Prokuratūra lūdz atcelt imunitāti EP deputātam Nilam Ušakovam

Ušakovs EP

Prokuratūra ir nosūtījusi lūgumu Eiropas Parlamenta prezidentam izskatīt jautājumu par imunitātes atcelšanu Eiropas Parlamenta deputātam Nilam Ušakovam, liecina Latvijas Televīzijas rīcībā esošā informācija.

Tas nepieciešams, lai varētu uzsākt kriminālvajāšanu lietā par aizliegtas videonovērošanas ierīces glabāšanu.

Kā jau vēstījām, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB)  lūdza Ģenerālprokuratūrai sākt kriminālvajāšanu pret bijušo Rīgas mēru, tagad Eiropas Parlamenta deputātu Nilu Ušakovu (“Saskaņa”).

Kriminālvajāšanu aicināja sākt par aizliegtu operatīvās darbības pasākumiem paredzētās stratēģiskās nozīmes ierīces glabāšanu. Ušakovs savā darba kabinetā glabājis stratēģiskās nozīmes ierīci, kas paredzēta operatīvās darbības pasākumiem. Šāda veida ierīci fiziskām personām ir aizliegts iegādāties, glabāt un lietot. Ierīce bijusi maskēta kā cits priekšmets, kas vizuāli atgādina albumu vai grāmatu. KNAB kratīšanu Ušakova darba kabinetā un dzīvesvietā veica pērnā gada janvārī.

Ušakova videonovērošanas ierīces lietu KNAB sāka 2019.gada 7.oktobrī, izdalot to no “Rīgas satiksmes” transportlīdzekļu iepirkumu lietas.

Krimināllikums par minēto nodarījumu paredz brīvības atņemšanu līdz diviem gadiem, piespiedu darbu vai naudas sodu.

EP Informācijas biroja Latvijā vadītāja Marta Rībele pērn aģentūrai LETA vispārīgi skaidroja: ja kādas Eiropas Savienības dalībvalsts tiesībsargājošai institūcijai ir aizdomas, ka deputāts dalībvalstī ir paveicis noziegumu, pret EP deputātu jāattiecas tāpat kā pret konkrētās dalībvalsts parlamenta deputātu.

“Parasti tas nozīmē, ka jāprasa EP imunitātes atcelšana. Tad EP Juridisko jautājumu komiteja nāk ar rekomendācijām EP balsojumam. Ja konkrētā lieta neskar EP deputāta darbu, piemēram, izteikumus vai balsojumu, imunitāte tiek atcelta,” skaidroja Rībele.

EP mājaslapā pieejamā informācija liecina, ka pie EP deputātiem nevar veikt izmeklēšanas darbības, viņus nevar aizturēt vai sākt tiesvedību sakarā ar viedokli, ko viņi pauduši, vai balsojumu, ko viņi veikuši, pildot EP deputāta pienākumus. Proti, EP pārliecinās, vai ierosinātā lieta nav politiski motivēta.

Izņēmuma kārtā imunitāte nav spēkā, ja deputāts tiek pieķerts nozieguma brīdī.

Arī pēc imunitātes atcelšanas EP deputāts ir tiesīgs saglabāt savu amata vietu, jo deputāta pilnvaras ir dalībvalsts piešķirtas pilnvaras, un tās nevar atņemt neviena cita iestāde.

“Turklāt EP deputāta imunitātes atcelšana nenozīmē, ka deputāts tiek atzīts par “vainīgu”. Tā tikai ļauj valsts tiesu iestādēm sākt izmeklēšanu vai tiesvedību. Tā kā EP deputāti ir ievēlēti saskaņā ar valsts vēlēšanu tiesību aktu, ja EP deputāts tiek atzīts par vainīgu noziedzīgā nodarījumā, dalībvalsts iestādēm ir jālemj, vai viņš līdz ar to zaudē savas pilnvaras,” teikts EP mājaslapā pieejamajā informācijā.

2019.gada aprīlī vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP) atstādināja Ušakovu no Rīgas mēra amata.

Ušakovs kandidēja 2019.gada EP vēlēšanās un maijā, jau pēc ievēlēšanas parlamentā, paziņoja par atkāpšanos no Rīgas mēra amata.

Kā jau būsit ievērojuši, portālā Puaro.lv ir sadaļa “WHO IS WHO”, kur esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


1
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Stienis
Stienis

Nopietni? Tas būs tas iemesls, kāpēc viņu tiesāt? :))))