Bezpajumtnieks tiesā uzvar Rīgas domi

bezpajumtnieks

Kāds bezpajumtnieks uzvarējis tiesā Rīgas domi, un pašvaldībai ir jāizmaksā vīrietim kompensācija gandrīz 1000 eiro apmērā.

Strīds izcēlies par smēķēšanas aizlieguma neievērošanu Rīgas pilsētas bezpajumtnieku patversmē Maskavas ielā. Vīrietis patversmes vadībai vairākkārt sūdzējies par dūmu radīto diskomfortu un to, ka piesmēķētajās telpās grūti elpot. Viņš rakstījis sūdzības arī pašvaldības atbildīgajām amatpersonām, taču neticis sadzirdēts. Tad vīrietis vērsies tiesā.

Administratīvā rajona tiesas tiesnese Līga Hāzenfuse nosprieda, ka pašvaldība rīkojusies prettiesiski.

“Pieteicējs ir otrās grupas invalīds, ar smagiem funkcionēšanas ierobežojumiem. 2018. gadā pieteicējs kopumā 93 dienas uzturējās Rīgas pilsētas patversmē. Tiesā ar pārliecinošiem pierādījumiem ir pierādīts, ka kopumā šajā laikā vienā no labierīcību telpām tika pieļauta smēķēšana,” LTV raidījumam “Panorāma” stāsta Administratīvās rajona tiesas tiesnese Līga Hāzenfuse.

Tā kā vīrietis ir invalīds, piekļuve citām labierīcībām bijusi ierobežota. Tiesnese lēma, ka Rīgas pašvaldībai ir jāizmaksā vīrietim kompensācija desmit eiro apmērā par katru patversmē pavadīto nakti. 

“Tiesa pieteicējam piešķīra atlīdzinājumu 930 eiro apmērā. Nosakot atlīdzinājuma apmēru, tiesa ņēma vērā to, ka pārkāpums noticis ilgstoši – trīs mēnešus, kā arī to, ka no atbildētāja puses šis pārkāpums netika novērsts un faktu, ka pieteicējs ir otrās grupas invalīds ar būtiskiem funkcionēšanas traucējumiem,” skaidro tiesnese.

Nedz patversmes vadība, nedz Rīgas domes Labklājības departaments intervijai nepiekrita, sakot, ka tiesas spriedumu pārsūdzēs. Ja vajadzēs, tad līdz pat Augstākajai tiesai. 

No sprieduma izriet, ka patversme skaidrojusi – pieteicējam piedāvāti alternatīvi dzīvesvietas pakalpojumi, taču viņš atteicies. Bet konkrētajā iestādē indivīda intereses bijis jāsamēro ar citu klientu interesēm. Asociētais profesors un pneimonologs Alvils Krams raidījumam atgādina, ka pasīvā smēķēšana var būt īpaši bīstama maziem bērniem, gados veciem cilvēkiem un cilvēkiem ar hroniskām saslimšanām. 

“Latvijas likumdošanā ir cilvēka tiesības elpot svaigu gaisu. Tās ir prioritāras pār cita cilvēka vēlēšanos uzsmēķēt,”

uzsver Krams.

Sabiedriskās vietās drīkst smēķētājam lūgt nepīpēt citu klātbūtnē, bet iestādēs, kāda ir arī patversme, nedrīkst smēķēt ārpus tam īpaši ierādītām vietām.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook ,Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Subscribe
Paziņot par
guest

1 Comment
jaunākie
vecākie populārākie
Inline Feedbacks
View all comments
hello
hello
5 gadus atpakaļ

dola dola bill yall