Sūdzību rakstītāju medusmaize – skolotāju lojalitātes likums

skolotāju lojalitātes likums

Likuma grozījumi tikko stājušies spēkā, un jau uzreiz ir parādījušās pirmās sūdzības par nelojāliem skolotājiem, kuri kritizējuši valdību un Saeimu. Atbildīgās valsts iestādes arī tūlīt skrējušas reaģēt un pārbaudīt, vai tiešām nelojalitāte ir bijusi. Trakākais ir tas, ka pārbaudīta arī sūdzība, kurā norādīts, ka skolotājs kritizējis valdību. Tas nozīmē, valdības kritizēšana tiek uzskatīta par iespējamu nelojalitāti valstij. Citiem vārdiem sakot, Latvijas skolās pateicoties Māra Kučinska vadītajai koalīcijai tiek ieviesti Ziemeļkorejas demokrātijas standarti.

Pirmās sūdzības par pedagogu nelojalitāti nav bijušas pamatotas. Kā vēsta laikraksts “Latvijas Avīze”, Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) pēdējo mēnešu laikā saņēmis un sācis pārbaudīt trīs sūdzības par pedagogu iespējamo nelojalitāti. Neviena pedagoga atbrīvošana no darba, kā to paredz likuma grozījumi, pagaidām nav rosināta, laikrakstu informēja IKVD pārstāve Jana Veinberga.

Vienā sūdzībā bija plaša informācija par kādas skolas direktores iespējamo nelojalitāti Latvijas valstij. Viņa mēdzot slavināt Padomju Savienību, kā arī paužot necieņu pret Latvijas valsts simboliem un latviešu valodu. IKVD pārbaudes laikā gan neguva apstiprinājumu skolas direktores nelojalitātei, taču atklāja, ka daļai šīs skolas skolēnu latviešu valodas zināšanas nav pietiekami augstā līmenī.

Vēl kāda skolēna vecāki bija sūdzējušies par citu gadījumu, kad skolotājs stundas laikā kritizējis valdību. Vairāki skolēni apgalvojuši, ka skolā ir viens pedagogs, kas neizturas ar cieņu pret “mūsu valsti, Saeimu un valdību”. Kvalitātes dienests lūdzis skolas direktorei līdz 2016. gada 30. decembrim sniegt papildinformāciju un skaidrojumu par šā pedagoga attieksmi pret Latvijas Republiku, Saeimu un valdību. Pēc paskaidrojuma saņemšanas no skolas direktores kvalitātes dienests veiks skolotāja rīcības izvērtējumu.

Veinberga uzsver, ka valdības kritika ir vērtējama kā iespējams pedagoga profesionālās ētikas normu pārkāpums, nevis nelojalitāte Latvijas Republikai un Satversmei. Ētikas normas šajā konkrētajā gadījumā varētu būt pārkāptas tāpēc, ka pedagogs nevis vienkārši kritizējis valdību, bet gan “izteicies par to ļoti nekorektā veidā, faktiski aplamājis”.

Trešā IKVD pārbaude saistīta ar vēstures stundās izmantoto Krievijā izdoto papildu literatūru. Secināts, ka Krievijā izdota literatūra tiešām izmantota, taču Valsts izglītības satura centrs (VISC) lūgts izvērtēt, vai šī papildu literatūra atbilst valsts pamatizglītības un vispārējās vidējās izglītības standartam un ir pieļaujama. Pēc šīs informācijas saņemšanas no VISC kvalitātes dienests pieņems lēmumu par turpmāko rīcību.

Pārbaudē arī atklāts, ka konkrētā pedagoga vadītās vēstures stundas notiek krievu valodā, kas ir pretrunā licencētajai izglītības programmai.

Kā zināms, tā dēvētie “Lojalitātes grozījumi” Izglītības likumā, pēc Izglītības un zinātnes ministrijas skaidrojuma, izstrādāti, lai pēc iespējas novērstu riskus valsts un sabiedriskajām interesēm, demokrātijai, drošībai un attīstībai, kas varētu rasties izglītības iestādes vadītāja vai pedagoga prettiesiskas darbības dēļ. Proti, lai novērstu to, ka izglītības iestādē strādā tās vadītājs vai pedagogs, kas ir nelojāls Latvijai un tās Satversmei, kā arī ierobežotu neracionālu valsts budžeta līdzekļu izlietojumu.

Likumprojekta mērķi iepriekš minētā kontekstā ir nodrošināt tādas personas darbību, kura spēj pilnvērtīgi un kvalitatīvi mācīt, audzināt, strādāt ar izglītojamajiem, pilnībā nodrošinot viņiem iespēju attīstīt savu garīgo un fizisko potenciālu un iegūt kvalitatīvu izglītību, samērīgi izglītojamo tiesību un interešu aizsardzības nolūkā ietekmēt izglītības iestāžu vadītāju un pedagogu nodarbināšanu un nodrošināt tiesību normām atbilstošu izglītības iestāžu vadītāju un pedagogu nodarbināšanu, pēc iespējas novēršot kaitējuma risku izglītojamo interesēm, kā arī valsts drošības interesēm.

Likums stāsies spēkā 2017.gada 1.janvārī.

Saeimas opozīcijas frakcija “Saskaņa” vērsusies Satversmes tiesā, apstrīdot minētos grozījumus Izglītības likumā, kas paredz iespēju no darba atbrīvot valstij nelojālus pedagogus.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Avots: LETA

 

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


1
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Skolnieciņš
Skolnieciņš

Manuprāt, Lojalitātes likums ir nosodāms un krimināls! Ar ko skolotāji ir sliktāki par citiem? Vai būs konpensācijas? Pateicoties šim likumam, tiek apšaubīta Latvijas demokrātija un mūsu valdības godīgums! Tā nedrīkst turpināt! Es, Skolnieciņš, nosodu lojalitātes likumu un izsaku Saeimai rājienu. Saeima, Tu rīkojies nesmuki!!!