uzdot jautājumus par Linkaita rīcības motīviem.

Pirmkārt, Ēriks Jāzepovičs Šmuksts ar segvārdu “Artur” atrodams tā sauktajos „čekas maisos”:

Šmuksts čekas maisi

Turklāt viņš savervēts 1989. gadā, kas liek uzdot jautājumu, kas viņa biogrāfijā jau tolaik bija tāds, kas laikā, kad neviens, kam bija jel kaut cik veselā saprāta, pat kompartijā vairs nestājās, viņam lika piekrist vervētāja priekšlikumam?

Turklāt Šmuksta uzvārds nav arī atrodams personu sarakstā un nolēmumu rezolutīvajās daļās, par kurām prokuratūra un tiesa laikā no 1994. līdz 2018. gadam ir veikusi pārbaudi par sadarbības faktu ar VDK. Respektīvi – viņš sadarbības faktu nav pat mēģinājis apstrīdēt.

Arī īpašumu saraksts, kas parādās Ērika Šmuksta VID iesniegtajā amatpersonas deklarācijā par 2018. gadu, liek uzdot jautājumu, vai tiešām tas viss iegādāts par dzelzceļnieka algu? Viņam pieder zeme un ēkas gan Daugavpilī, gan Jūrmalā, gan Valles un Šķeltovas pagastos, gan – gluži kā slavenajam Leonīdam Loginovam – dzīvoklis Spānijā. Pilnam džentlmeņa komplektam ir arī džips un jahta, kā arī paprāvas summas bankās.

Ērika Šmuksta atstāšana viena no lielākajiem un pelnošākajiem valsts uzņēmumiem vadībā varētu likt jautāt – kāda tad ir bijusi ministra motivācija pievērt acis uz „maisiem”, reputāciju, īpašumiem Spānijā?

Ja Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) labi dara savu darbu, ar laiku mēs varētu uzzināt arī šādu atbildi – nav izslēgts, ka par Ēriku Šmukstu ir „aizlūdzis” neviens cits kā Šveices advokāts Rūdolfs Meroni, kura iznīkstošajam tranzītbiznesam par katru cenu ir vajadzīgs „savs” cilvēks „Latvijas dzelzceļa” valdē.

Kādā veidā Meroni var tā vienkārši vērsties pie ministra Linkaita ar šādiem „lūgumiem”? Ir labi zināms, ka savulaik Linkaita ģimenes firma – nu jau likvidēta – ir saņēmusi ievērojamas, desmitos tūkstošu mērāmas summas no Meroni kontrolēta uzņēmuma. Šādos gadījumos „lūgumam” var būt grūti atteikt.

Autors: Juris Balodis

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,TwitterYoutube un Instagram!

Populārākie raksti7
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
tūre
tūre

Vai tad tik traki- tur jau ir arī Mārcis Auziņs visa’gādībā, ka VDK darba organizators LU- bet joprojām laužās visaādos amatos, nekādas aiztures

Ojārs
Ojārs

Kaut kādai VDK ziņotāju kartotēkai galīgi nav nekādas nozīmes – ne formālas, ne neformālas, spriežot par kādas personas spējām pildīt valdes locekļa pienākumus. Cita lieta, ja VID vai KNAB saskata kaut kādas pazīmes , kas liecina, ka ir vērts papētīt tuvāk. Tomēr man šķiet, ka Šmuksta atstāšana amatā ir pagaidu piespiedu risinājums, jo cita šajā situācijā, lai nodrošinātu LDz darbības nepārtrauktību, vienkārši nav. Mana iekšējā balss saka, ka arī viņa dienas LDz ir skaitītas.

Nožēlojamais
Nožēlojamais

Vai Linkaitim vispār būtu kāds jāmoralizē par korupciju? Kā nekā privatizācijas aģentūras pieredze aiz muguras un arī Lucidus konsultācijas pierāda, ka Linkaits strādā uz Meroni. Tad jau nav jābrīnās, ka strādā ar pilnu tvaiku uz Meroni firmu Baltijas Ekspresis.
Mulsina tikai tas, ka korupcijas pakarotājs pat nemēģina slēpt savu ieinteresētību.
Nez ko KNAB vadība pa šito domā. Izskatās, ka pats piesakās.

Anna
Anna

Kā Šmukstiņš Finanšu policijai skaidro savu īpašumu izcelsmi , Likaitīti – noskaidro !

augusts
augusts

Vai nu lielākai konspirācijai vai kā, bet šis taču savervēts Lit.SSR Šauļai nodaļā, tā rakstīts kartītē. Varbūt ka rindas uz stukaču vietām Lietuvā nebija tik lielas kā Latvijā. Visi stukači, kas savervēti mūsu bij. VDK “čekas maisos”, tagad ir Krievijas aģenti, jo VDK aģentūru pievāca Krievija, bet Latvijai palika tikai aģentu kartītes ko šeit tiesa neuzskata par pierādījumu. Būtu dīvaini ja Krievija viņus neizmantotu hibrīdkarā, jo vienkāršāk ir izmantot jau savervētus un pārbaudītus aģentus nekā vervēt jaunus.

Lamata
Lamata

Ne valsts, bet krimināls veidojums. Jo tālāk realizējam “valstsgribu”, jo šķērmāk ap dūšu.

verners
verners

Dīvaini ,ka Bordāns un Jaunie Komunisti fano par Ciltstēvu…,nu, ja tik ļoti patīk likumu ”interpretācijas” pie ,kuru legalizācijas šūpuļa stāvēja Valstsgribas autors….Tāda nu mūsu tieslietu sistēma …,var interpretēt uz vella paraušanu -bet vai tas paglābs kaimiņu????