Pateicoties ciešajiem sakariem ar Vienotību, Prudentia “uzaudzējusi speķi”

Rungainis

Ciešie kontakti ar valdošās partijas Vienotība pārstāvjiem un dāsnie valsts un valsts kapitālsabiedrību līgumi ļāvuši bēdīgi slavenajai konsultāciju kompānijai Prudentia Advisers gada laikā dubulti “uzresnēt”: tās apgrozījums dubultojies, bet peļņa pieaugusi līdz 271 tūkstotim eiro, raksta “Pietiek.com”.

Kā zināms, Prudentia pēdējo gadu zināmākie “sasniegumi” ir pastāvīgie labi apmaksātie (un neveiksmīgie) solījumi atrast investorus aviokompānijai airBaltic, kā arī konsultēšana Liepājas metalurga lietā līdz pat uzņēmuma maksātnespējai un padomi par labākā uzņēmuma iegādes pretendenta izvēli, kuru rezultāti ir redzami jau pašlaik, “labākajam pretendentam” atlaižot metalurģijas uzņēmuma darbiniekus un sašaurinot ražošanu.

Taču visas šīs neveiksmes Prudentia konsultāciju ņēmējiem uz pašas Prudentia biznesu ir atsaukušās tikai pozitīvi, – uzņēmuma apgrozījums, kā rāda Prudentia Advisers gada pārskats Lursoft datu bāzē, ir pieaudzis no 1,03 miljoniem eiro 2013. gadā līdz 2,21 miljonam eiro pērn. Būtiski palielinājusies ir arī Prudentia tīrā peļņa: 2013. gadā tā bija 220 tūkstoši gadu, bet pērn – jau nepilns 271 tūkstotis eiro.

“2014. gads Sabiedrības darbībā vērtējams pozitīvi, jo arī 2014. gadā Sabiedrība uzrādījusi labus izaugsmes tempus – -115% salīdzinājumā ar 2013. gadu, apgrozījumam sasniedzot 2 216tk EUR. 2014. gadu Sabiedrība noslēgusi ar peļņu 271 tk EUR,” teikts uzņēmuma vadības ziņojumā. Tajā Prudentia min arī savus nozīmīgākos klientus un finanšu avotus – tos pašus airBaltic un Liepājas metalurgu, tā kreditorus un administratoru Haraldu Velmeru:

“2014. gadā Sabiedrība tika iesaistīta vairākos nozīmīgos projektos. Sabiedrība sniedza konsultācijas un sekmēja Latvijas nacionālās aviosabiedrības airBaltic privāto kredītsaistību restrukturizāciju apt. 75m EUR nominālvērtībā. Tāpat Sabiedrība sekmēja un sniedza konsultācijas MAS Liepājas metalurgs” maksātnespējas administratoram Haraldam Velmeram par metalurģijas nozari un rūpnīcas aktīvu vērtēšanu un pārdošanu par 107mEUR.”

Interesanti, ka šie ir vienīgie klienti, kurus nosauc Prudentia; citi klienti tiek paturēti noslēpumā, lai gan tiek apgalvots, ka “sabiedrība ir aktīvi darbojusies arī citos projektos, sniedzot stratēģiska rakstura konsultācijas vienam no vadošajiem Latvijas farmācijas vairumtirdzniecības nozares uzņēmumiem, un konsultējusi arī vairākus potenciālos investorus par investīcijām Latvijas banku sektorā”.

Pretēji joprojām izplatītajam viedoklim Prudentia Advisers gan ir diezgan maza saistība ar Prudentia oficiālo “seju” – sevi par investīciju baņķieri dēvējošo Ģirtu Rungaini (attēlā). Jau kopš 2013. gada vidus viņa uzņēmuma IBS Prudentia kontrolē oficiāli palikuši tikai 8% Prudentia Advisers kapitāldaļu, bet pārējie 92% 2013. gada gada 12. jūnijā līdzīgās daļās pārgājuši tobrīdējo uzņēmuma vadītāju Kārļa Krastiņa un Reiņa Martinsona īpašumā.

Šī uzņēmuma īpašnieku maiņa bija notikusi ārkārtīgi klusi, un arī Lursoft datu bāzē atrodamajā Prudentia Advisers 2013. gada pārskata vadības ziņojumā nekas par uzņēmuma īpašnieku maiņu un tās iemesliem nebija teikts, savukārt IBS Prudentia vadības ziņojumā bija minēts, ka “Sabiedrības līdzdalība samazinājās līdz 8% pirms tam 100% kontrolētajā uzņēmumā SIA Prudentia Advisers, tās vadībai pilnībā izpērkot jauno daļu emisiju”.

Pirms tam Pietiek jau vairākkārt informējis – lai gan Rungainis regulāri uzstājas ar pamācībām uzņēmējiem un politiķiem par pareizu uzņēmējdarbību, Lursoft dati kopā ar Pietiek rīcībā nonākušajiem dokumentiem par valdības nodrošinātajām regulārajām “piešpricēm” Rungaiņa uzņēmumam rāda citu ainu: politiskās tuvības nodrošinātā, nekādu reālu labumu valstij nedevušā līguma ar nacionālo aviokompāniju airBaltic dotie ienākumi 2012. gadā bija bijuši faktiski vienīgais Rungaiņa uzņēmuma Prudentia Advisers ieņēmumu un iespaidīgās peļņas avots.

Savukārt 2011. gada nogalē noslēgtā airBaltic un Prudentia Advisers pakalpojumu līguma teksts, ko Pietiek jau publiskojis, rāda, ka ik nedēļu SIA Prudentia Advisers no nacionālās aviokompānijas bijusi tiesīga saņemt 13 794 latus (ieskaitot PVN). Cik zināms Pietiek, šis līgums tā arī nav lauzts, kaut gan Prudentia nav spējusi atrast airBaltic potenciālo investoru.

Pietiek jau informējis, ka laikā, kad valdību vadījis Valdis Dombrovskis (Vienotība), Prudentia konsultāciju pakalpojumi bez konkursa pirkti nu jau trīs lielākajās krīzes situācijās – tā vēl aizvien tiek algota nacionālās lidsabiedrības airBaltic stratēģiskā investora piesaistei, kas nav bijusi veiksmīga, iepriekš tā piesaistīta Parex krīzes laikā, pēcāk – arī Liepājas metalurga problēmu risināšanai.

Tas rāda, ka valdība Prudentia faktiski izvēlējusies par pastāvīgu partneri iespējamu krīžu risināšanā, tādēļ ir neskaidrs, kādēļ potenciāls privātais konsultants netiek meklēts konkursā, slēdzot konsultāciju līgumu uz vairākiem gadiem.

Iepriekš Rungainis savu finansiālo veiksmi Dombrovska valdības pasūtījumu pildīšanā ir skaidrojis šādi: „Nevajag iet lielzagļu pavadā, kam Prudentia traucē izkārtot zaudēto naudu vēlamajā apmērā no airBaltic. Prudentia atlīdzība ir daudzas reizes mazāka un līdz kabatai nonāk tikai daži procenti no ienākumiem. Šāda līmeņa naudas jebkad no valsts ir dabūjuši tikai augstāk minētie lielzagļi.”

 

Avots: Pietiek.com

Populārākie raksti



Subscribe
Paziņot par
guest

0 Comments
jaunākie
vecākie populārākie
Inline Feedbacks
View all comments