Nedēļas nogalē, no 8. līdz 9.februārim, Baltijas valstis pametīs energosistēmu tīklu BRELL, kuru veido Baltijas valstu, Krievijas un Baltkrievijas energosistēmas. Tādā veidā valstis veicinās enerģētisku neatkarību no Krievijas. Visas amatpersonas apgalvo, ka Latvija ir tam gatava, taču sabiedrība tiek brīdināta par iespējamām provokācijām.
Baltijas valstis ir maksimāli sagatavojušās, lai atslēgtos no Krievijas apvienotās energosistēmas jeb tā dēvētā BRELL loka un pievienotos Eiropas vienotajam elektrotīklam, bet nevar izslēgt arī kādas provokācijas, trešdien pēc tikšanās ar Ministru prezidenti Eviku Siliņu (JV) pauda Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs.
Prezidents norādīja, ka gan Latvijas, gan citu valstu drošības iestādes ir pastiprinātā gatavībā, tāpat pastiprinātā gatavībā esot iestādes un uzņēmumi, kas atbild par elektroapgādi.
Rinkēvičs atzīmēja, ka saprot sabiedrības bažas, un norādīja, ka šis notikums ir būtiskākā Latvijas drošības stiprināšanas lieta pēc atteikšanās no Krievijas un Baltkrievijas gāzes un naftas. Viņš atzina, ka ir būtiski strādāt, lai Latvijas neatkarība stiprinātos arī elektroenerģijas jomā.
Latvijas iedzīvotājiem ir jābūt gataviem iespējamiem fiziskiem sabotāžas aktiem pret elektrosistēmu, šorīt brīdināja arī Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (JV) intervijā TV3 raidījumā “900 sekundes”, runājot par nedēļas nogalē paredzēto Latvijas atslēgšanos no Krievijas elektrotīkla (BRELL).
“Izslēgt to, ka būs mēģinājumi veikt sabotāžu, nevar,” piebilda Kozlovskis. Lai nodrošinātu valsts drošību, tiekot veikta sadarbība ar Igaunijas drošības dienestiem, analizējot dažādu informāciju un pārbaudot aizdomīgas personas. Līdz šim mēģinājumi veikt sabotāžas aktus Latvijā neesot konstatēti, taču to varbūtība netiek izslēgta.
SVARĪGI
Iekšlietu ministrija sociālajos tīklos publicējusi svarīgāko, kam būtu jāpievērš uzmanība:
Šajā nedēļas nogalē, no 8. līdz 9.februārim, Baltijas valstis veiks pieslēgšanos Eiropas energosistēmai, atvienojoties no Krievijas energosistēmas.
Lai gan elektroenerģijas pārtraukumi netiek prognozēti, tomēr Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests aicina veikt pāris sagatavošanās pasākumus:
– uzlādē mobilās ierīces, pārnēsājamos lādētājus jeb Power Bank un citas biežāk lietotās elektropreces;
– iegādājies rezerves baterijas radioaparātam un lukturītim;
– savlaicīgi atvieno elektroiekārtas, ko ikdienā nelieto un kas ir jūtīgas pret sprieguma svārstībām;
– izvērtē, kuri būtiski pakalpojumi (apkure, ūdens) Tavā mājsaimniecībā elektrības padeves traucējumu gadījumā var nebūt pieejami un padomā par to alternatīvām;
– pārliecinies, ka automātiskās durvis un vārtus ir iespējams atvērt arī manuāli.
Ja tomēr ir vērojami elektroenerģijas padeves traucējumi, aicinām nezvanīt uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru 112!
Ieteikumi rīcībai gadījumos, kad novērojami elektroenerģijas tīklu traucējumi https://www.112.lv/lv/raksts/67/elektrotiklu-bojajumi…
Plašāka informācija par gaidāmo Baltijas valstu pieslēgšanos kopējam Eiropas energotīklam https://www.kem.gov.lv/…/8-9-februari-norisinasies…
Būtiskākais par Baltijas valstu sinhronizāciju https://www.kem.gov.lv/…/baltijas-valstu-sinhronizacija…
![](https://puaro.lv/wp-content/uploads/2025/02/elektriba.jpg)
Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.
Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.
Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook , Twitter, Youtube un Instagram!
Un nopērciet visas Durakcell baterijas vietējā šnabenē.
Baigā enerģētiskā “neatkarība” :D Nabassaiti atvienos no austrumiem un pievienos pie rietumiem. Atļaušos apgalvot ka tieši ES ir pie vainas ka Baltijas valstis nevar būt enerģētiski neatkarīgas, Ignalinas AES lika slēgt Eiropas savienība. Pēc Ignalinas slēgšanas Baltijas valstis sāka importēt elektrību no citām valstīm, Lietuvā radās pat 70% elektroenerģijas deficīts. Tāpēc Lietuva tik izmisīgi gaudo par Baltkrievijas Astravjecas AES, jo ES paziņoja ka nefinansēs citas AES būvniecību Lietuvā.