Sieva sadurta, zaudējusi liesu, roku kustības, ar trim bērniem, bet viņas vīru, kurš uzbruka, tiesa izlaiž no apcietinājuma

kriminālziņa

Zemgales rajona tiesa Dobelē šonedēļ atbrīvoja no apcietinājuma vīrieti, kurš 11.aprīlī smagi sadūra savu sievu pēc viņas paziņojuma par vēlmi šķirties.

Sieviete tikai pirms pusotras nedēļas iznākusi no slimnīcas, taču viņas veselības stāvoklis ir smags – viņa būtībā kļuvusi par invalīdi.

Sieviete ir šokā par tiesas lēmumu un baidās par savu un trīs nepilngadīgo bērnu dzīvību, jo uzskata, ka aizliegums tuvoties un sazināties varmāku neapturēs. 

Sievieti sauc Raina Vīksne. Viņas vīrs ir Jānis Vīksne. Uzbrukums noticis naktī uz 11. aprīli. Pēc Rainas stāstītā, viņa jau iepriekš vīram pateikusi, ka taisās šķirties, bet tajā dienā viņš cauru dienu esot bijis ārpus mājas, dzēris un sūtījis viņai īsziņas, ka gribot izrunāties, bet naktī, kad viņa jau gulējusi, pārnācis mājās, atkal uzstājīgi gribējis izrunāties un, kad viņa apstiprinājusi, ka tiešām vēlas attiecības pārtraukt, uzbrucis ar nazi.

“Viņš turpināja tajā kreisajā sānā durt. Es nezinu, viņam varbūt bija mērķis man nieres pārdurt vai kā, kāpēc viņam gribējās to kreiso sānu.

Viņš man kādas četras reizes iedūra tajā kreisajā sānā. Es, saprazdama, kas notiek, domāju – ak, Dievs, bērni, viss, viņi tur guļ blakus savās istabās. Vai tiešām viņiem būs jāatrod mani tādu?! Es sapratu – man kaut kas jādara. Es mēģināju ar roku raut – visi pirksti man ir sagriezti. To nazi neizdevās [atņemt]. Tad es sapratu – stumšu viņu ar kāju ārā no gultas. Stūmu ar kāju ārā, tad viņš sagrieza man kāju,” nu jau gandrīz divus mēnešus vecos notikumus atcerējās Raina Vīksne.

Pēc tam uzbrucējs atradis nazi un vēl vairākas reizes sievai iedūris, bet notiekošo jau bija sadzirdējuši bērni – 9, gandrīz 12 un 14 gadus veci – un bija izsaukuši palīdzību.

Vīrietis aizturēts, bet Raina aizvesta uz slimnīcu, kur ārsti cīnījušies par viņas dzīvību.

Uzbrukums atstājis ļoti smagas sekas – viņai izņemta liesa, ir grūti paiet, un arī sagraizītās rokas īsti nefunkcionē, taču invaliditāte oficiāli neesot noteikta.

Tikai pirms neilga laika Raina atlabusi tiktāl, ka varējuši atgriezties mājās, tāpēc ziņa, ka tiesa nolēmusi vīru izlaist no apcietinājuma, viņai bijusi, maigi izsakoties, kā auksta duša.

Kaut gan 11. maijā viņam noteikts aizliegums tuvoties sievai un bērniem un viņu dzīvesvietai, Raina uzskata, ka tas viņu neatturēšot.

Zemgales rajona tiesas Dobelē tiesnese Iluta Kovaļova rakstiskajā komentārā Latvijas Radio skaidroja, ka, izskatot apcietinājuma turpmāko piemērošanu slepkavības mēģinājumā aizdomās turētajam Jānim Vīksnem, “netika konstatēts ne bēgšanas risks, ne risks, ka persona centīsies traucēt izmeklēšanu, ne nepieciešamība novērst līdzīgu noziedzīgu nodarījumu, ne arī tas, ka persona būtu ar noziedzīgu novirzi.”

Līdz ar to tiesneses ieskatā tāds drošības līdzeklis, kas saistīts ar brīvības atņemšanu, vairs neesot nepieciešams, un to var aizstāt ar citu.

Policijā savukārt informēja, ka izmeklētājs lūdzis tiesu apcietinājumu neatcelt, pamatojot, ka tas atbilst sabiedrības interesēm. Tiesa tomēr izlēmusi citādi.

Policijas Zemgales reģiona pārvaldes Rietumzemgales iecirkņa Izmeklēšanas nodaļas galvenā inspektore Evija Kārkliņa informēja, ka turpmāk, “ja būs kaut mazākie signāli, ka viņš, teiksim, neievēros tiesas nolēmumu, vai mēģinās pārkāpt drošības līdzekli, sazinoties ar viņu vai izmantojot citu personu starpniecību, noteikti šai sievietei būs jāreaģē, noteikti jāziņo procesa virzītājam vai zvanot 110. Attiecīgi būs policijas iestādei jāreaģē.”

Tātad policija iesaka, ka Rainai Vīksnei pašai jāuzmanās un, ja vīrs mēģina tuvoties vai sazināties, jāsauc policija.

Policija gan plānojot varmākam noteikt policijas uzraudzību. Tas nozīmē, ka viņam regulāri jāreģistrējas policijā savā dzīvesvietā – viņš norādījis, ka dzīvo Ogres novadā un strādā Madonas novadā. Un viņam ir arī visi jau iepriekš tiesas noteiktie pienākumi – aizliegts atgriezties un uzturēties mājās, kur dzīvo Raina ar bērniem, pienākt mājām tuvāk par 200 metriem, aizliegts satikties un jebkurā veidā sazināties ar Rainu un bērniem un noteikts arī pienākums gada laikā apgūt sociālās rehabilitācijas kursu vardarbīgas uzvedības mazināšanai.

Kad tiesa izskatīs viņa lietu par sievas saduršanu, vēl nav zināms, jo izmeklēšana nav pabeigta. Tikai jūlija vidū vīram paredzēta tiesu medicīnas psihiatriskā ekspertīze, jo, kā teica policijā, uz ekspertiem esot rindas.

Tātad varmāka (aizdomās par slepkavības mēģinājumu turēts cilvēks) uz nenoteiktu laiku ir brīvībā, bet viņa upuri var tikai cerēt, ka viņš ievēros visus pienākumus un ierobežojumus.

Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs, krimināltiesību eksperts Andrejs Judins (“Jaunā Vienotība “) Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” pauda, ka ir sāpīgi, ka šādi gadījumi ir, bet ir labi, ka mēs par tiem runājam, jo tas palīdz meklēt risinājumus.

Viņaprāt, gadījumos, kad ir runa par vardarbību, lai lemtu par apcietinājuma atcelšanu, teisai nav jāsagaida kādi konkrēti pierādījumi tam, ka persona var atkārtoti kaut ko izdarīt, bet jāvērtē situācija un tas, kas jau izdarīts.

“Nevajag sagaidīt pierādījumu, ka viņš ir bīstams, jo tie var būt traģiski,” uzsvēra Judins.

Savukārt pašlaik, ja sievietei ir pamatotas bažas par sevi un bērniem, var lūgt ģenerālprokuroram noteikt speciālu procesuālo aizsardzību, sacīja Judins.

Savukārt policija var piemērot papildu ar brīvības atņemšanu nesaistītus drošības līdzekļus, piebilda Judins.  

Viņš arī norādīja, ka nevar apgalvot, ka tiesa šajā gadījumā izdarīja kaut ko nepareizi, jo viņš nav redzējis lietas materiālus, tomēr viņš uzsvēra, ka jābūt argumentiem un pamatojumam, jāvērtē jau nodarītais, jo, piemēram, ja tas noticis alkohola reibumā, tad skaidrs, ka apcietinājumā cilvēks nelieto alkoholu, un “redzat vienu cilvēku”, bet jāvērtē, kādas var būt sekas, ja viņš brīvība atkal piedzersies.  

Avots: lsm.lv

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


9
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Jeblonskis
Jeblonskis

Par slepkavību dod 2 gadus?
Neesam tālu no NewYork, kur ģenerālprokurors krimināllietas pārdefinēja par administratīvajiem sodiem.

Kas tā par tiesu?
Kas tā par tiesu?

Tā Kovaļova taču ir tīrais idiots !

Bende
Bende

Te nu ir sekas no Bordāna saimniekošanas – beztiesiskuma kompromiss, kas pielipis tiesnešiem un kas spriež tāpat kā velkomisti par tiem jaunajiem cilvēkiem, kas laužās par robežu. Viņi tak ir nekaitīgi, jo ir bēgļi vai tādi kam klājās slikti un tādiem var ticēt uz vārda.

Glāba
Glāba

Bezkompromisa tiesiskums, te glābs tikai Stambulas konvencija

koments
koments

Kā tieši konvencija glābs? Kā tas izpaudīsies?

Belašs
Belašs

Dzīvosim kā Stambulā. Kaut gan, jau tagad tālu neesam

trulumam_buut
trulumam_buut

Kaa jau zinaams tad ar tieslietu sisteemu viss ir kaartiibaa, to mees zinaam no ieprieksheejaa upura lietas un sekojoshaas augstas tieslietu iereednes komentaara, kursh tiek vairaak kaartiigi pastiprinaats sinergjijaa ar muusu prokurora interviju. Ar Karinja 10 -15 gadiem pie siles viss kaartiibaa. Taadas ir taas muusu Ilutas un Kovaljovas, ko tik pa 2k neizdariisi.

žāva
žāva

Ieliec garumzīmes, jefiņ!

Rainis
Rainis

Varbūt vīram nepatika viņas vārds Raina?