Bijušais politiķis, Latvijas Svarcelšanas federācijas prezidents Ščerbatihs “jumtojis” cilvēktirgoņus?

Ščerbatihs

Tadžikistānas pilsoņi, kuri Latvijā atzīti par cilvēktirdzniecības upuriem, apgalvo, ka sarunās ar viņiem algu nemaksājušo uzņēmumu SIA “TVIDES” piedalījies arī Latvijas Svarcelšanas federācijas prezidents, kādreizējais Saeimas deputāts Viktors Ščerbatihs, svētdien vēstīja LNT ziņu TOP10.

Sešpadsmit Tadžikistānas pilsoņi Latvijā ieradušies strādāt par atslēdzniekiem. Uz Latviju vīriešus uzaicinājis Latvijā jau dzīvojošais viņu tautietis Akramhons Usmanhonovs, kuram Rīgā pieder divas ēdināšanas iestādes ”Plov bar”. Cietušie apgalvo, ka viņš šajā cilvēktirdzniecības ķēdē esot bijis starpnieks.  Par darbā iekārtošanu katram esot bijis jāsamaksā 150 eiro un jāpiekrīt, ka 10% no atalgojuma vēlāk tiks atdoti starpniekam.

Darba līgumā, kas noslēgts ar SIA ”TVIDES”, viņiem apsolīta darba alga 926 eiro pirms nodokļu nomaksas.  Tomēr pie darba pienākumu  pildīšanas vīrieši nav tikuši. Pamatojoties uz to, ka šobrīd atslēdznieki nav nepieciešami, uzņēmums viņiem licis mācīties par mūrniekiem. Tadžiki stāsta – vēlāk viņiem pateikts, ka viņi slikti strādā, tāpēc arī samaksa nepienākoties.

Viktoru Ščerbatihu tadžiki raksturoja kā cilvēku, kurš esot viņu darba devēju tā dēvētais “jumts” – cilvēks, kas risinot dažādas problēmas.

LNT Ziņu Top10  rīcībā nonācis audioieraksts, kurā dzirdams kā V.Ščerbatihs tadžikiem skaidro, ka alga viņiem netiek maksāta, jo uzņēmums nonācis finanšu grūtībās. V.Ščerbatihs  atzina, ka ierakstā dzirdamā balss ir viņa, tomēr noliedza, ka viņam būtu kāda saistība ar Latvijā paverdzinātajiem Tadžikistānas pilsoņiem. Uzņēmuma ”TVIDES” īpašnieki esot viņa draugi un konkrētajā brīdī, kad notikusi ierakstā dzirdamā saruna, viņš nija nejauši iegājis ciemos – ar draugiem parunāt par sadarbību. Pēc Ščerbatika teiktā Tadžikistānas pilsoņi esot bijuši agresīvi noskaņoti un viņš tikai centies abas puses samierināt..

Arī uzņēmumā ”TVIDES” noliedz cilvēktirdzniecību. Starpnieks, kas piegādājis uzņēmumam darbiniekus, esot apgalvojis, ka viesstrādnieki ir atbildīgi un strādāt griboši cilvēki.

”Mums ar viņu bija mutiska vienošanās par to, ka viņš mums piegādā cilvēkus, konkrētā profesijā profesionāļus, bet dzīvē tas izrādījās citādāk,” situāciju raidījumam skaidrojis uzņēmuma pārstāvis. Uz jautājumu, kāpēc vēlāk, saprotot, ka darbinieki neatbilst kvalifikācijai, nepārtrauca darba attiecības, uzņēmuma pārstāvis skaidroja, ka esot jau tā cietis zaudējumus, uzaicinot šos cilvēkus uz Latviju.

”Ņemot vērā to, ka jau bija radīti ļoti lieli zaudējumi visu šo dokumentu kārtošanā un dzīvesvietas apmaksāšanai tika mēģināts ar šiem darbiniekiem vienoties, vairākas reizes mēģinājām, bet diemžēl nesekmīgi, līdz ar to šis viss ievilkās. Mēs viņiem esam spiesti maksāt likuma kārtībā noteiktos 926 eiro, bet ņemot vērā to, ka viņi nestrādāja mēs viņiem nespējām to maksāt,” atzīst uzņēmuma pārstāvis. 

Tomēr Latvijas institūcijas saka, ka darba devējs pārkāpis ne vien imigrācijas un darba likumus, bet arī cilvēktiesību normas. Apsekojot vietu, kur Tadžikistānas pilsoņi bija apmetušies, Valsts darba inspekcija (VDI) secināja – šo cilvēku atbalstam nepieciešams piesaistīt papildspēkus.

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar