Ģimenes ārstu streiks – kā tas ietekmēs veselības aprūpi?

ārstu streiks

Pirmdien visā Latvijā sākas ģimenes ārstu streiks. Piedalīsies aptuveni 600 ārstu, un pacientiem jārēķinās ar virkni neērtību. Lai nodrošinātu iedzīvotājiem primārās veselības aprūpes pakalpojumus, Veselības ministrija šonedēļ ir iedarbinājusi krīzes plānu. Lielāka slodze paredzēta slimnīcu uzņemšanas nodaļās. 

Pagājušajā nedēļā bez rezultātiem beidzās Veselības ministrijas un Ģimenes ārstu asociācijas sarunas par finansējuma pieaugumu primārai aprūpei. Dakteri paziņoja par streiku un aicināja pacientus pasteigties apmeklēt savu ārstu. Šodien pulksten 12 sākas beztermiņa streiks, tāpēc pieejamo pakalpojumu klāsts kļūšot pavisam ierobežots.

Šāds streiks ir Latvijā vēl nebijis notikums, tāpēc Veselības ministrijā sākās darbs ārkārtas režīmā. Lai nodrošinātu iedzīvotājiem primārās veselības aprūpes pakalpojumus, ministrija lūdza iesaistīties ārstus speciālistus un rezidentus. Jaunie dakteri gan šos pienākumus uzņēmās nelabprāt.

Vienlaikus ministrijā un valdībā meklēja veidus, kā izvairīties no streika. Lauku ģimenes ārsti pauda gatavību atteikties no streikošanas, ja valdošie politiķi garantēs finansējuma pieaugumu veselības nozarei.

Ģimenes ārsti pilsētas no streikošanas neatteicās, turklāt situāciju veselības aprūpē vēl sarežģītāku padara daudzu mediķu atteikšanās jūlijā strādāt virsstundas. Par to, ka situācija nozarē turpina saasināties, liecina arī neatliekamās palīdzības mediķu paziņojums. Solidarizējoties ar ģimenes ārstiem, “ātrie” Rīgas reģionā no augusta gatavi strādāt pusslodzes režīmā.

Pacientu primārā aprūpē piesaistīs ārstus speciālistus un rezidentus. Speciālistiem piešķirtas iespējas slodze būs neatliekamās palīdzības dienestam.

“Cik ilgs būs streiks, šobrīd nevar pateikt, “viss atkarīgs no valdības, ja vienosimies par prasībām, tūlīt pat streiku beigsim”,  pirmdien Latvijas Radio sacīja Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide.

Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska LTV “Rīta panorāmai” pirmdienas rītā uzsvēra , ka arī lauku ģimenes ārsti atbalsta streiku un viņu galvenā prasībā ir palielināt finansējumu veselības aprūpei kopumā, ieskaitot arī primāro veselības aprūpi, palielināt algas ārstiem, ārstu palīgiem, māsām, kā arī tarifus par manipulācijām.

Viņa pieļāva, ka sarunas par ārstu prasībām var risināt konstruktīvi, taču pirmajās sarunās no premjera bija tikai mutisks solījums, un “galvenais, lai mums būtu ticība, nepieciešams dokumentāls apliecinājums” finansējuma palielināšanai.

 

Kur saņemt medicīnisko palīdzību streika laikā?

Veselības ministrija publiskojusi plānu, kur ģimenes ārstu streika laikā pacienti varēs saņemt palīdzību. Šāda iespēja būs, lai arī jārēķinās ar garākām rindām. Cik ilgi neērtības turpināsies, pagaidām nav skaidrs.

No pirmdienas plkst. 12.00 pacienti primāro palīdzību varēs saņemt tuvākās slimnīcas uzņemšanas nodaļās, veselības centros, poliklīnikās, kā arī citās veselības aprūpes iestādēs, tostarp tajās ģimenes ārstu praksēs, kas streikā nepiedalīsies. Šāda kārtība attiecas arī uz bērniem.“Protams, kur ar bērniem vairāk ir saistītas tās vietas, piemēram, bērnu slimnīcā tur bērnus vajag vest primāri, bet reģionos var mazos pacientus vest uz slimnīcu uzņemšanas nodaļu,” norāda veselības ministre Anda Čakša.Nacionālā veselības dienesta mājaslapā darbojas interaktīva karte par primārās veselības aprūpes saņemšanas iespējām. Visu diennakti darbosies arī pacientu konsultatīvais tālrunis.“Šeit ievietota informācija par tiem, kas ir saskaņoti, bet joprojām turpinās šo informāciju saskaņot. Ir izveidoti arī jauni dežūrārstu punkti, kuri strādās arī darba dienās nevis brīvdienās un vakara stundās, kā tas bija līdz šim,” saka Nacionālā veselības dienesta Ambulatoro pakalpojumu nodaļas vadītāja Līga Gaigala.

Ārstiem speciālistiem ir piešķirtas tiesības izrakstīt kompensējamos medikamentus. Ja vecākiem būs nepieciešama ārsta zīme bērnu nosūtīšanai uz nometni, arī to varēs saņemt visās vietās, kur streika laikā sniegs primāro veselības aprūpi.

 

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Avots: TV3 ziņas

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar