Latvija viena no pirmajām pasaulē izmēģinās Covid-19 izsekošanas lietotni

Covid izsekošanas lietotne

Latvija būs viena no pirmajām valstīm pasaulē, kas praksē ieviesīs “Apple” un “Google” atbalstīto Covid-19 izsekošanas lietotni.

Iecerēts, ka to varēs lejupielādēt tuvāko dienu laikā.

Darbojoties ar blootooth tehnoloģiju, mobilais telefons vāks datus par satiktajiem cilvēkiem, lai nepieciešamības gadījumā informāciju nodotu slimību profilakses un kontroles centram.

“Apple” un Google līdz šim piekļuvi programmatūrai piešķīrusi 22 valstīm, tostarp Latvijai – iniciatīvas grupai, kas izstrādā lietotni “Apturi COVID”.

Jaunā lietotne, ko varēs lejupielādēt šonedēļ, darbosies fonā – tā netraucēs lietot pārējās telefona funkcijas. Aplikācija sazināsies ar citiem telefoniem, kuros lejupielādēta programma, izmantojot blootooth tehnoloģiju.

“Cauru dienu mēra visus pārējos tālruņus, kas uzturējušies tuvumā ilgāk par 15 minūtēm, un bijuši tuvāk par diviem līdz četriem metriem. 15 minūtes ir pietiekami ilgs posms. Mērķis ir pietiekami tuva distance, kontakts,” norāda LMT viceprezidents Ingmārs Pūķis.

Ja iedzīvotājs būs saslimis ar Covid-19 vīrusu, viņam izsniegs speciālu kodu, kas būs jāievada lietotnē. Līdz ar koda ievadi mehānisms mēģinās saprast, ar kurām ierīcēm bijis kontakts. Dati lietotnē uzglabāsies 14 dienas – pēc tam tie automātiski dzēsīsies.

“Šī lietotne ļautu diskrētā veidā saprast, ka esat bijis man blakus, ja esat slims, tad attiecīgi sistēma atšifrēs, un ir speciāls, drošs algoritms, kā uzzināt, ka jūs tur bijāt,” skaidro Pūķis.

Daudz jautājumu par privātumu un datu izmantošanu. Netrūkst skeptiķu, kas uzskata, ka šis ir kārtējais rīks, kā valsts varēs iejaukties cilvēku privātajā dzīvē.

“Diskusija būs, tas ir pareizi. Cilvēkiem ir jāuzdod jautājumi, vai valsts nedara pārāk daudz, tas ir pilsoņa pienākums. Esam centušies, lai ir maksimāli droši.

Šīs lietotnes īpašība, ka visi dati glabājas tikai uz lietotāja telefona, un tikai ar lietotāja atļauju SPKC būs tiesīgs izmantot šos datus, uzzināt, ka esat bijusi kontaktpersona,” norāda Pūķis.

Eksperti secina, – ja lietotni izmantos ap 20% Latvijas iedzīvotāju, tas jau būs labs sasniegums.

Kā jau būsit ievērojuši, portālā Puaro.lv ir sadaļa “WHO IS WHO”, kur esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un ministri, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Subscribe
Paziņot par
guest

4 Comments
jaunākie
vecākie populārākie
Inline Feedbacks
View all comments
Stalker
Stalker
4 gadus atpakaļ

Kāpēc nav nekas teikts, vai tā aplikācija būs atvērtā koda? Ja kods atvērts, tad jebkurš var apskatīties, vai aplikācijas darbība atbilst tam ko stāsta. Savukārt ja kods slēgts, nav pieejams, tad kkas tiek slēpts. Covid ierobežošanas dēļ un sabiedrības interešu dēļ es lietotu tādu aplikāciju, bet nelietošu tādu kur nevar apskatīties ko manā telefonā dara. Un jaa man telefonā nav aplikāciju ar slēgto kodu, un Android ir modificēts bez binary blob iekšā :D

Jautājums
Jautājums
4 gadus atpakaļ

Cik ilgi saglabās savāktosbpersonas datus?

tradīcija
tradīcija
4 gadus atpakaļ

Kritisks vārds jau ir virsrakstā – izsekošana! Un te maz palīdzēs ideju būdītāja radniecīb ar premjeru…
Brīvpra’tīga pierakstīšanās zisekošanai, ziņošana…un tālāk viss kā labākajās čekas maisa tradīcijaš

reņģe
reņģe
4 gadus atpakaļ

Nu kā nu ne latvijai – vazelīna lietošanas lielvalstij!