Saeimas Juridiskā komisija pieņem JKP virzīto “pretlemberga likumu”

Juris Jurašs

Saeimas Juridiskās komisijas vairākums šodien atbalstīja Jaunās konservatīvās partijas (JKP) pirms pusotra gada virzīto priekšlikumu aizliegt ielaist parlamenta ēkā bijušos deputātus, pret kuriem noteiktas sankcijas.

Latvijā ir tikai viens bijušais deputāts, pret kuru noteiktas starptautiskas sankcijas – Ventspils domes deputāts Aivars Lembergs (“Latvijai un Ventspilij”), kuru sankcijām pakļāvušas ASV.

Komisijas sēdē pamatojumu grozījumiem sniedza tās priekšsēdētājs un viens no grozījumu iesniedzējiem Juris Jurašs (JKP), uzsverot nepieciešamību mazināt šo personu prettiesisku ietekmi uz likumdevēja varu.

Saeimas Juridiskā biroja vadītāja Dina Meistere norādīja, ka tā ir deputātu izšķiršanās, vai noteikt vai nenoteikt šādus ierobežojumus. Reizē Juridiskajā biroja vadītāja norādīja, ka komisijai būtu svarīgi apspriest, vai 21.gadsimtā šāds ierobežojums sasniedz anotācijā minēto mērķi par prettiesiskās ietekmes uz Saeimu mazināšanu.

Meistere vērsa uzmanību uz piedāvājuma samērīgumu, ka grozījumos netiek runāts par šādu aizliegumu tiem bijušajiem deputātiem, kuri, piemēram, būtu sodīti par smagu noziegumu. Jurašs atzina, ka, iespējams, grozījumi būtu jāpapildina ar nosacījumu, ka arī šādos gadījumos varētu liegt apmeklēt Saeimu.

Deputāts Valērijs Agešins (S) pauda, ka sankciju dēļ ierobežot bijušo deputātu tiesības apmeklēt parlamenta ēku ir nesamērīgi. Deputāts uzsvēra, ka Satversme un Saeimas Kārtības rullis ierobežo esošos deputātus, ja ir veikts noziegums, savukārt deputāti vēl lietu iztiesāšanas laikā piedalās Saeimas darbā. Tāpat vienas personas dēļ, uz kuru attieksies likuma grozījumi, tie nebūtu jāveic, akcentēja Agešins.

Deputāts Edgars Tavars (ZZS) norādīja, ka grozījumi pirms pusotra gada tika virzīti kā “likumdošanas izrādīšanās” drīz pēc tam, kad pret Lembergu tika noteiktas ASV institūcijas sankcijas. Deputāts pauda bažas, ka, piemēram, Ungārijai, Turcijai, Bulgārijai un citām valstīm tiks dotas tiesības noteikt, kuri Latvijas bijušie deputāti var apmeklēt Saeimu. Tavars pieļāva, ka šie grozījumi ir mēģinājums “ieriebt Lembergam”.

Jurašs gan apgalvoja, ka likumprojekta mērķis nav radīt sekas konkrētai personai, bet nodrošināt atbilstošu pieeju tā pat kā citās demokrātiskās valstīs, kur netiek pieļauta prettiesiska lēmumu ietekmēšana.

Deputāte Jūlija Stepaņenko (LPV) norādīja, ka varētu noskaidrot un likumprojektā iekļaut arī to, kuru valsts vēstniecībām nepatīk kādi no pašreizējiem deputātiem. Politiķe komisijas sēdē balsoja pret JKP piedāvātajiem grozījumiem.

Deputāti Inese Voika (AP) un Jānis Butāns (JKP) pauda atbalstu šo grozījumu veikšanai. Butāns arī apgalvoja, ka Lembergs esot ziedojis 35 000 eiro Tavara pārstāvētajam politiskajam spēkam, tāpēc politiķis apšaubīja to, vai Tavaram šajā jautājumā būtu atbilstoši izteikties.

Grozījumus Saeimas Kārtības rullī iepriekš iesniedza JKP Saeimas frakcijas deputāti, kā arī pie frakcijām nepiederošais parlamentārietis Artuss Kaimiņš.

Deputāti norādīja, ka grozījumi nepieciešami, lai noteiktu ierobežojumus apmeklēt parlamenta ēkas tādiem bijušajiem Saeimas deputātiem un par Latvijas neatkarības atjaunošanu balsojušajiem Augstākās padomes deputātiem, attiecībā uz kuriem ir noteiktas starptautiskās vai nacionālās sankcijas, vai piemērotas Eiropas Savienības vai NATO dalībvalsts noteiktās sankcijas. Tādā veidā, grozījumu iniciatoru ieskatā, tikšot mazināta šo personu prettiesiska ietekme uz likumdevēja varu.

Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likums attiecas uz visām personām, un tām ir pienākums ievērot un izpildīt starptautiskās un nacionālās sankcijas, akcentē JKP, norādot, ka starptautisko organizāciju un nacionālās sankcijas lielākoties tiek noteiktas politisku un drošības apsvērumu dēļ.

Iniciatīvu iesniegušo politiķu ieskatā likumdevējs, nodrošinot iespēju personām, pret kurām ir noteiktas sankcijas, bez ierobežojuma apmeklēt Saeimu un piedalīties Saeimas darbā, apdraud kvalitatīvu likumdošanas procesu norisi un pieļauj Saeimas darbā tādu personu līdzdalību, kuru klātbūtne tajā nav pieļaujama.

Politiskā spēka deputāti uzskata, ka Saeimas Kārtības ruļļa regulējums un Augstākās padomes tradīcijas līdz galam vairs nespēj nodrošināt tādu likumdošanas procesa norisi, kas atbilstu modernas, demokrātiskas un tiesiskas valsts standartiem.

“Lai likumdevējs varētu pieprasīt sabiedrību ievērot sevis pieņemtos likumus, tam likumdošanas procesā ir jārada pārliecība, ka likuma pieņemšana notikusi godīgi, pārskatāmi un cieņpilni,” pauda JKP politiķi.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: apollo

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


8
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Ministeria
Ministeria

Senā teika vēsta, ka kartona ierēdnis Pļurašs izmantoja visos neķītros veidos amatā dotās pilnvaras savās merkantīlajās un citās interesēs. Kaut kad sen, mazgājot naudu, ai nē, veļu, bija samazgājis zirgu baru. Nu tā, pavisam nejauši, bet neko darīt, atdevis tēvam, lai turpina mazgāt zirgus. Parašām patika pļurkstēt. Kur vajag un kur nevajag. Vairāk gan tieši tur, kur nevajag. Tādēļ iedzīvojās tiesu darbos un tika notiesāts par pļurkšķēšanu. Pļurašs gan publiski dievojās, ka nav pļurkstējis, bet cēlis. Neviens īsti nesaprata, ko tad Pļurašs cēlis – savus reitingus, melus sabiedrībā vai ko citu. Kāds teica, ka Pļurašs cēlis trauksmi, bet neviens neticēja.… lasīt vēl »

zvirbulēns
zvirbulēns

Muļķībai nav robežu! Priekšlikuma autorus būtu jāārstē, akurāt kā tos deputātus, kuri tādu stulbību atbalsta. Ietekme politikā nav saistāma ar ēkām, kuras apmeklē, valsts institūcijās, kurās ieiet. Un beigu beigās, LR Satversmi neviens vēl nav atcēlis!

Bijušais zemessargs
Bijušais zemessargs

To Ventspils šakāli var, ne tikai vajag aiz restēm paturēt vismaz 15 gadus, jo šis mēsls apkrāpis Latviju vismaz
pus miljardu eiro.

Pupa
Pupa

Paga, un kā tad pats Jurašs, kā arī vesels bars kriminālo – Bondars, Kaimiņš, Zakatistovs un kas tik vēl ne?
Saeima sāk pārvērsties par zonu, kur sāk dalīt likumīgos zagļus?

zilberts
zilberts

Un ko Lemberga jāmeklē Saemas namā? Kas viņam tur pazudis? Pie tam viņš sēž cietuā. Kaut kad jau iznāks. Bet tad ko – pirmām kārtām jozīs uz Saeimu? Vai tomēr uz mājām pie ģimenes?
Dekoratīvs likums par ko nevienam nav jāuztraucās.

Tā tas varētu būt
Tā tas varētu būt

Tajā komisijā laikam nav neviena stipendiāta.

Armatūra
Armatūra

Un zirgu puisim pamatotas bailes no A. Lemberga !

Stienis
Stienis

Šis likumprojekts būtībā raksturo visu JKP, KPV un vispār esošās koalīcijas pienesumu mūsu valstij un sabiedrībai, proti, tas ir nekāds! Jūs neesat izdarījuši neko, lai celtu mūsu ekonomikas konkurētspēju, jūs neesat izdarījuši neko tādu, kas reāli atvieglotu dzīvi tiem, kas paši strādāt nevar (slimie, kroplie, vecie, bāreņi un tml.), vienlaikus radot nodokļu sistēmu, kas motivētu strādājošos. Nerunāsim par apkaunojošo progresu pēdiņās veselības jomā un izglītībā. Klauni.