Topošais ministrs Sandis un deputāts Kaspars – kas ir brāļi Ģirģeni?

Ja Krišjāņa Kariņa valdību apstiprinās, vairāku svarīgu un ietekmīgu ministriju vadībā nonāks cilvēki bez jebkādas politiskās vai arī simtos mērāmu padoto vadīšanas pieredzes.

Viens no mazāk zināmajiem ir iekšlietu ministra kandidāts no ”KPV LV” Sandis Ģirģens. Viņš strādājis tiesā, 10 gadus bijis advokāts.

Viņš uzskata, ka viņa pieredze būs pietiekama, lai spētu pārraudzīt izmeklēšanas iestādes, uzlabot policijas izmeklētāju darbu, izcīnīt viņiem pienācīgas algas, vēsta raidījums ”Nekā personīga”.

Ģirģens startēja arī Saeimas vēlēšanās. Tomēr vēlētāji nebija gatavi uzticēt viņam iespēju strādāt parlamentā. Pēc plusiņu un svītrojumu apkopošanas viņš no Zemgales saraksta piektās vietas nokrita uz astoto.

Savukārt viņa brālis, iepriekš gadu pastrādājis Jēkabpils domē, kļuva par 13.Saeimas deputātu.

Jēkabpilietis Kaspars Ģirģens (attēlā) bija viens no 8 ”KPV LV” kandidātiem, kurš 2017.gada pašvaldību vēlēšanās nonāca kādā no vietvarām. Rīkoja skandālus Jēkabpilī. Centās piesaistīt uzmanību, gan iedziļinoties šķeldā, gan pētot gāzes vadus, uz kuriem dome būvēja slidotavu.

Raidījums apgalvo, ka skandalēšanās domē Kasparam Ģirģenam atmaksājās. Gadu vēlāk viņš kā Zemgales saraksta līderis iekļūst Saeimā.

”KPV LV” listē startē arī brālis Sandis, bet neveiksmīgi. Toties šobrīd viņš ir kļuvis par Krišjāņa Kariņa iespējamās valdības iekšlietu ministra kandidātu.

Jēkabpils 3.vidusskola. Tās skolotāja Lilija Zēberga bijusi topošā iekšlietu ministra audzinātāja no 5. līdz 12.klasei. Viņa atceras, ka Sandis bijis ļoti motivēts mācīties. Neizpratni gan raisījusi partija, no kuras viņas bijušais skolnieks izvēlējies kandidēt Saeimas vēlēšanās.

Jēkabpils 3.vidusskolas skolotāja Lilija Zēberga: ”Tā bija personību klase. Un viņi mācēja strīdēties. Man ļoti patika, kā viņi strīdējās. Bet strīdējās par noteiktiem eksistenciāliem jautājumiem. Strīdēties, nenokaujot otru. Sandis arī bija tāds kaismīgs. Ar savu viedokli vienmēr. Bet, protams, partija ir interesanta, no kuras viņš startē. Partija… Nu, tad man bija drusku tas pārsteigums. Tajā brīdī tā… Bet to es negribu tā…”

Esošo iekšlietu ministru Rihardu Kozlovski un potenciālo Sandi Ģirģenu vieno kāds interesants fakts. Viņu abu ģimenes ir saistītas ar ēdināšanas biznesu.

Jēkabpilī atrodas divas Ģirģena ģimenei piederošas kafejnīcas “Ceļavējš”. Topošais ministrs apgalvo, ka tajās gan par produktu piegādēm, gan banketu klāšanu tiekot nomaksāti visi nodokļi. Ar kafejnīcu biznesu saistīta viņa māte un līdz ievēlēšanai Saeimā arī brālis Kaspars ar sievu. Kameru priekšā politiķu ģimenes locekļi runāt nevēlas.

Sandis Ģirģens kafejnīcu biznesa vietā izvēlējies advokāta karjeru. 1998.gadā pēc vidusskolas beigšanas iestājies juristos Rīgā. Sācis strādāt Rīgas Ziemeļu rajona tiesā par tiesas sēžu sekretāru, vēlāk – tiesneša palīgu. Bet tad viņu ievērojis advokāts Juris Grīnvalds.

Zvērināts advokāts Juris Grīnvalds: ”Sandi Ģirģenu es pazīstu jau no kāda 2000.gada. Jo viņš sāka strādāt tiesu sistēmā no 1999.gada. 19 gadu vecumā jau. Tā kā viņam tiesu sistēmā ir pieredze 20 gadi. Advokātu birojs atradās pretējā ielas pusē tur, kur Ziemeļu rajona tiesai Antonijas ielā bija birojs. Un tā mēs iepazināmies. Ejot uz lietām, dzirdēju, ka ir tāds palīgs. Bija jautājumi un viss kaut kas. Nu, tad viņš to sistēmu atstāja un vēlējās kļūt par advokātu, un es labprāt piekritu tam, ka viņš varētu būt mans palīgs.”

Laikā, kad Ģirģens strādā šajā birojā, advokāts Grīnvalds tiesā aizstāv skandalozo Nekustāmo īpašumu aģentūras šefu Jāni Motti, kuru apsūdzēja par valsts dzīvokļu izdalīšanu savējiem. Arī augstām amatpersonām un politiķiem. Pretēji prokuroru prasītajam – vairāku gadu cietumsods – visus lietā apsūdzētos attaisnoja.

Kopā ar Grīnvaldu Sandis Ģirģens izveido Tirdzniecības, Rūpniecības un Būvniecības Šķīrējtiesu. Starp tās tiesnešiem iekļauts arī zvērināts advokāts Viktors Tihonovs. Kāpēc? Ne Grīnvalds, ne arī Ģirģens skaidri neatbild. Bet nevienu lietu Tihonovs kopš šķīrējtiesas dibināšanas dienas neesot skatījis.

2009. gadā Ģirģens nokārto advokāta eksāmenu un nodibina savu prakses vietu. Tā reģistrēta Deglava ielā Rīgā. Zemes grāmatas dati liecina, ka mājas īpašnieks ir tiesnese Lelde Grauda.

Savulaik tiesnese Grauda un Ģirģens kopā strādājuši Rīgas pilsētas Ziemeļu rajona tiesā. Kā liecina tiesneses Graudas publiski pieejamās amatpersonas deklarācijas, pēdējos gados Sandis Ģirģens viņai maksā uzturlīdzekļus par bērna uzturēšanu.

Komentēt viņa attiecības ar tiesnesi Ģirģens nevēlas. Viņš apgalvo, ka ne reizi tas nav palīdzējis viņam kā advokātam.

Politikā Sandis Ģirģens ir iesācējs. Pirms priekšvēlēšanu kampaņas nav devies uzreiz uz Kaimiņa partiju, bet uz sarunu pie konservatīvā Jāņa Bordāna. Tomēr nolēmis startēt no ”KPV LV”.

Laikā, kad Aldis Gobzems centās veidot valdību, Ģirģens medijos publicēja viņam veltītu aizstāvības rakstu. Ka ir jālabo pielaižu dalīšana valsts noslēpumam. Dienestiem jāpārbauda visu 100 Saeimas deputātu atbilstība. Ne tikai to, kuriem piekļuve nepieciešama amata dēļ. Premjera kandidātu SAB jāspēj izvērtēt nedēļu ne mēnešu laikā.

Kā ”Nekā personīga” apstiprināja Satversmes aizsardzības birojā, tad pārbaude par pielaides došanu Aldim Gobzemam turpinās. Kuluāros izskanējušo Valsts drošības dienesta un SAB apvienošanu Ģirģens gan neatbalsta. Bet tieši tāpat kā pirms vēlēšanām sola uzlabot policijas darba apstākļus, algas, sadarbību ar prokuratūru, celt izmeklēšanas kvalitāti.

Bet pagaidām var nosaukt tikai dažus avotus, kur tam meklēt naudu. Viena no versijām – pārskatīt Valsts nodrošinājuma aģentūras darbu, kas tērējot 30 miljonus.

Iekšlietu ministrijas padotībā atrodas Valsts drošības dienests jeb agrākā Drošības policija un arī Iekšējās drošības birojs. Lai šīs iestādes pārraudzītu, jaunajam iekšlietu ministram obligāti ir jāiegūst pielaide valsts noslēpumam.

Kā raidījumam apliecināja Satversmes aizsardzības birojā, viņi pārbaudi par Sandi Ģirģenu vēl nav uzsākuši. SAB to varēšot sākt tikai tad, kad Ģirģens oficiāli iegūs ministra portfeli.

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar