Un mūsu situācijā, proti – Latvijā, šī simbola loma ir paredzēta Valsts prezidentam. Prezidenta postenis nav domāts kā vēl viens politiķis, vēl viena vara vai kaut kāda administrējošā autoritāte. Tas ir tīri simbolisks un reprezentatīvs amats: simbolizēt valsti gan uz iekšu – saviem pilsoņiem, gan uz āru – visiem pārējiem. Arī viņa politiskās pilnvaras ir vairāk simboliskas, tautas vārdā sniedzot uzticību premjeram vai parakstot likumus: lielāko daļu no tām viņam nav iespēju tieši ietekmēt, un daudzos gadījumos – nemaz nav tiesību to darīt. Un labi vien ir. Un pareizi.
Tad nu visa šī sakarā varētu ko bilst par mūsu jaunā simbola – Valsts prezidenta Andra Bērziņa – pirmajiem simboliskajiem soļiem. Vispirms jāsaka – tauta var būt īpaši apmierināta, jo šis nu reiz ir visvairāk tautas un visvairāk demokrātiski ievēlētais prezidents. Atšķirībā no Gunta Ulmaņa, kurš par prezidentu kļuva, jo viņam uzvārds bija Ulmanis, no Vairas Vīķes-Freibergas, kura uzkrita no zila gaisa, un Valda Zatlera, kuru vienkārši ielika… nu, mēs jau zinām, kurš un kā ielika, tad Bērziņu vispirms Saeimā ievēlēja pati tauta. Un tikai tad no šīs Saeimas viņš tika ievēlēts prezidenta krēslā. Dubulta atlase, tā teikt.
Iesākumam tas viss ir ļoti labi. Bet viņa pirmās simboliskās akcijas tomēr īsti nestiprina valsts simbola autoritāti. Vispirms jau atteikšanās rīkot inaugurācijas balli. Zināms taču, ka spēcīgs simbols balstās uz spēcīgām tradīcijām. Tad kādēļ atteikties un lauzt kopumā normālu un cienījamu valsts tradīciju? Turklāt, no visām tradīcijām tā nu galīgi nav dārgākā. Tieši to pašu var teikt par atteikšanos dzīvot vēsturiskajā prezidenta rezidencē. Skaidrs, tas ir padārgi. Skaidrs, tas asociējas ar Zatlera sazagtajām mēbelēm un visādām citādām iepriekšējā pāra izvirtībām. Bet tā ir mūsu Valsts prezidenta rezidence – simboliska un valstiska. No tās atteikties nozīmē atteikties no lielas daļas tradīciju, un no visa tā simboliskā spēka, kā dēļ vispār pastāv šis prezidenta amats. Ir taču diezgan muļķīgi iedomāties Anglijas karalieni, kura atteiktos dzīvot Bekingemas pilī vai, teiksim, ASV prezidentu, kurš paliktu savā dzīvoklī, nevis pārvāktos uz Balto namu. Protams, Jūrmalas rezidence nav gluži Baltais nams, kurā apvienotas gan prezidenta gulēšanas, gan strādāšanas funkcijas, tomēr ir vienlīdz smieklīgi iedomāties, ka Baraks Obama, līdzekļu ekonomijas nolūkos sāktu meklēt īrniekus savai vasaras rezidencei Kempdeividai vai pie sludinājumu dēļa piekārtu Vindzoras pils piedāvājumu. Līdzīgi kā Baltais nams un karaliskās pilis, tā arī inaugurācijas balle un prezidenta rezidence ir liela daļa no prezidenta amata. Atsakoties no tās, var ātri pienākt brīdis, kad saprātīgāk šķitīs vienkārši atteikties no pašas prezidenta institūcijas.
Kārdinājums izdabāt tautai gan ir liels. It īpaši pirmajās dienās. Atteikšanās no balles un rezidences ir tieši šāds pieglaimošanās mēģinājums. Tomēr tādēļ jau prezidentu nevēl tauta, lai viņam nevajadzētu uz īsas izdabāšanas rēķina pazaudēt cieņas oreolu. Un tas britu jaunietis – ne jau karalienes taupības un pieticības dēļ viņš bija gatavs savu dzīvību atdot. Būtu jauki, ja to turētu prātā mūsu jaunais valsts simbols. Varbūt tad arī šeit kādreiz varēs sastapt cilvēkus, kuri ja ne dzīvību, tad vismaz nodokļu naudu un kādu nebūt cieņu šai valstij būs gatavi uzupurēt.