Bijušajam prokuroram Svenam Martinsonam piespriež cietumsodu

Rīgas pilsētas Centra rajona tiesa šodien piesprieda viena gada cietumsodu bijušajam prokuroram Svenam Martinsonam, kurš tika apsūdzēts par kukuļa piesavināšanos, ja to izdarījusi valsts amatpersona, kā arī par starpniecības kukuļošanā mēģinājumu.

Martinsonu tiesa atzina par vainīgu tikai apsūdzības daļā par kukuļa piesavināšanos. Pēc Krimināllikuma panta par starpniecības kukuļošanā mēģinājumu bijušais prokurors tika attaisnots. Tiesas zālē viņu neapcietināja.

Savukārt pārējiem šajā kriminālprocesā apsūdzētajiem – Andželinai Popovai, viņas vīram Bruno Briedim un Brieža paziņam Georgijam Jasinkevičam – tiesa piesprieda dažādus naudassodus.

Par kukuļdošanu apsūdzēto Popovu un viņas noziedzīgo darbību atbalstīšanā apsūdzēto Briedi tiesa sodīja ar piecu minimālo mēnešalgu jeb 1000 latu naudassodu katru, bet par kukuļa piesavināšanos un starpniecību kukuļošanā apsūdzētajam Jasinkevičam saskaņā ar šodien pasludināto spriedumu būs jāmaksā 15 minimālo mēnešalgu jeb 3000 latu naudassods.

Šodien minētajā lietā tika nolasīts vien saīsinātais spriedums, bet pilns tā teksts būs pieejams 17.janvārī. Pēc tam šo Centra rajona tiesas spriedumu desmit dienu laikā varēs pārsūdzēt apelācijas kārtībā Rīgas apgabaltiesā.

Prokurors Arvis Miglāns tiesas debatēs apsūdzēto Martinsonu bija lūdzis sodīt ar reālu brīvības atņemšanu uz četriem gadiem, bet Jasinkevičam viņš bija lūdzis noteikt cietumsodu uz pusotru gadu. Popovu un Briedi prokurors bija prasījis sodīt ar nosacītu brīvības atņemšanu uz diviem gadiem, nosakot abiem tikpat ilgu pārbaudes laiku.

Martinsons sevi par vainīgu viņam inkriminētajos nodarījumos neatzina, bet pārējie trīs apsūdzētie savu vainu atzina.

Saskaņā ar apsūdzību Popova pirms dažiem gadiem Rīgā vadījusi automašīnu, kad viņu apturējusi policija un lūgusi sievietei uzrādīt dokumentus. Viņa parādījusi kādu Paragvajas izcelsmes transportlīdzekļa vadītāja apliecības paraugu. Pēc tam prokurore Viktorija Soldatova Popovai cēlusi apsūdzību pēc Krimināllikuma 275.panta 1.daļas par dokumenta viltošanu vai viltota dokumenta izmantošanu.

Vēloties atbrīvoties no kriminālatbildības un nesaņemt sodu par izdarīto, Popova bijusi ar mieru dot 2000 eiro (ap 1400 latu) kukuli. Šajā nolūkā Popovas vīrs Briedis sazinājies ar savu paziņu Jasinkeviču, kurš agrāk strādājis policijā, un vaicājis, vai viņš nevar palīdzēt. Jasinkevičs bijis pretimnākošs. Viņš saņēmis minētos 2000 eiro, no kuriem pusi nolēmis paturēt sev, bet ar atlikušajiem 1000 eiro vērsies pie paziņas Martinsona, liecina apsūdzība.

Martinsons paņēmis naudu un devies uz kafejnīcu aprunāties ar prokurori Soldatovu, kura tobrīd bijusi pret Popovu sāktā kriminālprocesa virzītāja. Soldatova izskaidrojusi Martinsonam, ka gadījumā, ja Popova pilnībā atzīs savu vainu, prokurore ar viņu varētu vienoties par 90 stundu piespiedu darbu un ierosināto lietu tiesai nemaz nenodot, jo šādu iespēju pieļauj Kriminālprocesa likums. Pēc šīs sarunas Martinsons apmaksājis Soldatovai pusdienas aptuveni piecu latu vērtībā un katrs aizgājis uz savu pusi. Par kukuļa došanu Martinsons nemaz neesot Soldatovai ieminējies, bet no Jasinkeviča saņemto naudu viņš paturējis sev.

Rezultātā Popova savu vainu viltotā dokumenta izmantošanā prokurorei atzinusi un kā sodu saņēmusi 90 stundu piespiedu darbu, kas viņai bijis jāizcieš, strādājot kādā pirmsskolas izglītības iestādē. Popovu gan šis darbs nav apmierinājis, jo iepriekš viņa cerējusi, ka ar 2000 eiro kukuli pietiks, lai nebūtu jāizcieš vispār nekāds sods. Popova jutusies apkrāpta un prasījusi daļu no kukuļa summas atpakaļ, taču saņēmusi atbildi, ka naudu nedabūs. Vēlāk tomēr Jasinkevičs atdevis savu piesavināto daļu – 1000 eiro.

Par minēto nodarījumu tagad visām četrām iesaistītajām personām prokurors Miglāns cēlis dažādas apsūdzības saistībā ar kukuļošanas noziegumiem. Visām personām šajā kriminālprocesā apsūdzības celtas pēc tādiem pantiem, kā to bija lūdzis Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs.

Martinsona vārds līdz šim nav bijis saistīts ar sabiedrībā plašu rezonansi guvušām lietām.

Martinsons 2010.gada 8.novembrī tika atbrīvots no darba prokuratūrā pēc paša vēlēšanās.

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar