Kašķi Rīgas domē turpinās – domstarpības par Staķa komandējumu

Rīgas dome

Lai gan ir sāktas sarunas par iespējamo sadarbību, ceturtdien Rīgas domē turpinājās nesaskaņas starp bijušajiem koalīcijas partneriem frakcijām “Par/Progresīvie” (PP), “Jaunā vienotība” (JV), “Nacionālā apvienība/Latvijas Reģionu apvienība” (NA/LRA) un “Kods Rīgai” (KR).

Finanšu un administrācijas lietu komitejas sēdes darbakārtībā vēl Rīgas mēra Mārtiņa Staķa (PP) laikā bija iekļauts ziņojums par amatpersonu komandējumiem.

Šo jautājumu no darba kārtības aicināja izņemt deputāts Viesturs Zeps (LA), pamatojot, ka viņš ir vērsies Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā, kas vērtē komandējumu organizēšanas likumību.

Zepa ieskatā, kamēr nav veikta likumības izvērtēšana, jautājums par komandējumiem nebūtu skatāms.

Skatot komitejas sēdē šo jautājumu, komandējumi tikšot legalizēti un situācija samudžināta, uzskata Zeps.

Savukārt bijušais mērs Staķis pauda, ka šī jautājuma neskatīšana būšot nekorekta. Viņš par saviem komandējumiem esot atskaitījies, un šī esot iespēja atskaitīties vicemēriem un paskaidrot, kādēļ šie braucieni bijuši.

Savukārt PP frakcijas vadītājs Mārtiņš Kossovičs aicināja bijušos sadarbības partnerus balsot par lēmumiem atklāti. Viņam pārmetot, ka savā retorikā pieminot citu domes vairākumu un tiekot apgalvots, ka cita koalīcija nepastāv.

Kossoviča ieskatā, balsojums par ziņojuma neskatīšanu komitejas sēdē parādīšot, kāda ir šī jaunā koalīcija. Viņš paziņoja, ka turpmāk, publiski rādīšot balsojuma izdruku, kas to apliecinot, ja “kolēģi rīkojas tik zemiski”, teica Kossovičs.

Komitejas deputāti nobalsoja par šī ziņojuma skatīšanas atlikšanu, līdz brīdim, kad tiks saņemti ziņojumi, tostarp no pašvaldības izpilddirektora.

Kā liecina pašvaldības mājaslapā pieejamā informācija, par šī jautājuma izņemšanu no darba kārtības nobalsoja desmit JV, “Saskaņas”, KR, “Gods kalpot Rīgai”, NA/LRA un “Latvijas attīstībai” deputāti.

Savukārt pret balsoja četri deputāti – Mārtiņš Kossovičs, Igors Kļaviņš, Mārtiņš Staķis no PP un neatkarīgais deputāts Guntars Jirgensons.

Jau ziņojām, ka Rīgas dome jūnija beigās uzdeva Rīgas pilsētas izpilddirektoram Jānim Langem līdz 28.jūlijam organizēt pārbaudi par Rīgas mēra Mārtiņa Staķa iespējamiem pārkāpumiem komandējumu organizēšanā.

Šo lēmumprojektu iesniedza opozīcijas deputāts Zeps. Viņš arī vērsies Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM) ar aicinājumu vērtēt iespējami prettiesisku domes priekšsēdētāja rīcību savu un citu domes deputātu komandējumu organizēšanā.

Zeps rosina KNAB vērtēt domes priekšsēdētāja rīcības atbilstību likumam “Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā” un citiem normatīvajiem aktiem, kā arī izmeklēt, vai Staķa rīcībā ir saskatāmas noziedzīga nodarījuma pazīmes.

Vēstulēs Zeps informē iestādes, ka pretēji pašvaldības nolikumā noteiktajam un līdzšinējai praksei citos sasaukumos, Staķis, kurš ir arī Finanšu un administrācijas lietu komitejas vadītājs, apgājis noteikto kārtību un vienpersoniski lēmis par publisku līdzekļu piešķiršanu saviem komandējumiem 14 069 eiro apmērā un citu deputātu komandējumiem 54 181 eiro apmērā.

Tādējādi esot apšaubāma ir visu komandējumu likumība.

Arī VARAM ieskatā Staķim nebija tiesību vienpersoniski attiecībā uz sevi izdot rīkojumu par komandējumu uz Tamperi, kur notika pasaules hokeja čempionāts.

VARAM norāda, ka jautājums par rīkojumiem ir noregulēts Rīgas pašvaldības nolikumā, kurš paredz, ka par komandējumu lietderību un akceptēšanu lemj Finanšu un administrācijas lietu komiteja.

Vienlaikus ministrijas rīcībā esot informācija par 2023.gadā izdotu iekšēju normatīvo aktu par komandējumiem. Tas nav publiski pieejams, un Rīgas pašvaldība to VARAM neesot gatava uzrādīt, kamēr nav sagatavots oficiāls pieprasījums.

Publiski izskanējis, ka Staķis pats parakstīja rīkojumu par došanos uz Tamperi, kur tāpat kā Rīgā notika Pasaules čempionāts hokejā un aizritēja noslēdzošās cīņas par medaļām. Staķis apliecina, ka uz Somiju devies pēc Tamperes mēra Kalervo Kumola ielūguma.

Kā liecina Staķa parakstītais rīkojums par komandējumu, no Rīgas domes līdzekļiem samaksāts par aviobiļešu un ceļojuma apdrošināšanas polises iegādi, par viesnīcu, pilsētas nodoklis, kā arī komandējuma dienas nauda 100% apmērā un 30% no dienas naudas vietējā transporta izdevumiem.

KNAB veic resorisko pārbaudi par Staķa braucienu uz Tamperi.

KNAB izvērtē Rīgas mēra darbības atbilstību likuma “Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā” normām, izdodot rīkojumu par komandējuma noteikšanu pašam sev un ar to saistīto izdevumu apmaksu.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


2
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
grilla pavēlnieks
grilla pavēlnieks

Rupja Staķa biroja kļūda ar konsekvencēm, tas tikai laika un skaistā izpratnes jautājums – ar kādām sāpītēm.

vēsturnieks
vēsturnieks

Tas viss tāpēc, lai nevienam nebūtu laiks papētīt Ķirša CV. Ķirsis kādu brīdi pēc LU niekojās ar divām firmelēm, kuras likvidēja, jo, izskatās, pārdot nevarēja un pēc tam tikai vēlēti amati. Secinājums viens – Ķirsim nav algota darba pieredze un uzņēmējdarbibas pieredze ir avīžu kioska vadības līmenī. Pārējais nopelnītais bija par mēles kulstīšanu, muļķību sadarīšanu ar Rīgas ielām un tāds vadīja Rīgas satiksmes jomu un cer būt par mēru? Tad jau jebkurš der tikpat labi jeb kā teica “lielais vadonis” Ļeņins – valsti var vadīt arī ķēkša. Kas no tā iznāca pasaulei ir zināms. Interesanti, kā Ķirsis kļuva par ķēkšu?