Liepājas slimnīcā mirusi 27 gadus jauna divu bērnu mamma; ārstiem “jādiņģē” dārgs medikaments, kas glabājas tikai Rīgā

slimnīca

Viens no aizvadītās dienas 25 Covid-19 upuriem ir 27 gadus veca sieviete, divu mazu bērnu mamma. Viņas – līdz šim Latvijā jaunākā Covid-19 upura – straujā slimības gaita un nāve Liepājas reģionālajā slimnīcā pārsteidza arī pašus ārstus. Izskanējis, ka problemātiska bijusi arī vajadzīgo medikamentu ātra sagādāšana.

Runa ir par zālēm “Remdesivir”, ar kurām Latvijā Covid-19 pacientus ārstē kopš novembra, vēsta LTV raidījums “Panorāma”. 

Kā “Panorāmai” sarakstē pastāstīja viņas tuviniece, augsta temperatūra slimniecei bijusi vairāk nekā nedēļu, neatliekamā palīdzība izsaukta Otro Ziemassvētku rītā, kad sākās grūtības elpot. Slimnīcā lēma ārstēšanā izmantot koronavīrusa apturētāju “Remdesivir”.

Bet, tā kā zāles Liepājas slimnīcā uz vietas nebija, to piegāde un saņemšana prasīja zināmu laiku. Medikamentu jaunā sieviete saņēma. Uz mirkli viņas veselības stāvoklis pat uzlabojies, taču vēlāk strauji palicis sliktāk, un pirmdien viņa nomira.

“Nav normāli, ka mirst cilvēks 27 gados. Tas ir ļoti bēdīgi, bet mēs zinām no paša sākuma – Covid-19 nešķiro vecumus. Ir izdzīvojuši tādi pacienti, kur liekas, ka īsti pat variantu nav,”  komentēja  Liepājas reģionālās slimnīcas vadītājs Edvīns Striks.

Medikamenti “Remdesivir” patiesi glabājas tikai Rīgas Austrumu slimnīcā, jo to skaits ir ierobežots un tie ir dārgi.

Viens flakons maksā 345 eiro, visa terapija – ap diviem tūkstošiem. Pašlaik valstī noteiktā kārtība paredz, ka ārstiem reģionos jāpieprasa šie medikamenti, taču gala lēmumu pieņem ārstu konsīlijs Rīgā. Tad slimnīcai zālēm jābrauc pakaļ un jāmēro garais ceļš atpakaļ. Šajā gadījumā tika iesaistīti sievietes tuvinieki Rīgā.

“Pacienta piederīgie tiek uzrunāti ne tāpēc, ka mēs negribētu braukt pakaļ, bet mēs uzskatām, ja ir lēmums, ka to medikamentu vajadzētu lietot, tad to vajadzētu lietot pēc iespējas ātrāk. Tāpēc ir jautājums, vai pacientam nav kāds piederīgais Rīgā, kas viņu varētu izņemt tur. Mēs viņu pilnvarotu, un viņš to atvestu uz Liepāju. Tad tas ceļš ir uz pusi ātrāks, nekā tad, ja mēs ņemam transportu, to sūtām uz Rīgu un braucam atpakaļ,” stāstīja Striks.

Ārstu konsīlijā Rīgā skaidro, šīs zāles pielieto tikai to Covid-19 pacientu ārstēšanā, kas atrodas slimnīcu stacionāros, kam ir vidēji smaga slimības gaita un ir aizdomas, ka tā drīzumā varētu kļūt par smagu. Šoreiz slimība progresēja ļoti ātri un pat, ja zāles būtu slimniecei piegādātas uzreiz, tās, visticamāk, vairs nespētu palīdzēt.

“Ja pacientam jau ir galēji smaga slimības norise, tad “Remdesivir” lietošana vairs nav attaisnojama, jo gaidāmais rezultāts varētu nebūt tāds, kādu mēs gribētu no šī medikamenta,” sacīja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Specializētās medicīnas centra un Austrumu slimnīcas infektoloģe Monta Madelāne.

“Remdesivir” aptur koronavīrusa vairošanos, kas izraisa gan Covid-19 slimību, gan citus procesus ķermenī, kurus konkrētais medikaments ietekmēt vairs nevar. Tāpēc, jo ātrāk sāk terapiju, jo labākas prognozes. Parasti lēmumu par ārstēšanu pieņemot īsā laikā un konsultējoties pa telefonu.

Madelāne gan norādīja, ka medikamenta ievadei nav katra stunda no svara.

Zāles nedrīkst lietot pacienti, kam ir aknu un nieru bojājumi vai ļoti smags stāvoklis. 

Veselības ministrija (VM) mainījusi kārtību, kādā turpmāk reģionālajās slimnīcās būs pieejams Covid-19 ārstēšanai nepieciešamais medikaments “Remdesivir”, nākamajā dienā mikroblogošanas vietnē “Twitter” paziņoja veselības ministre Ilze Viņķele (AP).

“Katra cilvēka nāve ir zaudējums, jauna – jo īpaši emocionāli smagi. Tomēr šodien mainīta kārtība un reģionālajās slimnīcās uz vietas būs pieejams šis medikaments,” raksta Viņķele, atbildot uz jautājumu, kādēļ šis medikaments jau tagad netiek glabāts arī reģionālajās slimnīcās.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Subscribe
Paziņot par
guest

0 Comments
jaunākie
vecākie populārākie
Inline Feedbacks
View all comments