Dzīve galvaspilsētā kļūs vēl nepatīkamāka – individuālās apkures aizliegums kaitēs rīdzinieku interesēm

Staķis

Imants Vīksne, neatkariga.nra.lv

2022. gadu Rīgas dome sākusi ar “mītu kliedēšanu” par jaunajiem noteikumiem apkurei. Tie rīdziniekiem nodrošināšot ceļu uz augstāku gaisa kvalitāti, kā arī iespēju pakāpeniski un laikus plānot pāreju uz vietējiem energoresursiem, nodrošinot modernu un uzticamu siltumapgādi bez straujām cenu svārstībām, ko rada atkarība no fosilajiem resursiem.

Taču šāds traktējums ne tuvu neatbilst jauno noteikumu tekstam, kas iesniegts saskaņošanai vides ministrijā. Mīti tieši tādēļ ir radušies, ka

jaunie noteikumi līdz šim publiski nekur nav bijuši pieejami un pat Rīgas domes mājaslapā joprojām nav publicēti.

Tad nu pašvaldības vietā to tagad dara Neatkarīgā, ļaujot iedzīvotājiem pašiem konstatēt, ko domnieki grasās viņiem nodarīt.

Noteikumi pretrunā likumam

Saistošie noteikumi “Par teritoriālajām zonām siltumenerģijas ražošanas veida izvēlei un prasībām iekārtu uzskaitei” ļoti būtiski ierobežos rīdzinieku tiesības un iespējas izvēlēties ekonomiski pamatotus apkures risinājumus, un tas ir pretrunā Enerģētikas likuma 50. pantam, kas skaidri pasaka:

“Ēku un būvju īpašniekiem ir tiesības izvēlēties izdevīgāko siltumapgādes veidu.”

Ja noteikumi tiks pieņemti esošajā redakcijā, tie būs pretrunā likumam un to iedzīvotāju interesēm, kam nav pieejami vai izdevīgi centralizētās apkures pakalpojumi. Īpaši šobrīd, ceļoties elektroenerģijas un gāzes cenām, tieši individuālie apkures risinājumi ir ievērojami izdevīgāki, un to Rīgas dome savā mītu graušanas paziņojumā noklusē. Iedzīvotājiem ir pamats satraukumam, jo noteikumi faktiski paredz tikai divus risinājumus apkurei jau tuvākajos gados – vai nu pieslēgšanos centralizētajai apkurei, kas daudzviet ir vienkārši neiespējama un ekonomiski nepamatota, vai siltumsūkņu ierīkošanu, kas ar pašreizējām elektrības cenām ir nelietderīgs risinājums.

Ekrānuzņēmums no nra.lv

Ne jau par oglēm stāsts

Publiskajā telpā kā svarīgākā ziņa saistībā ar jaunajiem noteikumiem izskanēja fakts, ka Rīgā tiek aizliegta tādu iekārtu uzstādīšana, kurās siltumenerģijas vai elektroenerģijas ražošanai vai tehnoloģisko procesu nodrošināšanai izmanto ogles. Rīga nav nekāda Londona industrializācijas laikmetā. Oglēm pilsētas apkurē nav vietas. Taču pilsētnieki individuālajā apkurē izmanto koksni un tās produktus, kā arī gāzi. Ievērojamā pilsētas daļā noteikumi aizliegs sadedzināt cieto kurināmo, tātad arī malku, bet gāzes apkures katliem tiek noteikts pilnīgs aizliegums:

“10. Visās zonās aizliegts uzstādīt jaunas individuālās un lokālās siltumapgādes iekārtas, kurās izmanto jebkāda veida fosilo kurināmo.” Šis punkts stājas spēkā 2025. gada 1. janvārī. Tātad pēc nieka trim gadiem. Gāze ir fosilais kurināmais.

Individuālajā apkurē gāzes katli ir labi ar to, ka ir ļoti efektīvi un ekoloģiski. Salīdzinājumā ar centralizēto apkuri, kas Rīgā arī balstās pamatā uz gāzi, šādas individuālas apkures izmaksas ir ievērojami zemākas. Nav jāmaksā par siltuma zudumiem siltumtrasēs, nav jāmaksā kaimiņu vietā, ja tie nemaksā. Pieslēgt var, kad kļūst auksti, kaut vai drēgnā vasarā. Individuālā apkure ir izdevīgāka, pat neraugoties uz to, ka gāzes katli mēdz nolietoties un jāmaina, bet malkas krāsnis jāpārmūrē.

Visu izlems komisija

Turpmāk namīpašnieki patstāvīgi to darīt vairs nedrīkstēs. Un faktiski nekādus apkures risinājumus nedrīkstēs ieviest patstāvīgi, lai gan Enerģētikas likums to atļauj. Lēmumu par to, kāda apkure būs mājā, pieņems Rīgas pilsētas siltumapgādes jautājumu komisija, bet par jau esošajām apkures ietaisēm iedzīvotājiem būs jāatskaitās “Rīgas enerģētikas aģentūrai” līdz nākamā gada 30. novembrim.

Jaunie noteikumi par apkuri Rīgā vēl nav pieņemti, taču, ņemot vērā, ka Vides ministriju un Rīgas domi vada politiskie domubiedri – “Attīstībai/Par/Progresīvie”, maz ticams, ka noteikumi tiks atmesti atpakaļ pārstrādāšanai.

Tas nozīmē, ka dzīve galvaspilsētā kļūs vēl dārgāka un vēl nepatīkamāka.

Savā mītu graušanas paziņojumā dome skaidro, ka no esošās apkures jāatsakās, lai gaiss tīrāks un izmešu mazāk. Tikai tādā gadījumā retoriski jāvaicā, ko Rīgas centrā dara tranzītā braucošās kravas automašīnas.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: neatkariga.nra.lv

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


7
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Jēkabs
Jēkabs

Tad aizliegs cieti kurināmo, vai fosīlo? Tā ir būtiska atšķirība. Jo, ja fosīlo, tad raksta autoram nav tiesa par malkas apkures aizliegumu un raksts maldina lasītājus, apelējot pie emocijām, kuras izraisa nepatiesa likuma interpretācija.

Pauzpludiņše
Pauzpludiņše

ar katru soli aizvien bīstamāku un šausmīgāku to pilsetu padara Katram saprātīgam jāsaprot, ka jātin makšķeres no tādas

Tā viš i
Tā viš i

Gaisa piesārņojums noteikti būs krietni mazāks, jo vairāk pieslēgumu Rīgā būs pie centrālapkures.
Jau sen vajag visiem jauniem būvprojektiem noteikt aizliegumu nodot-pieņemt ekspluatācijā, ja nav pieslēguma centrālpkurei vai ekonimiskas Saules kolektoru sistēmas kā Siguldā.

ērce
ērce

Centralizētā apkure ir komūnisms.

Laide
Laide

par to troksnis liels, lai mazāk skatās cik bīstama Rīga ar noledojušām ietvēm un nesakoptību– lai tačudrātīm, kabeļiem, skalu gaismu…. un lai kaut saujiņu pastalnieku savāktu, kas sabalsotu par Paristiem īpaši zilajā attīstībā uz nekurieni Ir tik daudz v;el iespēju nolaist līdz padomjlaiku brīnišķumam

Mumū
Mumū

Tie RD idiņi nemāk lasīt un likumus nelasa – čukča pisateļ, čukča ņe čitateļ.

Bū

Brīvību čukčām !